40 هزار میلیارد حاصل از حذف یارانه ثروتمندان باید به سفره کوچک اقشار ضعیف برود

به گزارش مجله کامپیوتر، نماینده پیشین مجلس گفت: حقیقت این است که با مسائل و چالش هایی که به تبع تحریم های آمریکا و فشارهای مضاعفی که بر اقتصاد کشور ایجاد شده، بعید است تززیق این پولها به فراوری کارساز باشد و قادر به حمایت از فراوری در مقطع کوتاهی باشد.

40 هزار میلیارد حاصل از حذف یارانه ثروتمندان باید به سفره کوچک اقشار ضعیف برود

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، نماینده پیشین مجلس گفت: حقیقت این است که با مسائل و چالش هایی که به تبع تحریم های آمریکا و فشارهای مضاعفی که بر اقتصاد کشور ایجاد شده، بعید است تززیق این پولها به فراوری کارساز باشد و قادر به حمایت از فراوری در مقطع کوتاهی باشد لذا انتظار می رود که مبلغ اشاره شده به هیچ وجه خرج تأمین بودجه دولت نگردد.

ابراهیم نکو نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و کارشناس اقتصادی در گفت وگو با قدس آنلاین گفت: زمانی که در تصویب قانون هدفمندی یارانه ها موضوع فراوری و بهره مندی فراوری از دریافت یارانه مطرح شد، بهترین فرصت عدم پرداخت یارانه به اقشار مرفه جامعه و ثروتمندان و تخصیص بودجه باقیمانده به رشد و توسعه فراوری کشور بود. متأسفانه آنچه که در این بین نصیب فراوری شد بی مهری دولت و عدم اختصاص بودجه مشخص شده از محل دریافت یارانه ها بود. عدم تأمین اقتصادی فراوری و یاری دولت به کارگاه های فراوریی از محل دریافت یارانه با چند برابر شدن قیمت ها و افزایش قیمت مواد اولیه و خدمات و تورم ایجاد شده منجر به چالش هایی شد که تعطیلی کارگاه های فراوریی، بیکاری کارگران یا کار با نصف ظرفیت و توان واحدهای فراوریی شد.

وی درادامه اضافه نمود: در تورم ایجاد شده امکان ادامه فعالیت از بسیاری واحدهای فراوریی گرفته شد و بروز مسائل و مسائل دراین حوزه کشور را از اهداف توسعه ای مبتنی بر فراوری ملی دور کرد. در این بین پرداخت یارانه به قشرهای مرفه و برخورداری که اصلاً نیازی به رقم ناچیز یارانه نداشتند جای ابهام زیادی به جای گذاشت چرا که این مبلغ قادر به تأمین هیچ یک از لایه های زندگی یا پوشش نیازهای اقشار مرفه نبود بلکه مرفهان جامعه به دلیل سیاسی کاریهای دولتها پیروز به اخذ یارانه شدند! مرور زمان نشان داد عدم التزام به قانون و پرداخت یارانه به اقشار ثروتمند جامعه منجر به ایجاد فاصله طبقاتی با بیکاری گسترده جوانان جویای کار شده است. تعطیلی واحدهای فراوریی یکی پس از دیگری پتکی بر سر مردمی بود که نیازمند نان شب و حداقل های معیشت خود هستند.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: روند رو به افزایش بیکاری و سختی معیشت با شکل گیری تورم تکرار نشدنی در سال گذشته منجر به اعتراضاتی از سوی بعضی از نمایندگان مجلس و صاحب نظران به دولت در اجرای حذف پرداخت یارانه به اقشار ثروتمند جامعه و راهنمایی آن به سمت فراوری یا حمایت های مضاعف از قشر آسیب پذیر جامعه شد. آنچه دراین میان دنبال شد مکلف کردن دولت به حذف تعدادی از دهک های پردرآمد در بودجه های بعدی شد. حقیقت این است وقتی دولت تا این حد و تا این اندازه قادر به حذف درست پرداخت یارانه نقدی به اقشار پر درآمد نشده است و تحریم ها و مسائل اقتصادی فشار بیشتری بر مردم وارد می نماید، این سؤال مطرح می گردد که آیا دولت دراین درصد از ناتوانی پیروز به راهنمایی سهم یارانه ثروتمندان به سمت فراوری یا حمایت از خانوارهای ضعیف می گردد؟ متأسفانه امروز نه تنها اقشار جامعه بلکه کارمندان؛ کارگران و بیش از همه طبقات پایین جامعه و افراد نیازمند تحت پوشش کمیته امداد وبهزیستی در فشار اقتصادی و اقتصادی قرار دارند لذا به نظر می رسد دولت علاوه بر پرداخت یارانه ثروتمندان به این دسته باید آنها را به انحای مختلف مورد حمایت قرار دهد.

ابراهیم نکو گفت: رقم 40 هزار میلیارد حاصله از حذف یارانه ثروتمندان باید به اقشار کم درآمد جامعه تعلق گیرد. حتی برای مدتی موقت تا گرهی از کار مردم باز گردد تا مردم در شرایط سخت زندگی و معیشتی بتوانند روی پای خود بایستند. متأسفانه براساس تجارب و شواهد و قرائن عملکرد دولت می توان گفت دولت با مبلغ اشاره شده قادر به حمایت کافی از فراوری برای ایستادن روی پای خود نخواهد بود لذا از این محل نمی توان انظار تقویت فراوری و رشد اشتغالزایی را در مدت کوتاهی داشت. بعید است 40 هزار میلیاردی که اگر به فراوری تزریق گردد، بتواند خود را در مدت زمان کوتاهی نشان دهد.

وی در انتها تصریح نمود: حقیقت این است که با مسائل و چالش هایی که به تبع تحریم های آمریکا و فشارهای مضاعفی که بر اقتصاد کشور ایجاد شده بعید است تززیق این پولها به فراوری کارساز باشد و قادر به حمایت از فراوری در مقطع کوتاهی باشد لذا انتظار می رود که مبلغ اشاره شده به هیچ وجه خرج تأمین بودجه دولت نگردد. دولت نباید با دست زدن به این پول موجب افزایش بدبینی مردم را ایجاد کند. تأمین بودجه دولت به وسیله جلوگیری از فرارهای اقتصادیاتی و مناسبات دیگر اقتصادی صورت بگیرد؛ نه اینکه کسری دولت با 40 هزار میلیارد باقیمانده از حذف یارانه ثروتمندان در دستور کار قرار بگیرد. قطعاً کیسه دوختن از این پول دولت را زیرسؤال می برد لذا تزریق این پول به سفره خانوار و حمایت از سفره های کوچک مردم و سرپرستان خانواری که شرمسار خانواده های خود شده اند بهترین برنامه ریزی ممکن است تا اقتصاد کشور با عبور از مرحله سخت فعلی امکان برنامه ریزی و راهنمایی سرمایه ها به سمت فراوری را به صورت اساسی داشته باشند.

بازگشت به صفحه رسانه ها

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 15119

به "40 هزار میلیارد حاصل از حذف یارانه ثروتمندان باید به سفره کوچک اقشار ضعیف برود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 هزار میلیارد حاصل از حذف یارانه ثروتمندان باید به سفره کوچک اقشار ضعیف برود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید