6 نکته درباره رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا

بامداد چهارشنبه هفته قبل، خوان گوایدو رئیس مجلس ونزوئلا خود را رئیس دولت موقت این کشور نامید و آمریکا هم از او حمایت کرد.

6 نکته درباره رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا

در ادامه، 6 نکته درباره گوایدو می خوانید:

1. نام کامل او خوان خراردو گوایدو مارکز (Juan Gerardo Guaidó Márquez) است و در 28 جولای 1983 در شهر لاگوئرا به جهان آمده است. او کمتر از 36 سال سن دارد.

2. خانواده گوایدو از نظر مالی متوسط بودند. پدرش یک خلبان پروازهای تجاری و مادرش معلم بود. سال 1999، سیل در ونزوئلا ده ها هزار نفر را به کام مرگ کشاند. خانواده گوایدو اگرچه خانه شان را موقتاً از دست دادند اما جان سالم به در بردند تا فرزندشان 19 سال بعد، رئیس مجلس ملی ونزوئلا گردد.

3. گوایدو تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در دانشگاه Andrés Bello Catholic ونزوئلا در رشته مهندسی صنایع تمام کرد. او برای تحصیلات تکمیلی خود در دو دانشگاه George Washington آمریکا و Instituto de Estudios Superiores de Administración به تحصیل در رشته فرمانداری عمومی پرداخت.

4. خوان گوایدو تا 4 هفته پیش نام آشنایی حتی در ونزوئلا نبود. او پنجم ژانویه (15 دی) به عنوان رئیس مجلس ملی ونزوئلا برگزیده شد و در 23 ژانویه (3 بهمن) در مقابل دیدگاه معترضین به دولت مادورو سوگند یاد کرد.

5. براساس قانون اساسی ونزوئلا، حکومت از پنج شاخه تشکیل شده است: شاخه اجرایی (ریاست جمهوری)، شاخه قانون گذاری (مجلس ملی)، شاخه قضائی (دستگاه قضائی)، شاخه انتخابات (قدرت الکترال)، شاخه شهروندان (قدرت شهروندان). این قانون می گوید که اگر صندلی ریاست جمهوری خالی بماند، رئیس مجلس ملی به عنوان رئیس جمهور موقت خواهد بود و باید ظرف 30 روز، نسبت به برگزاری انتخابات مجدد اقدام کند. گوایدو ادعا می نماید که انتخابات قبلی آزاد نبوده و به گونه ای سازماندهی شده که مادورو در آن پیروز گردد. او بر اساس این ادعا، مادورو را رئیس جمهور قانونی ونزوئلا نمی داند و از این رو طبق قانون اساسی، خودش را رئیس جمهور موقت و قانونی ونزوئلا می داند.

6. 23 ژانویه، همان روزی که گوایدو سوگند خورد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در بیانیه ای او را رئیس جمهور قانونی ونزوئلا بر اساس انتخاب مردم دانست و کشورهای نیم کره غربی زمین را نیز تشویق کرد تا خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت بشناسند. تاکنون جهان تقریباً به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده. بخش شرقی از جمله کشورهایی چون جمهوری اسلامی ایران، چین و روسیه از مادورو حمایت می نمایند و بخش غربی از جمله آمریکا و کانادا، یا گوایدو را به رسمیت می شناسند یا از مجلس ملی حمایت می نمایند. شاید بزرگ ترین کشور آمریکایی که هنوز مادورو و دولتش را به رسمیت می شناسد، بولیوی باشد.

منابع

Who Is Juan Guaido? How the Venezuelan Lawmaker Rose from Obscurity to Self-Declared President. The Globe and Mail, The Globe and Mail, 25 Jan. 2019, www.theglobeandmail.com/world/article-who-is-juan-guaido-how-the-venezuelan-lawmaker-rose-from-obscurity-to/.

Nugent, Ciara. Who Is Juan Guaidó, Venezuelas Self-Proclaimed President? Time, Time, 15 Jan. 2019, time.com/5503040/juan-guaido-venezuela-democracy/.

Chavez, Nicole, and Rafael Romo. Who Is Venezuelas Juan Guaido? CNN, Cable News Network, 24 Jan. 2019, edition.cnn.com/2019/01/23/americas/juan-guaido-venezuela/index.html.

خبرنگاران

دبیر: حسام الدین قاموس مقدم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 14 خرداد 1398 شناسه مطلب: 4125

به "6 نکته درباره رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 نکته درباره رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید