7 هزار اثر تاریخی در استان کرمان شناسایی شده است

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه کمیسیون گردشگری مستقل در مجلس ایجاد گردد، گفت: 7 هزار اثر تاریخی در استان کرمان شناسایی شده که از این تعداد 700 اثر ثبت ملی و پنج اثر ثبت جهانی شده است.

7 هزار اثر تاریخی در استان کرمان شناسایی شده است

به گزارش خبرنگاران از کرمان، محمود وفایی صبح امروز در جلسه مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: از آنجا که استان کرمان پهناورترین استان کشور است آثار تاریخی متعددی هم در استان وجود دارد.

وی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: میراث اصلی ما شهدا هستند و اگر آنها نبودند اثری از این میراث تاریخی در کشور باقی نمی ماند همان طور که اشغالگران در کشورهای همسایه آثار تاریخی را نابود کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه بیشترین محوطه های آثار باستانی کشور متعلق به استان کرمان است، اضافه نمود: استان کرمان بهشت باستان شناسی است و در کنار همه داشته های تاریخی چهار اقلیم متفاوت جغرافیایی داریم.

وی با بیان اینکه جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی در استان کرمان وجود دارد، گفت: ظرفیت استان بسیار بالا است و به سادگی می گردد به مقصد مهم و اصلی گردشگری در کشور و دنیا تبدیل گردد.

وفایی با اشاره به اینکه میراث کرمان کارهای زیادی در استان انجام داده و نیازمند حمایت مسئولان است، گفت: 7 هزار اثر تاریخی در استان کرمان شناسایی شده است که از این تعداد 700 اثر ثبت ملی و 5 اثر ثبت دنیای شده است.

وی با بیان اینکه استان کرمان در قله همه استان ها از نظر ثبت دنیای آثار تاریخی واقع شده است، اضافه نمود: هنوز بسیاری از آثار ما در شرق و جنوب کشور شناسایی نشده و اگر کار مطالعاتی بر روی آن ها انجام گردد مقدار آثار تاریخی ما به دو برابر می رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه نیازمند ورود بخش خصوصی به حوزه گردشگری هستیم، گفت: متاسفانه بخش خصوصی هم در سال های اخیر نفسش گرفته شده و باید حمایت گردد.

وی با بیان اینکه کمیسیون گردشگری مستقل در مجلس ایجاد گردد، توضیح داد: هنوز گردشگری به عنوان یک صنعت شناخته نشده است و ما یک ریال نتوانسته ایم از کارگروه برطرف موانع فراوری استان تسهیلات در حوزه گردشگری بگیریم.

وفایی با اشاره به اینکه به شدت با کمبود نیروی انسانی در حوزه میراث روبرو هستیم، گفت: هر روز از گوشه گوشه استان خبر از حفاری های غیر مجاز و متعدد به گوش می رسد که برای حفاظت از آثار تاریخی نیازمند یگان حفاظت قوی و با انگیزه هستیم.

وی با بیان اینکه کار یگان حفاظت میراث در مقابل نیروی انتظامی در حوزه کشف مواد مخدر کمتر نیست بلکه از آنجا که آثار تاریخی ما را حفاظت می نماید مهم تر است، توضیح داد: یگان حفاظت میراث نباید دغدغه حقوق، خودرو ، سوخت و لباس فرم داشته باشد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: تسنیم
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 22181

به "7 هزار اثر تاریخی در استان کرمان شناسایی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 هزار اثر تاریخی در استان کرمان شناسایی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید