آماری که هیچ گاه منتشر نشده است!

به گزارش مجله کامپیوتر، در گزارش سال 1998 صندوق بین المللی پول، ایران از نظر نرخ خروج تحصیلکردگان به مقصد کشورهای OECD با نرخ 25.6 درصد در میان ده کشور اول مهاجرفرست قرار ندارد.

آماری که هیچ گاه منتشر نشده است!

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موضوع مهاجرت نخبگانی به عنوان یکی از چالش های جدی در حوزه نخبگانی همواره مورد توجه رسانه ها و تبعاً فرصتی برای حاشیه سازان بوده است که با ارائه آمار نادرست فضای دانشگاهی و نخبگانی کشور را متلاطم کنند و با استفاده از این موضوع یاس و ناامیدی را به کشور تزریق کنند.

در یکی از ادعاهای مطروحه، عنوان شده است: طبق آمار صندوق بین المللی پول، ایران از نظر فرار مغز ها در بین 91 کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده است. طبق این آمار سالانه بین150 تا 180 هزار ایرانی تحصیل کرده برای خروج از کشور اقدام می کنند.

این ادعا در حالی مطرح می شود که هیچ گاه چنین آماری توسط صندوق بین المللی پول در خصوص فرار مغزها از ایران منتشرنشده است.

در گزارش سال 1998 صندوق بین المللی پول ایران، از نظر نرخ خروج تحصیلکردگان به مقصد کشورهای OECD با نرخ 25.6 درصد در مقام یازدهم از 61 کشور مهاجر فرست به این حوزه قرار گرفته است.

جالب تر اینکه در همین گزارش اشاره شده است در سال 1990 تعداد کل مهاجران تحصیل کرده ایرانی در آمریکا حدود 105 هزار نفر بوده است.

علاوه بر آنچه گفته شد، بررسی منبع مذکور و سایر مراجع و گزارشات مربوطه صحت وسقم این گزاره را با تردید روبرو می سازد. گزارش مورد استناد رسانه ها و مسؤولان مربوط به تحقیقی است که صندوق بین المللی پول حدود دو دهه پیش در سال 1998 انجام داده است.

بنا بر اطلاعات این گزارش ایران از حیث خروج تحصیل کردگان دانشگاهی از کشور به مقصد کشورهای مهاجرپذیر حوزه OECD با نرخ 25.6 در مقام یازدهم از میان 61 کشور مهاجر فرست به این حوزه قرار گرفته است.

همین گزارش آمار مربوط به تعداد مهاجران تحصیل کرده ایرانی در آمریکا را در سال 1990، 105,526 نفر و کل ایرانیان در آمریکا را 150,906 نفر برآورد کرده است. 70 درصد از جمعیت مهاجران ایرانی در آمریکا در این سال تحصیلات دانشگاهی داشته اند.

در میان کشورهای آسیایی ایران رتبه ششم را به لحاظ نرخ مهاجران تحصیل کرده (نسبت مهاجران با تحصیلات دانشگاهی به کل مهاجران آن کشور در آمریکا (70 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی بوده اند) در اختیار داشته است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 14352

به "آماری که هیچ گاه منتشر نشده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماری که هیچ گاه منتشر نشده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید