نخستین سالنامه مهاجرتی ایران منتشر شد

به گزارش مجله کامپیوتر، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از انتشار نخستین سالنامه مهاجرتی ایران اطلاع داد.

نخستین سالنامه مهاجرتی ایران منتشر شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از انتشار نخستین سالنامه مهاجرتی ایران اطلاع داد و گفت: در این سالنامه آخرین آمار و اطلاعات موجود در حوزه های مهاجرتی در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. این اقدام را باید گامی ارزشمند برای قرار دریافت ایران در میان کشورهایی که به شکلی نظام مند به تدوین و انتشار داده های مهاجرت اقدام نموده اند، دانست.

این سالنامه به همت رصدخانه مهاجرت ایران و توسط انتشارات دانش بنیان فناور چاپ و منتشر شد.

رئیس انتشارات دانش بنیان فناور توضیحات بیشتری درباره آن ارائه داد و گفت: اطلاعات این سالنامه حوزه های گوناگون مهاجرتی را شامل می گردد که در فصل های مختلف با ارائه اطلاعات دقیق به آن پرداخته شده است. آماری چون جمعیت ایرانیان خارج از کشور، جا به جایی های دانشجویی، مهاجرت های کاری. البته اطلاعات مهاجرت های اجباری- پناهجویی مبتنی بر منابع داخلی و گزارشات مرجع بین المللی که می تواند برای مسئولان اجرائی و محققان این حوزه بسیار مفید باشد، در آن موجود است.

ارائه اطلاعاتی جامع در حوزه جمعیت مهاجران ایرانی

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: این سالنامه که به همت رصدخانه مهاجرت ایران زیر مجموعه پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف تدوین شده حاوی همچنین وجود اطلاعات جامع مربوط به جمعیت مهاجران ایرانی در نقاط مختلف دنیا به همراه سهم جمعیت مهاجران ایرانی از سبد جمعیت مهاجران دنیا بر اساس شاخص های مختلف نکته برجسته این سالنامه است.

به گفته کرمی، در این سالنامه مخاطبان با آخرین شرایط و فرایند جابه جایی بین المللی دانشجویان ایرانی در طول چند دهه مختلف با اتکا بر آخرین منابع موجود قابل استناد آشنا می شوند. البته شرایط فراز و فرود رتبه دانشجو فرستی ایران در دنیا، جمعیت دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در ایران، نرخ بازگشت متخصصان و فارغ التحصیلان ایرانی به داخل کشور، شاخص خالص چرخش نخبگان ایرانی از سرفصل های مهم این سالنامه است.

ارائه اطلاعات مفید مهاجرتی

کرمی با اشاره به اینکه مطالعه این سالنامه اطلاعات مفید دیگری را در اختیار مخاطب قرار می دهد، اضافه نمود: در این زمینه می توان به آخرین شرایط تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا به عنوان مهمترین مقصد تحصیلی دانشجویان بین المللی در دنیا و ایران، فرایند صدور انواع ویزاهای تحصیلی همراه با تعداد و صندلی جمعیت دانشجویان ایرانی در دانشگاه برتر آمریکا و دنیا در مقایسه با دیگر کشورهای دانشجو فرست به این کشور اشاره نمود.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین بیان نمود: در این میان نکته مهمی وجود دارد، برای نخستین بار اطلاعات بسیار جامعی از شرایط ایران در مهاجرت های اجباری و پناهجوئی (ورودی و خروجی) در آن آمده است که می تواند برای دستگاه های اجرائی و افراد محقق و دانشگاهی جذاب و قابل استفاده باشد.

گامی ارزشمند برای توجه جدیدی تر نهادهای بین المللی

کرمی انتشار سالنامه آماری مهاجرت ایران از بعد بین المللی را گامی مهم و ارزشمند دانست و گفت: برداشتن این گام، صندلی کشور ایران در میان کشورهای در حال توسعه که برای سیاستگذاری و مدیریت هدفمند مهاجرت های بین المللی در کوشش هستند را برجسته تر می نماید. همچنین چنین اقداماتی می تواند در راستای میثاق نامه دنیای مهاجرت های امن و نظام مند زمینه توجه جدی تر سازمان ها و نهادهای بین المللی از جمله سازمان بین المللی مهاجرت را به منظور ارائه حمایت های اقتصادی و معنوی بیشتر به ایران فراهم کند.

رونمایی از سالنامه مهاجرتی ایران با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری

به گفته کرمی، سالنامه آماری مهاجرت ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با همکاری گروه کثیری از محققان، دست اندرکاران و فعالان حوزه مهاجرت های بین المللی در کشور توسط رصد خانه مهاجرت ایران تهیه شده است. مقرر است این سالنامه بصورت منظم و سالیانه به روز رسانی گردد و از این منظر بعنوان مرجع علمی معتبر برای تحلیل و سیاستگذاری در حوزه مهاجرت خواهد بود. امید است تدوین این سالنامه بعنوان یک گام موثر و فراگیر در حوزه مطالعات مهاجرتی در کشور باشد. این سالنامه اوایل هفته آینده با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 36587

به "نخستین سالنامه مهاجرتی ایران منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین سالنامه مهاجرتی ایران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید