آیا مداخله آمریکا در جنگ قیمت نفت جواب می دهد؟

به گزارش مجله کامپیوتر، افت شدید تقاضا برای نفت و قیمتها به دلیل شیوع بیماری کووید 19 با جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه مصادف شده است در حالی که بازار نفت برای بازیابی توازن خود به همکاری میان تولیدکنندگان بزرگ نیاز دارد.

آیا مداخله آمریکا در جنگ قیمت نفت جواب می دهد؟

به گزارش خبرنگاران، پیش بینی های بسیار بدبینانه ای در خصوص تقاضا برای نفت وجود دارد. تحلیلگران از گروه گلدمن ساکس گرفته تا مک کواری و شرکت بازرگانی ترافیگورا انتظار دارند تقاضا برای نفت بین هشت تا 11.4 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند. شرکت مشاوره آی اچ اس مارکیت پیش بینی کرده است بازارهای نفت دنیا احتمالا با بزرگترین مازاد عرضه نفت که تا به امروز مشاهده شده است، روبرو خواهند شد که مقابله با آن برای هر تولیدکننده ای خواه در قالب یک گروه یا به تنهایی سخت خواهد بود. و روشن است که فعلا تولیدکنندگان قصد همکاری برای مقابله با مازاد عرضه در بازار را ندارند.

در مدت دو هفته، شرایط عربستان سعودی از تهدید به شکایت و اقدام قانونی در آمریکا علیه محدودیت عرضه به تهدید و اقدام علیه سرازیر کردن نفت به بازار تغییر کرد. سران سعودی می دانند کسانی که از آنها برای دستکاری در بازار و بالا بردن قیمتها شاکی بودند، اکنون همان عده ای هستند که این کشور را به دامپینگ نفت متهم می کنند. بنابراین تعجبی ندارد که تمایلی به رفتن برای نجات کسی ندارند. هیچ تردیدی وجود ندارد که بمحض شکایت مصرف کنندگان از هزینه پر کردن باک خودرویشان، دوباره رویه این عده تغییر خواهد کرد.

نابودی تقاضا برای نفت که ناشی از شیوع ویروس کرونا است، مدتی طول خواهد کشید و زمانی خواهد رسید که دوباره دنیا به تولید نفت از سوی همه کشورها نیاز خواهد داشت. منطقی نیست که تولیدکنندگان دیگر اجازه دهند صنعت شیل آمریکا سهم آنها را ببلعد. چرا آمریکا یا سایر تولیدکنندگان بزرگ انتظار دارند دیگران تولیدشان را قربانی کنند در حالی آنها هیچ وقت تمایلی نداشتند چنین فداکاری به خرج دهند؟ خرید نفت از تولیدکنندگان آمریکایی برای پر کردن مخازن نفتی استراتژیک آمریکا ممکن است راهکار موقتی باشد اما طولی نخواهد کشید که ظرفیت این مخازن هم تکمیل شود.

مقابله با بحران نفت همانند بحرانهای سلامتی و اقتصادی به واکنش بین المللی مشترک و دولتمردانی که شایسته مدیریت هستند، نیاز دارد. اما در شرایط فعلی همه در چرخه متهم کردن یکدیگر افتاده اند. در حالی که به نظر می رسد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی از شرایط فعلی که سایر تولیدکنندگان را برای بقا به تکاپو انداخته، خوشنود است؛ ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می گوید تسلیم اخاذی نفتی سعودی ها نمی شود. اگرچه روسیه ترجیح می دهد قیمتهای نفت بالاتر باشد اما به تنهایی یا با گروه کوچکی از تولیدکنندگان برای تقویت قیمتها آماده نیست. در این بین، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از سوی گروهی از سناتورها برای اعمال تعرفه واردات یا تحریمهای دیگر علیه نفت عربستان سعودی و روسیه تحت فشار قرار گرفته است.

اما زمان برای انداختن تقصیر به گردان دیگران سپری شده است. این که عربستان سعودی و روسیه با آغاز حذف سقف تولید و افزایش آن کار درستی انجام داده اند یا خیر بهرحال هر گونه راه کاری اکنون به همکاری فراتر از اوپک و گروه اوپک پلاس نیاز خواهد داشت. ترامپ پنج شنبه گذشته اظهار کرد: به وقتش در دعوای نفتی عربستان سعودی و روسیه دخالت خواهد کرد اما به زمان آن اشاره نکرد. معلوم نیست رییس جمهور آمریکا از مهارتهایش برای کسب توافق استفاده خواهد کرد یا همان طور که سناتورهای آمریکایی وی را تحت فشار قرار داده اند، به تحریم نفت این کشورها متوسل می شود. آمریکا، عربستان سعودی و روسیه بزرگترین تولیدکنندگان نفت دنیا هستند و اگر نتوانند در خصوص محدودیت عرضه موقتی و نجات بازار به توافق برسند، شرکتهای نفتی در همه جا زیان خواهند دید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در حالی که چنین توافقی آسان نخواهد بود اما نشانه های تمایل برای کمک به تحقق چنین امری مشاهده شده است. رگولاتور نفت شیل آمریکا آمادگی خود را برای همکاری اعلام کرده است. عربستان سعودی و روسیه تصمیم گرفته اند تولیدکنندگان پرهزینه خارج از گروه اوپک پلاس بالاخره باید سهمی از متوازن کردن بازار را پرداخت کنند در غیراین صورت تولیدکنندگان پرهزینه بهایش را پرداخت خواهند کرد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 26376

به "آیا مداخله آمریکا در جنگ قیمت نفت جواب می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مداخله آمریکا در جنگ قیمت نفت جواب می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید