اتصال مراکز بیمارستانی به مترو در انتظار تامین اعتبار

به گزارش مجله کامپیوتر، در حالی که همگان به اتصال بیمارستان ها به خطوط مترو تاکید دارند مدیرعامل متروی تهران عنوان می نماید که با وجود اینکه همه به لزوم اتصال مترو و مراکز بیمارستانی واقف هستند اما باید برای منابع اقتصادی این مهم هم معین تکلیف گردد.

اتصال مراکز بیمارستانی به مترو در انتظار تامین اعتبار

علی امام، مدیر عامل متروی تهران درباره اتصال مراکز بیمارستانی مهم به خطوط مترو با بیان اینکه موضوع اتصال و ارتباط مترو به بیمارستان ها بر اساس مصوبه سال 95 شورای شهر است، می گوید: براساس آن مصوبه، متروی تهران می بایست ارتباط خطوط را با مراکز بیمارستانی در مطالعات خود جای دهد تا بیمارستان ها و مراکز نظامی مهم به صورت دو طرفه با مترو در ارتباط باشند که در این مطالعات اولیه، کاشناسان ما در مترو بعضی از بیمارستان ها همچون بیمارستان امام خمینی (ره)، شهید اکبر آبادی، برج میلاد و بیمارستان گلستان را به عنوان اولویت اول شناسایی کردند و به سازمان پدافند غیرعامل معرفی شدند.

او با بیان اینکه بر اساس مصوبه و دستورالعمل اجرائی آن، شرکت متروی تهران مسوول اجرای پروژه است و هیچ اشاره ای به تامین هزینه های اجرایی آن توسط مترو یا شهرداری تهران نشده است، ادامه می دهد: به همین دلیل اقداماتی که در این مورد انجام دادیم تنها به منظور اعلام آمادگی بود تا بتوانیم از محدوده پیرامونی مترو به سمت درون ایستگاه ها امکانات ارتباطی به سمت سکو، قطار و سالن فروش بلیط را ایجاد کنیم، اما هنوز منابع اقتصادی آن معین نیست؛ چراکه شهرداری بر اساس اسناد بالادستی اش وظیفه ای برای تامین منابع اقتصادی اجرای این اتصال ندارد.

مدیرعامل متروی تهران با تاکید براینکه این اتصال را می توان تنها برای خطوط جدید ایجاد کرد و با توجه به اینکه در خطوط قدیمی دیوار و تونل های بتنی ایجاد شده و نمی توان آنها را تخریب کرد، می افزاید: در خط هفت مترو دسترسی و اتصال به سه بیمارستان امام خمینی(ره) که در نزدیکی ایستگاه متروی باقرخان واقع شده است، بیمارستان برج میلاد که در نزدیکی ایستگاه مترو به همین نام (برج میلاد) واقع شده است و دسترسی به بیمارستان اکبرآبادی در نزدیکی ایستگاه متروی مولوی دیده شده است که می توانیم با ایجاد دسترسی هایی مسافران و یا مجروحان احتاقتصادی را از زیر زمین به بیمارستان منتقل کنیم، البته در جلسات مختلف مسئولان بیمارستان، اما و اگرهایی در خصوص پذیرش بیمار در زمان بروز بحران احتاقتصادی آوردند که این مسئله باید بین بیمارستان و مسئولان وزات بهداشت حل و فصل گردد تا به نتیجه برسیم.

امام تاکید می نماید: بعضی بیمارستان ها همچون اکبر آبادی که مخصوص زنان و زایمان است با تشریح دلایلی همچون اینکه ظرفیتشان همین حالا نیز تکمیل است و در زمان بحران احتاقتصادی، نمی توانند جوابگوی بیماران جدید باشند و نوع کارکردشان نیز تخصصی است، با این اتصال موافق نیستند و باید این اختلاف نظر داخلی شان حل گردد. هرچند که این بیمارستان از لیست اولیه حذف خواهد شد.

به گفته او، در مقابل بیمارستان امام خمینی (ره) اعلام نموده که در صورت تامین هزینه توسط مراجع دیگر با این موضوع موافق است. لذا پیشنهاد می گردد که با حضور مسئولان سازمان پدافند غیرعامل و شورای شهر مسائل اقتصادی این پروژه معین تکلیف گردد تا این مشکل هم مرتغع گردد.

مدیرعامل متروی تهران با تاکید بر اینکه در مطالعه ساخت چهار خط جدید متروی تهران (8،9،10،11)، یکی از موضوعاتی که در دستور کار مشاوران قرار گرفته، پدافند غیرعامل است و در خطوط جدید نیز پیش بینی و جانمایی خواهد شد، درباره اتصال مابقی بیمارستان ها به مترو می گوید: در ایستگاه های ساخته شده در نزدیکی بیمارستان ها کاری نمی گردد کرد چراکه ایستگاه ها بتنی هستند و کار از کار گذشته و نمی گردد رمپ ایجاد کرد.

به گفته او، در خطوط جدید ما آمادگی داریم که دسترسی از روی سکو به بیمارستان ها داده گردد، چراکه معتقدیم این اتصال برای تهران در زمان بحران احتاقتصادی لازم و ضروری است، اما این ایده هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده و باید یک نهادی مثل پدافند غیرعامل میانه این موضوع را بگیرد و برای همه دستگاه های دخیل الزام ایجاد کند تا کار پیش برود و باید تمهیدات خاص اندیشیده گردد که یکی از آنها معین تکلیف مسائل اقتصادی است.

او تاکید می نماید: ما در خطوط جدید مترو اتصال به بیمارستان های مهم را در دستور کار قرار داده ایم، اما از سوی دیگر باید مسائل مختلف آن همچون اعتبار نیز معین تکلیف گردد، وگرنه همه این ایده ها بر روی کاغذ خوب و کاربردی هستند.

امام با بیان اینکه قرار شده است تا وزارت بهداشت با توجه به اینکه در فصل آنالیز بودجه ریزی قرار داریم، از مجلس پیگیر تامین بودجه اتصال حداقل دو بیمارستان به مترو باشد، می افزاید: وزارت بهداشت در شرایط فعلی کمبود بودجه دارد و نمی تواند هزینه ایجاد رمپ و مسیرهای تردد آمبولانس از سکوی مترو تا بیمارستان را پرداخت کند و ضروری است ردیف بودجه معینی در لایحه بودجه سالانه وزارت بهداشت توسط مجلس ایجاد گردد تا حداقل این مهم در سال 1400 شروع گردد.

به گزارش شهر به نقل از ایسنا، او ادامه می دهد: بعضی بیمارستان ها با ایجاد رمپ دائمی برای تردد آمبولانس مخالف هستند، در حالی که یا باید از آسانسور مخصوص و یا رمپ های موقت برای این اتصال استفاده کنیم که هزینه های آن نیز زیاد است و آنالیز های اولیه نشان می دهد که برای اتصال دو بیمارستان امام خمینی(ره) و میلاد، حدود 20 تا 30 میلیارد تومان بودجه ضروری است که باید تامین گردد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 47427

به "اتصال مراکز بیمارستانی به مترو در انتظار تامین اعتبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتصال مراکز بیمارستانی به مترو در انتظار تامین اعتبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید