اعلام آمادگی وزارت دفاع برای رونمایی از کروز جدید

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر دفاع با اعلام خبر آمادگی این وزارتخانه برای رونمایی از نوعی موشک کروز، همچنین نصب کروز بلند برد بر روی جنگنده ها را جزو کار های تحقیقاتی برشمرد که شاید تا اواسط سال آینده به نتیجه برسد.

اعلام آمادگی وزارت دفاع برای رونمایی از کروز جدید

به گزارش ایسنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح صبح یکشنبه در نشست خبری که به مناسبت روز صنعت دفاعی برگزار گردید، با اشاره به توانمندی های صنایع دفاعی کشور گفت: صنعت دفاعی در حقیقت پشتوانه و عمق راهبردی دفاع و امنیت کشور است و علم و فناوری هم پشتوانه صنعت دفاعی است.

وی توضیح داد: در این فضا بعضی نقش های خود را خوب ایفا کردند که از آن جمله رسانه ها و نیرو های مسلح جمهوری اسلامی هستند. از مسائلی که بسیار موثر بود قابلیت دفاع راهبردی و اطمینان بخش بود که ما توانستیم با کمترین هزینه این موضوع را محقق کنیم و کوشش دشمن هم این بود که نگذارد ما این کار را انجام دهیم، اما ما توانستیم قدرت لازم برای دفاع و امنیت را ایجاد کنیم و به جهان هم گفتیم که این توان برای تهاجم به هیچکس نیست، اما هرجا امنیت ما به خطر بیافتد برخورد می کنیم.

وزیر دفاع با بیان اینکه یک مولفه مهم قدرت دفاعی، تسلیحات دفاعی است، اظهار کرد: ما امروز بالای نود درصد می توانیم احتیاج های دفاعی خودمان را با کیفیت خوب تهیه کنیم. ما امروز توانستیم چشم انداز صنعت دفاعی را در افق 1404 محقق کنیم در حالیکه پنج سال با آن چشم انداز فاصله داریم.

وی اضافه نمود: این کار به دست دانشمندانی اجرا شده که توانسته اند این بلوغ فناورانه را ایجاد کنند. این ظرفیت فناورانه و انسانی در خدمت صنعت، کشور و مردم عزیز است و در عین حال که احتیاج دفاعی را تامین می نماید و در هرجایی که اعلام نیز گردد صنایع دفاعی آماده یاری هستند و در عین حال هم دقت می کنند که حریم اصل 44 قانون اساسی را رعایت کنند.

امیر حاتمی درباره آخرین دستاورد های صنعت دفاعی نیز گفت: دستاورد های صنعت دفاعی فراوان است و در 31 مرداد بخشی از آن ها را رونمایی می کنیم و امسال هم با حضور رئیس جمهوری دستاورد هایی را در حوزه موشکی هوایی پهپادی و دریایی ان شا الله تا خاتمه سال رونمایی خواهیم کرد و این ها را به دفتر ربیس جمهوری معرفی نموده ایم تا ببینیم چه چیزی را انتخاب می کنند تا رونمایی کنیم.

وی ادامه داد: در این جهت شرکت های دانش بنیان شریک ما هستند، طی این سال ها هم در حوزه همکاری با این شرکت ها همکاری خوبی داشتیم و هم این شرکت ها سهم بسزایی در فراوریات دفاعی داشته اند.

وزیر دفاع درباره برنامه وزارت دفاع در صورت خاتمه تحریم های تسلیحاتی گفت: ما در این دوره و بعد از قطعنامه 2231 و برجام تحریم نبودیم؛ یعنی با محدودیت هایی در این 5 سال روبرو بودیم و اگر می خواستیم خرید یا فروش کنیم باید از شورای امنیت اجازه می گرفتیم و، چون می دانستیم شورای امنیت تحت نفوذ آمریکا است از این شورا هیچ وقت درخواست نکردیم. خوب شاهد بودیم که آمریکا هم اخیرا در شورای امنیت شکست مفتضحانه ای خورد.

وی اضافه نمود: هیچ کشوری از تحریم استقبال نمی نماید، اما محدودیت برای ما مانع نبوده و همه دستاورد ها در شرایطی بوده که ما در اوج تحریم ها بوده ایم و کوشش کردیم تحریم را به فرصت تبدیل کنیم. اگر فرصتی برای ما اتفاق بیافتد هم برای تامین احتیاج های فن آورانه و تسلیحاتی و هم برای فروش از ظرفیت کشور های دوست استفاده می کنیم.

وزیر دفاع درباره پیشرفت های دفاعی در حوزه تجهیزات رزم انفرادی برای نیرو های مرزبانی نیز مطرح نمود: در دو سه سال گذشته یکی از برنامه هایی که به صورت مرتب اجرا کردیم با نیروی انتظامی بوده است. ما سال 97 نسبت به سال 96 رشد دو برابری در تامین اقلام نیروی انتظامی داشتیم و برای سال 99 یک خط اعتباری 450 میلیاردی برای تامین احتیاج های نیروی انتظامی در نظر گرفته ایم. ما اقلام خوبی در تجهیزات انفرادی و مراقبت مرزی و همچنین تجهیزات سنگین تر مانند شناور حیدر را در نظر گرفته ایم. البته جایگزینی تجهیزات قدیمی با تجهیزات جدید کمی زمان بر است.

وی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت فضایی وزارت دفاع، گفت: برنامه فضایی جمهوری اسلامی ایران یک برنامه دائمی است و چند مرحله پشت سر گذاشته و چند مرحله هم پیش رو دارد. احتیاج های کشور محموله های سنگین تری است که بالای 100 کیلوگرم است و در مرحله بعدی مدار های بالاتری و محموله های سنگین تری است که برای آن ماهواره بر های سیمرغ و ذوالجناح را داریم.

امیرحاتمی با بیان اینکه ماهواره بر سیمرغ هنوز در مرحله تحقیقاتی قرار گرفته است، گفت: در پرتاب بعدی اگر مشکل جدیدی ایجاد نگردد فکر می کنم به موفقیت برسیم. ماهواره بر ذوالجناح شبیه ماهواره بر سیمرغ است از نظر شکل و اندازه، اما سوختشجامد است که می تواند از پرتابگر سیار پرتاب گردد، فکر می کنم امسال از هر دوی این ماهواره بر ها پرتاب داشته باشیم؛ البته پرتاب تحقیقاتی است. ماهواره بر قاصد نیروی هوافضای سپاه هم برای محموله های کوچکتر که شبیه سفیر البته متفاوت تر از سفیر است ان شاءالله مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وزیر دفاع همچنین گفت: برای وزن های 300 تا 1000 کیلوگرم ماهواره بر سریر را داریم و البته برای مدارات بالاتر یعنی مدار 36 هزار کیلومتر هم ماهواره بر سروش-1 و سروش-2 و همچنین بلوک های انتقال مداری را خواهیم داشت.

وزیر دفاع در ادامه پاسخ به پرسشی درباره فعالیت این وزارتخانه در حوزه مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: همکاری های نیرو های مسلح و وزارت دفاع در خدمت به مردم عزیز ما ستودنی بود و تنها دو روز بعد از شیوع بیماری کرونا به سرعت خطوط فراوری تجهیزات مرتبط به خطوط فراوری ماسک های N95 تغییر داده شد. خطوط فراوری مواد شیمیایی نیز به خطوط فراوری مواد ضدعفونی کننده مختلف سطوح و دست تغییر یافتند؛ روزانه 200 هزار لیتر مواد ضد عفونی کننده فراوری می کنیم و در اختیار وزارت بهداشت قرار می دهیم. در این شرایط نیرو های مسلح باید ماموریت های خود را انجام میدادند ما کوشش کردیم احتیاج های این نیرو ها را نیز تامین کنیم.

امیر حاتمی ادامه داد: در عین حال کوشش می کنیم احتیاج های نیرو های مسلح را نیز تامین کنیم. در خصوص واکسن هم دانشمندان صنعت دفاعی به دوستان وزارت بهداشت یاری می کنند و پیشرفت های خوبی هم در این حوزه حاصل شده است، همانطور که وزیر بهداشت نیز اشاره نمود ما مراحلی از واکسن و تست حیوانی را انجام دادیم و یک نمونه تست انسانی هم اجرا شده که موفقیت آمیز بوده، اما باید مراحل مورد نظر سازمان غذا و دارو طی گردد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره برنامه های وزارت دفاع در حوزه خودروسازی تاکید نمود: خودرو سازی یک صنعت راهبردی است که به بخش قابل توجهی از احتیاج های مردم مرتبط است و شاید به همین دلیل است که خودروسازان خارجی از کشور خارج شده اند. بنا به تکلیفی که رییس جمهور به ما ابلاغ کرد قبول کردیم که با شرایطی به خودروسازن یاری کنیم؛ لذا اعلام کردیم در جا هایی که خارجی ها رفتند و بخش خصوصی احتیاج فناورانه دارند در صورت درخواست می توانیم به یاری آن ها برویم؛ آن ها نیز درخواست هایی مطرح کردند و حدود 40 قلم قطعه از ما درخواست شد و ما نیز همه آن ها را تامین کردیم که رقم این قرار داد ها به بالای 4 هزار میلیارد رسیده است.

وی ادامه داد: در خصوص فراوری خودرو معتقدیم باید کار به دست خودروسازان انجام گردد مگر اینکه درخواستی برای فراوری مشترک داشته باشیم؛ ما برنامه ای برای فراوری خودرو نداریم و بر اساس اصل قانون اساسی به بخش هایی از کشور که احتیاجمند فناوری هستند یاری می کنیم.

وزیر دفاع همچنین درباره افتتاح شعبه فروشگاه اتکا در ونزوئلا و واکنش بعضی رسانه های خارجی به این موضوع گفت: ونزوئلا یک کشور ضد استکبار است و به همین دلیل مورد دشمنی آمریکایی ها قرار گرفته است. ما هر دو در باشگاه تحریمی ها قرار داشته ایم و این همکاری از قدیم بوده و امروز هم تقویت شده است. همکاری کشور های دوست و مستقل با یکدیگر بر اساس احترام و منافع متقابل و برد- برد است. از جمله مواردی که بخش خصوصی ونزوئولا در خواست نموده بود تأسیس فروشگاهی برای فروش محصولات ایرانی بود که این کار توسط اتکا به عنوان یک یک نهاد عمومی انجام شد.

امیر حاتمی در پاسخ به پرسشی درباره توانمندی وزارت دفاع در حوزه موشک های کروز و اینکه چند درصد از تجهیزات دفاعی که رونمایی می شوند در اختیار یگان های رزم قرار می گیرند، اظهار کرد: امروز به توانمندی خوبی در حوزه موشک های کروز بخصوص درحوزه برد این موشک ها رسیده ایم و یکی از محصولاتی که برای روز صنعت دفاعی رونمایی آن را در نظر گرفته ایم یک موشک کروز است که یک دستاورد خوب در این حوزه است.

وی ادامه داد: درباره اینکه احتیاج ها با تحقیقات همخوانی داشته باشد، در واقعیت به میزان قابل قبولی این موضوع وجود دارد، اما صد درصد اینگونه نیست، اما معمولا در هر محصولی فناوری های زیادی توسعه پیدا می نماید و این ها وارد خزانه فناوری می گردد و سپس در سایر محصولات مورد استفاده می گردد. حدود 75 تا 80درصد از محصولات بر اساس اعلام احتیاج فراوری می گردد و ما شرایط خوبی دراین حوزه داریم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره موشک های کروز فراوری شده توسط وزارت دفاع خاطر نشان کرد: حرکت ما در این زمینه افتخارآمیز بوده است. امروز انواع موشک های کروز اعم از زمین به زمین، هوا به زمین، سطح به سطح و زیر سطح به سطح را داریم و در این زمینه اتفاق خیلی خوبی افتاده به گونه ای که توانستیم احتیاج های نیرو های مسلح را تامین نماییم. یکی از محصولاتی هم که برای رونمایی در روز صنعت دفاعی به دفتر رئیس جمهوری معرفی شده، یک محصول کروز است.

وزیر دفاع در پاسخ به پرسشی درباره نصب کروز برد بلند بر روی جنگنده ها، گفت: در این باره کار می کنیم و جزو کار های تحقیقاتی ما است و امیدواریم تا اواسط سال آینده بتوانیم یک محصول در این زمینه به ثمر برسانیم.

امیر حاتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره پاسخگویی به تهدیدات سایبری، تاکید نمود: یکی از تهدیداتی که دشمنان ما علیه جمهوری اسلامی دارند تهدیدات سایبری است و دشمنان سرمایه گذاری جدی روی این حوزه دارند؛ به همین دلیل ما هم برنامه های موثر پدافند سایبری داریم و با اجرای رزمایش ها و تمرینات آمادگی خود را بالاببریم و تا امروز مسئله ای جدی در حوزه سایبری نداشتیم.

وی درباره همکاری های میان وزارت دفاع و نیرو های مسلح اعم از ارتش سپاه و نیروی انتظامی با بیان اینکه یکی از بهترین دوره های همکاری با نیرو های مسلح را داریم، خاطر نشان کرد: رابطه بسیار خوبی با همه نیرو های مسلح داریم و اعتقاد قلبی دارم که بخشی از برکاتی که امروز شامل حال ما می گردد حاصل همین همکاری برادرانه است.

وزیر دفاع در پاسخ به پرسش دیگری درباره شرایط بازنشستگان نیرو های مسلح به اقدامات اجرا شده توسط این وزارتخانه در این خصوص تاکید نمود: توجه به بازنشستگان یکی از ماموریت های اصلی وزارت دفاع است؛ ما در حوزه های مختلف به بازنشستگان خدمات ارائه می کنیم که یکی از حوزه های این خدمات، خدمات درمانی است که این خدمات از بهترین خدمات درمانی عظیم در کشور است. بازنشستگان ما دغدغه بیماری و مسایلی ازاین دست را ندارند.

امیر حاتمی اضافه نمود: از خدمات دیگری که به بازنشستگان ارایه می گردد خدمات حقوق ماهیانه است؛ بر اساس قانون خدمات کشوری در سه سال قبل میانگین افرایش حقوق بازنشستگان عزیز ما حدود 100 درصد بوده است؛ در عین حال می دانیم باتوجه به شرایط کشور آن ها همچنان در مضیقه هستند. ایجاد تناسب سازی میان حقوق بازنشستگان و شاغلین از جمله دیگر درخواست های بازنشستگان است که بخشی از این صد درصد افزایش حقوق مربوط به همسان سازی است. بر اساس قولی که رئیس سازمان برنامه و بودجه داده ان شاءالله در نیمه دوم امسال همسان سازی حقوق بازنشستگان نیرو های مسلح اجرایی می گردد.

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 38423

به "اعلام آمادگی وزارت دفاع برای رونمایی از کروز جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی وزارت دفاع برای رونمایی از کروز جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید