امپراتوری جدید سریال سازی در دنیا

به گزارش مجله کامپیوتر، در دورانی که سریال سازان ایرانی با تنگناهای مختلف برای ادامه کار مواجهند و هنوز درگیر این موضوع هستند که مجوز ساخت اثرشان را برای شبکه های خانگی باید از کدام نهاد مسوول دریافت کنند، سریال سازان کشور همسایه در یک پیچ تاریخی از کشورهای بسیاری جلو زده و توانسته اند جایگاه خود را به عنوان یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان مجموعه های تلویزیونی در جهان تثبیت کنند.

امپراتوری جدید سریال سازی در دنیا

به گزارش جهانی اقتصاد، ترکیه در این سال ها توانسته با سریال هایش از آمریکای جنوبی تا شرق آسیا هواداران بسکمک پیدا کند و اکنون به بزرگ ترین توزیع کننده سریال های تلویزیونی در جهان پس از آمریکا تبدیل شده است و قصد دارد تا سال 2023 بیش از یک میلیارد دلار از این بازار درآمد کسب کند. بزرگی این رقم را وقتی می توان درک کرد که بدانیم کل درآمد نفتی ایران در سال گذشته حدود 8 میلیارد دلار بوده است. علاوه بر جنبه های مالی این صنعت که به صورت مستقیم سود سرشاری عاید کشور ترکیه می کند، از جنبه های فرهنگی این صادرات نیز نباید غافل شد؛ اقدامی که پایان به اقتصاد این کشور به صورت غیرمستقیم نیز کمک خواهد کرد.

سریال سازی و گردشگری

ترکیه از جمله کشورهای پیروز در امر گردشگری است و سالانه میلیاردها دلار از این بخش درآمد کسب می کند. در سال های اخیر سریال های ترکیه ای نقش مهمی در جلب گردشگران به این کشور ایفا کرده اند. به گزارش خبرآنلاین براساس اطلاعات وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، اکنون بیش از 150 سریال ترکیه ای به بیش از 100 کشور جهان صادر و پخش شده است. هر کدام از این سریال ها نقش نماینده ای را دارند که می تواند عده ای را برای سفر به ترکیه، حتی مکان های کمتر شناخته شده ترغیب کند. برای مثال معمولا با آمدن نام ترکیه یاد استانبول، سواحل آنتالیا یا دیگر مقاصد گردشگری معروف آن می افتیم؛ اما سوگوت را کمتر کسی به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می کرد تا اینکه سریال قیام ارطغرل به میدان آمد. براساس اطلاعات تریپ ادوایزر حالا دیگر می توان مردمی را پیدا کرد که تورهای موضوعی این سریال را به شهر سوگوت که آرامگاه ارطغرل در آن است، تدارک می بینند. هنگامی که سریال سده باشکوه یا همان حریم سلطان در جهانی عرب زبان پخش شد و هوادار بسیار پیدا کرد، همزمان سیل گردشگران عرب به ترکیه سرازیر شد. این ماجرا به حدی برای ترکیه سودآور بود که پخش سریال در برخی کشورهای عربی را رایگان کرد.

گسترش امپراتوری

ترکیه در سال 2004 تنها 10 میلیون دلار از سریال سازی و صادرات آن به کشورهای دیگر سود برد، این رقم در سال 2012 به 200 میلیون دلار رسید. ترکیه در سال 2015 میلادی حدود 300 میلیون دلار از صادرات سریال درآمد کسب کرد و بالاتر از کره جنوبی، انگلیس، تایلند و... در ردیف دوم کشورهای صادرکننده سریال، پس از آمریکا قرار گرفت و در سال 2017 درآمد حاصل از صادرات سریال های تلویزیونی ترکیه به بیش از 370 میلیون دلار رسید. محمد بایوک اکشی، رئیس اسبق مجمع صادرکنندگان ترکیه در سال 2017 در گفت وگویی بیان نمود: ترکیه به بیش از 75 کشور مجموعه های تلویزیونی می فروشد. حجم صادرات سریال های ترکیه ای در سال 2015 در حدود 300 میلیون دلار بود؛ این رقم در سال بعد به 350 میلیون دلار هم نزدیک شد، اما امسال این رکورد شکسته شده است و براساس پیش بینی هایی که اجرا شده است، فراتر هم خواهد رفت. پرهوادار شدن سریال های ترکیه در خاورمیانه چندان موضوع دور از انتظار و عجیبی نبود. اشتراکات فرهنگی و تاریخی درونمایه سریال ها برای مردمان این بخش از جهان را آشنا می نمود. اما آن سوی اقیانوس اطلس در آمریکای جنوبی هم بازار سریال های ترکیه ای داغ شد. براساس گزارشی که در گاردین منتشر شد، بیشتر تعداد سریال ترکیه ای را در جهان کشور شیلی خریداری کرده است. در همین آمریکای جنوبی آرژانتین و مکزیک هم از بزرگ ترین مشتریان سریال های ترکیه ای هستند. از دیگر مشتریان پر و پا قرص سریال های ترکیه ای می توان به چین، روسیه، کره و ژاپن اشاره کرد.

این محبوبیت به حدی رسیده است که ورایتی درباره اش نوشت: به نظر تنها راهی که برای متوقف کردن سریال های ترکیه ای باقی مانده است، قطع پخش آنها در شبکه هاست؛ هرچند که این کار هم احتمالا دیگر جواب نمی دهد.

واکنش ها

تا پیش از اینکه سریال های ترکیه ای این طور بازار خاورمیانه را در دست بگیرند، مصر و به ویژه سوریه یکه تاز سریال های تلویزیونی در این بخش جهان بودند. محبوبیت سریال های سوریه ای به حدی بود که حتی پس از ورود سریال های ترکیه ای به جهان عرب، دوبله با لهجه سوریه ای یکی از ترفندهای شبکه ها برای محبوب کردن این سریال ها بود.

این سریال ها در کنار سود مالی بالا همان طور که در ماجرای گردشگری تعیین شد، قدرت نرم زیادی هم برای ترکیه به ارمغان آوردند. همین موضوع باعث هراس دولت هایی شد که خود را مقابل ترکیه می دیدند. برای نمونه از سال 2015 محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی تمام تلاش خود را به کار بست تا جلوی پخش سریال های ترکیه ای را در شبکه های عربستانی بگیرد. بن سلمان ترکیه را متهم می کند که دنبال احیای خلافت عثمانی در منطقه است. البته نمی توان سیاست را از این بازی به طور کامل کنار گذاشت. برای نمونه رجب طیب اردوغان نگاه مثبتی به سریال سده باشکوه نداشت و بر این عقیده بود که این سریال در نمایش دوران حکومت عثمانی درست عمل نکرده است. این سیاستمدار در نقطه مقابل از حامیان اصلی سریال قیام ارطغرل است که داستان شروع امپراتوری عثمانی را روایت می کند. داستان مخالفت عربستان با پخش سریال های ترکیه ای در این روزگار مثل سابق اثرگذار نخواهد بود. اکنون پلت فرم های اینترنتی بسکمک برای پخش محصولاتی از این دست وجود دارد. شرکت های بزرگی مثل نتفلیکس، آمازون، یوتیوب و... صدها مدعی ریز و درشت دیگر هستند که دنبال محتوای جذاب برای مشتریانشان می گردند. نتفلیکس به عنوان بزرگ ترین شرکت پخش آنلاین هنگام درخواست، سریال های ترکیه ای زیادی را در دسترس قرار داده است. این شرکت ثروتمند علاوه بر این پروژه های متعددی برای تولید محتوای مخصوص به خود در ترکیه تعریف کرده است. حالا با وجود نتفلیکس سریال های ترکیه ای در 190 کشور پخش خواهند شد!

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 44251

به "امپراتوری جدید سریال سازی در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امپراتوری جدید سریال سازی در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید