شکست ماکرون و افزایش محبوبیت حزب برگزیت

به گزارش مجله کامپیوتر، در انتخابات مجلس اروپا و در فرانسه چشمان بر روی حزب جمهوری به پیش به رهبری امانوئل ماکرون دوخته شده بود، اما جنبش اعتراضی جلیقه زردها در این کشور از محبوبیت این حزب کاسته است.

شکست ماکرون و افزایش محبوبیت حزب برگزیت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران و به نقل از یورونیوز، در انتخابات مجلس اروپا باید نگاه ها را متوجه حزب مردم اروپا و گروه های سوسیالیست و دموکرات کرد.

این احزاب راست میانه و چپ میانه سال ها است که کنترل مجلس اروپا را در دست داشته اند. اما اکنون با افزایش محبوبیت گروه ها و احزاب راست افراطی و ضد اتحادیه اروپا، رقابت تنگاتنگی برای راه یابی به مجلس اروپا در جریان است.

از سوی دیگر، تغییرات آب و هوایی محبوبیت گروه های سبز را نیز افزایش داده است.

بر اساس آخرین گزارشات شمار شرکت کنندگان در این انتخابات برای نخستین بار در تاریخ از زمان برگزاری اولین انتخابات اروپایی در سال 1979 افزایش یافته است.

اتریش

حزب محافظه کار مردم اتریش به رهبری سباستین کورتس با کسب 34.5 درصد آرا، برنده بزرگ انتخابات اتریش خواهد شد. حزب سوسیال دموکرات این کشور که در جریان انتخابات ریاست جمهوری و مجلسی گذشته بازنده اصلی بود، این بار می تواند با کسب حدود 24.1 درصد آراء دومین جریان اصلی سیاسی این کشور اروپای مرکزی باشد. حزب راست گرای افراطی آزادی اتریش که اخیرا با رسوایی ایبیزاگیت از دولت خارج شد، احتمالا با کسب 17.5 درصد در جایگاه سوم قرار می گیرد.

انتشار ویدیوی جنجالی از یکی از کادرهای رهبری حزب آزادی احتمالا تاثر منفی بر این انتخاب گذاشت.

حزب راست گرای افراطی آزادی، نیرومندترین جریان ملی گرای اتریش است. هاینتس کریستیان اشتراخه، رهبر این حزب و معاون صدر اعظم آلمان یک هفته پیش از انتخابات مجلس اروپا به دنبال انتشار ویدیوی جنجالی از وی مجبور به کناره گیری از مقام خود شد.

در ویدئوی منتشر شده رهبر حزب راست افراطی آزادی در حال معامله با فردی دیده می شود که خود را از بستگان یک الیگارک روس معرفی می کند. هاینتس کریستیان اشتراخه در این ویدئو در حال مذاکره بر سر اعطای قراردادهای دولتی در ازای کسب حمایت سیاسی مشاهده می شود.

قبل از این رسوایی، تخمین زده شده بود که حزب آزادی در حدود 24.5 درصد از آراء را به خود اختصاص خواهد داد. یکشنبه بعد از ظهر 26 مه (5 خرداد)، در آخرین روز انتخابات رسانه های محلی آرای کسب شده این حزب را 17.5 درصد تخمین زده اند. به نظر می رسد حزب محافظه کار مردم به رهبری سباستین کورتس، صدر اعظم اتریش با 34.5 درصد پیشتاز انتخابات و حزب سوسیال دموکرات در مقام دوم قرار گرفته است.

بلژیک

نتایج شمارش 97 درصد آراء در بلژیک نشانگر پیروزی احزاب متعدد ملی گرای فلامان (هلندی زبان) در این کشور است. سه حزب عمده این گروه قومی زبانی نزدیک به 27 درصد آراء را کسب کرده اند.

شهروندان این کشور امروز در سه سطح مختلف در انتخابات شرکت خواهند: فدرال، منطقه ای و اروپایی.

بسیاری امیدوار بودند حزب سبز بتواند با تکیه بر حضور قوی در انتخابات محلی، پیروز انتخابات مجلس اروپا باشد. در سال 2014 این حزب توانست تنها 6.6 درصد از آراء را از آن خود کند.

در بلژیک نیز هم چون دیگر کشورهای اتحادیه اروپا احزاب راست در حال قدرت دریافت هستند. پیش بینی شده است حزب ولامز بلاگ، حزب راست افراطی بلژیک 14.8 درصد از آراء را به خود اختصاص دهد. در حالی که پنچ سال پیش در انتخابات محلی توانسته بود تنها 4.2 درصد از آراء را کسب کند.

پیروزی طرفداران اتحادیه اروپا در بلغارستان

در بلغارستان دو حزب پشتییان اتحادیه اروپا یعنی شهروندان برای توسعه اروپایی با 31.6 درصد و حزب سوسیالیست با 24.3 درصد آراء پیروز این انتخابات هستند.

با این که در این کشور شرکت در انتخابات اجباری است، در سال 2014 تنها 35.84 درصد از واجدین شرایط رای در انتخابات شرکت کردند.

انتظار می رفت آرای انتخابات مجلس اروپا در بلغارستان بین حزب راست میانه روی جی یی آر بی (GERB) و حزب ائتلافی سوسیالیست تقسیم شود.

جوان ترین کننده در مجلس اروپا، آندری نواکوف 30 ساله اهل بلغارستان است.

کرواسی

حزب اتحاد دموکراتیک، جریان اصلی محافظه کار به همراه حزب سوسیال دموکراتیک به ترتیب با 23.43 و 118.38 درصد آراء پیشتاز انتخابات در کرواسی هستند. تنها 32 درصد شهروندان این کشور در انتخابات مجلس اروپا شرکت کردند.

دومین عضو جدید اتحادیه اروپا کرواسی است. پیش از این هم انتظار می رفت که تعداد زیادی در انتخابات مجلس اروپا در این کشور شرکت نکنند. در سال 2014، تنها 25 درصد از واجدین شرایط رای در انتخابات شرکت کردند که حتی از متوسط میزان مشارکت در انتخابات مجلس اروپا پایین تر بود.

قبرس

حزب حاکم اتحاد دموکراتیک قبرس (محافظه کار) با کسب 29 درصد آراء پیشتاز است. حزب مترقی کارگران (کمونیست) با 27.5 درصد در جایگاه دوم قرار گرفته است.

این جزیره کوچک در مجلس اروپا صاحب شش کرسی است و اگر نامزد ترک تبار این جزیره بتواند به مجلس اروپا راه یابد، پیروزی تاریخی خواهد بود.

قبرس به دو بخش ترک نشین و یونانی تقسیم می شود. بیش از 80 هزار از شهروندان ترک تبار قبرس واجد شرایط رای هستند.

پیش بینی می شد حزب حاکم، با 332.5 درصد پیشتاز انتخابات باشد.

چک

دو حزب لیبرال محافظه کار آنو (آری) و دموکراتیک مدنی با کسب 21.2 و 14.5 درصد آراء برندگان اصلی انتخابات مجلس اروپا هستند.

شهروندان جمهوری چک روز جمعه و شنبه در انتخابات شرکت کردند.

انتظار می رفت حزب حاکم -حزب عوامگرای ای آن او- بیشترین آرا را به خود اختصاص دهد. از سوی دیگر، حزب دزدان دریایی چک نیز شانس زیادی برای به دست آوردن کرسی در مجلس اروپا دارد. این حزب، حزب ضد ساختار و ضد فساد اقتصادی است.

در انتخابات مجلس اروپا، احزاب متعدد و جدیدی شرکت کردند. از جمله حزب آزادی و دموکراسی مستقیم که حزبی ضد اتحادیه اروپا است انتظار می رود اولین کرسی های خود را در انتخابات امسال کسب کند.

دانمارک

حزب لیبرال دموکرات و سوسیال دموکرات دانمارک با 23.5 و 21.5 درصد آراء مکان های اول و دوم انتخابات مجلس اروپا را به خود اختصاص دادند. سبزها جایگاه سوم را کسب کردند.

بیم آن می رفت که نزدیکی زمان برگزاری انتخابات مجلس اروپا با انتخابات محلی دانمارک منجر به عدم شرکت شهروندان در این انتخابات اروپایی شود.

بسیاری از شهروندان این کشور می گویند که بیشتر به انتخابات محلی توجه می کنند. پیش بینی می شد که حزب راست افراطی استرام کورس که مبلغ اخراج 700 هزار مسلمان از این کشور است، صاحب کرسی در انتخابات مجلسی دانمارک شود.

استونی

حزب لیبرال اصلاح با کسب 26.2 درصد آراء صدرنشین انتخابات در استونی است. حزب سوسیال دموکراتیک همین کشور با 23.3 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفته است. حزب میانه با 14.4 درصد آرا سوم است. راست گراهای افراطی در حزب مردم با سه برابر کردن آرای خود، 12.7 درصد آرا را کسب می کنند.

حزب راست افراطی این کشور موسوم به حزب مردم محافظه کار استونی در انتخابات مجلسی در مقام سوم قرار گرفت که منجر به کسب کرسی در ائتلاف حاکم شد.

حال با این پیروزی، سوال این است که آیا این حزب در انتخابات مجلس اروپا نیز پیروز خواهد بود؟

در انتخابات سال 2014، این حزب صاحب 4 درصد از آراء شد. انتظار می رود در این انتخابات 17 درصد از آراء را به خود اختصاص دهد.

فنلاند

حزب ائتلاف ملی، جریان اصلی راست میانه با کسب 20.10 درصد آرا پیشتاز انتخابات مجلس اروپا است. احزاب سوسیال دموکرات و جبهه سبز با کسب 15.10 درصد آرا در مکان های دوم و سوم قرار دارند. حزب میانه با 14.30 درصد آرا در جایگاه چهارم قرارد دارد. حزب راست گرای افراطی فنلاندی های واقعی با 14.10 درصد آرا می تواند 2 کرسی در مجلس اروپا را به خود اختصاص دهد.

انتظار می رود در انتخابات مجلس اروپا در این کشور، احزاب سبز برنده باشند.

پیش بینی ها حاکی از پیروزی حزب محیط زیستی این کشور با 17.2 درصد از آراء و دستیابی به مقام دوم درمیان احزاب این کشور انتخابات مجلس اروپا است.

فرانسه

حزب اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن، جریان اصلی راست افراطی فرانسه بر اساس نتایج نظرسنجی ها در خروجی صندوق های رای با کسب 23.2 درصد آرا پیشتاز این انتخابات است: یک پیروزی بزرگ برای ملی گرایان فرانسه دو سال پس از شکست در برابر امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری 2017.

حزب اتحاد ملی فرانسه با توجه به این نتایج 22 تا 24 کرسی در مجلس اروپا را کسب خواهد کرد.

حزب جمهوری به پیش به رهبری امانوئل ماکرون احتمالا کسب با 21.9 درصد آراء در جایگاه دوم قرار گرفته است. حزب اروپای اکولوژیست سبزها به رهبری یانیک ژدو هم با 12.8 درصد آراء سوم است.

در فرانسه چشمان بر روی حزب جمهوری به پیش به رهبری امانوئل ماکرون دوخته شده بود. جنبش اعتراضی جلیقه زردها در این کشور از محبوبیت این حزب کاسته است.

حزب اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن، جریان اصلی راست افراطی فرانسه در رقابت تنگانگی با نامزدهای حزب جمهوری به پیش دارد.

آلمان

شمارش بخش گسترده ای از آراء نشانگر پیشتازی حزب دموکرات مسیحی در آلمان است. براساس همین آمار سبزها با کسب دست کم 20 درصد آرا یکی از بزرگ ترین پیروزی های سیاسی خود را تجربه می کنند. حزب سوسیالیست آلمان با 15.5 درصد آراء سوم است و راست گرایان افراطی آلترناتیو برای آلمان با کسب 10 رصد آراء مجوز حضور در مجلس را به دست آورده اند.

با وجود پیشتازی حزب دموکرات مسیحی، این حزب ضعیف ترین نتایج تاریخی خود را در انتخابات اروپایی کسب کرده است.

حزب سوسیالیست آلمان کم ترین آرای تاریخی خود را در ایالت برمن در 73 سال گذشته به دست آورده است.

نتایج همین آمار نشان می دهد که محبوبیت راست های افراطی آلترناتیو برای آلمان نسبت به انتخابات پیشین مجلس اروپا دست کم سه درصد افزایش یافته است.

آخرین نظرسنجی ها پیش از برگزاری انتخابات پیش بینی می کردند که محبوبیت حزب سبز آلمان افزایش یابد و حتی برخی با توجه به این افزایش محبوبیت، برای این اعضای این حزب رویای دستیابی به مقام صدراعظم را در ذهن پروراندند.

یونان

در این کشور نیز نزدیکی زمان برگزاری انتخابات محلی، از میزان مشارکت در انتخابات مجلس اروپا خواهد کاست.

مسائل اقتصادی و اختلافات سیاسی بر سر تعویض نام مقدونیه شاقتصادی، از شدت تمرکز بر روی مسائلی در سطح اروپا به شدت کاسته است.

آمارگیری در حوزه های اخذ رای در یونان نشانگر پیشتازی حزب دموکراسی نوین، جریان اصلی راست میانه این کشور با کسب 32 تا 36 درصد آراء است. حزب چپ گرای سیریزا به رهبری الکسیس تسیپراس، نخست وزیر احتمالا با کسب 19 تا 25 درصد آراء در جایگاه دوم قرار خواهد گرفت.

برخی معتقدند اگر حزب سیریزا به رهبری نخست وزیر این کشور پیروز میدان شود، الکسیس تسیپراس انتخابات محلی را زودتر از موعد مقرر برگزار کنند.

مجارستان

ویکتور اوربان، نخست وزیر ملی گرای این کشور بارها بر سر مسائل قانون اساسی و مسائل مهاجران با بروکسل به اختلاف برخورده است. این اختلافات منجر به تعلیق حزب فیدز به رهبری آقای اوربان در گروه حزب مردم اروپا شد.

با وجود این حزب حاکم فیدز به رهبری ویکتور اوربان با کسب 56 درصد آرا پیروز بزرگ انتخابات اروپایی در مجارستان شد. احزاب چپ میانه و راست افراطی با کمتر از 20 درصد آرا در جایگاه های دوم و سوم قرار دریافتد.

ایرلند

انتخابات مجلس اروپا در ایرلند روز جمعه 24 مه همزمان با انتخابات محلی برگزار شد.

بر اساس آرای شمرده شده که نتیجۀ آن روز شنبه منتشر شد، حزب سبز ایرلند توانسته است رقبا را پشت سر گذاشته و وارد مجلس اروپا شود.

این اولین بار در بیست سال گذشته است که سبزهای ایرلند وارد مجلس اروپا می شوند؛ رویدادی که دستاوردی بزرگ برای آنها محسوب می شود.

ایتالیا

با انتها مهلت اخذ رای در ساعت 11 شب در ایتالیا، نتایج اولیه نشانگر پیشتازی حزب راست گرای افراطی لگا به رهبری ماتئو سالوینی، وزیر کشور است. براساس تخمین های اولیه رقابت تنگانگی میان حزب دموکرات (چپ میانه) و جنبش پنج ستاره برای جایگاه دوم در میان است.

آینده دولت ایتالیا به نتایج انتخابات مجلس اروپا گره خورده است.

در حزب حاکم لگا و جنبش پنج ستاره هفته های گذشته را صرف اختلافات و دعوا بر سر تمام مسائل سیاسی کشور کردند.

آخرین پیش بینی ها قبل از انتخابات حاکی از پیشتازی حزب لگا به رهبری ماتئو سالوینی با کسب 30 درصد از آراء بود. در حالی که حزب لیگ شمال (لگا) در سال 2014 تنها 6 درصد از آرا را به خود اختصاص داد.

لتونی

شهروندان لتونی روز شنبه برای انتخابات صاحبان 8 کرسی در مجلس اروپا رای دادند.

طبق آخرین پیش بینی ها انتظار می رفت که حزب اتحاد جدید که به حزب مردم اروپا نزدیک است، پیروز این انتخابات باشد.

امسال 33.03 درصد از واجدین شرایط رای در لتونی در انتخابات مجلس اروپا شرکت کردند.

لیتوانی

شمارش حدود 90 درصد آرا در لیتوانی نشان می دهد حزب راست میانه اتحادیه میهن با حدود 17.41 درصد آرا پیشتاز است. حزب سوسیال دموکراتیک با 16.90 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفته است. ائتلاف کشاورزان و سبزها هم با نزدیک به 14 درصد آراء، مکان سوم این رقابت را به خود اختصاص داده است.

لیتوانی برای بار دوم است که انتخابات مجلس اروپا را برگزار می کند و شهروندان این کشور برای کسب 11 کرسی رای به نامزدهای احزاب این کشور رای خواهند داد.

از آنجا که هیچ کدام از دو نامزد حزب راست میانه در انتخابات ماه می نتوانستند اکثریت آرا را به خود اختصاص دهند، بار دیگر در این انتخابات با یکدیگر رقابت می کنند.

لوکزامبورگ

شهروندان این کشور کوچک برای کسب شش کرسی در مجلس اروپا در انتخابات شرکت کردند. این کشور جمعیتی در حدود نیم میلیون نفر جمعیت دارد و شرکت در انتخابات در آن اجباری است.

در سال 2014 در حدود 85 درصد از واجدین شرایط رای در انتخابات شرکت کردند.

حزب راست افراطی گرا که برنامه خروج از اتحادیه اروپا داشته باشد، در این کشور وجود ندارد.

مالت

فساد اقتصادی یکی از مسائل مورد توجه رای دهندگان در این کشور است چرا که هر دو حزب مهم این کشور یکدیگر را به فساد اقتصادی متهم می کند.

مالتا دارای دو حزب راست گرای افراطی است که برنامه خروج از اتحادیه اروپا را دارند اما انتظار نمی رود که هیچ یک از این احزاب شانسی برای ورود به مجلس اروپا را داشته باشند.

لهستان

انتخابات مجلس اروپا در حالی در این کشور برگزار شد که دو انتخابات دیگر در راه است. انتخابات مجلس ملی لهستان در پاییز و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده.

برخی از نتایج نظرسنجی ها در خروجی صندوق های رای نشان از شکست حزب حاکم، حزب قانون و عدالت که حزبی ضد اتحادیه اروپا است- دارد.

پرتغال

پرتغال از معدود کشورهای اروپایی است که حزب راست گرای افراطی اش عملکرد قوی نداشته است. این انتخابات فرصتی شد برای بالا آمدن حزب راست افراطی بس است.

با توجه به در پیش بودن انتخابات محلی در پرتغال تبلیغات انتخاباتی حزب بس است بیشتر به حمله به مواضع حزب سوسیالیست حاکم در مسائل داخلی کشور پرداخت.

رومانی

حزب حاکم سوسیال دموکرات این کشور بر سر فساد اقتصادی و حاکمیت قانون با بروکسل اختلاف دارد.

باید دید اعتراضات ضد دولتی و مسائل داخلی چه تاثیری بر انتخابات مجلس اروپا می گذارد.

حزب ملی لیبرال که حزبی طرفدار اتحادیه اروپا است در رقابت تنگاتنگی با حزب حاکم است.

اسلواکی

در انتخابات سال 2014 تنها 13.05 درصد از واجدین شرایط رای در انتخابات شرکت کردند. باید دید امسال میزان مشارکت در انتخابات چقدر تغییر می کند.

حزب ترقی خواه که حزب رییس جمهور تازه انتخاب شده این کشور نیز است در این انتخابات با حزب راست گرای اسلواکی ما که حزبی ضد اتحادیه اروپا است رقابت دارد.

اسلونی

شهروندان اسلونی میزان مشارکت پایینی در انتخابات مجلس اروپا دارند.

چندین حزب چپ گرای اصلی دارد که با حزب راست گرای دموکرات اسلونی رقابت می کنند.

اسپانیا

نتایج رسمی انتخابات مجلس اروپا در اسپانیا پس از شمارش 85 درصد آراء نشانگر پیروزی حزب سوسیالیست حاکم است. این حزب توانسته 33 درصد آراء را به خود اختصاص دهد. حزب محافظه کار مردم حدود 20 درصد و حزب عوامگرای نزدیک به 6.5 درصد آرا را کسب کرده اند.

آخرین نظرسنجی ها در خروجی صندوق های رای از پیشتازی سوسیالیست ها خبر دادند. پس از آن، حزب راست میانه مردم و حزب شهروندان اسپانیا پیشرو هستند. حزب راست افراطی وُکس با 10.3 در از آراء در مقام پنجم قرار گرفته است.

سوئد

گرتا تونبرگ، کنشگر محیط زیستی اهل سوئد، در تبلیغاتی در سراسر اروپا از مردم خواسته است تا از احزاب سبز و حامی محیط زیست حمایت کنند.

حزب سبز سوئد در انتخابات پنج سال پیش، با کسب 15.41 درصد از آرا در میان احزاب این کشور مقام دوم را به خود اختصاص داد.

حزب راست گرای افراطی سوئد در انتخابات گذشته مجلس اروپا، 9.7 درصد از آراء را کسب کرده بود.

هلند

حزب کارگر هلند (PvdA) برخلاف پیش بینی تمام نظرسنجی ها در جریان انتخابات مجلس اروپا بیشترین آرا را به دست آورد. نتایج آخرین نظرسنجی ها پیش از برگزاری انتخابات نشانگر پیشتازی عوامگرایان و راست های میانه بود.

نتایج اعلام شده آرا در هلند نشان می دهد که جریان اصلی چپ میانه این کشور پیروز شده در انتخابات روز پنجشنبه از احزاب دست راستی لیبرال (VVD) و عوام گرایان (FvD) موقعیت بهتری را کسب کند. حزب کارگر با کسب دست کم 18 درصد آرا پنج کرسی از 26 جایگاه کشور هلند در مجلس اروپا را کسب کرده است. رهبر این حزب فرانس تیمرمنس، نایب رئیس کنونی کمیسیون اروپا است. تیمرمنس همچنین یکی از نامزدهای ریاست کمیسیون اروپاست.

بریتانیا

حزب برگزیت با کسب دست کم 31 درصد آرا در انتخابات مجلس اروپا پیشتاز است. نایجل فاراژ رهبر این حزب می گوید منتظر کسب یک پیروزی بزرگ است.

نتایج آخرین نظرسنجی ها حاکی از آن است که شهروندان بریتانیا ترجیح دادند تا به جای انتخاب از میان دو حزب سنتی این کشور- حزب کارگر و حزب محافظه کار- از حزب برگزیت بریتانیا به رهبری نایجل فاراژ حمایت کنند.

براساس این نتایج که روز چهارشنبه منتشر شد، حزب برگزیت به رهبری نایجل فاراژ 37 درصد آرای شهروندان بریتانیایی را به خود اختصاص می دهد. به این ترتیب محبوبیت این حزب در مقایسه با هفته گذشته دو درصد افزایش یافته است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 8099

به "شکست ماکرون و افزایش محبوبیت حزب برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست ماکرون و افزایش محبوبیت حزب برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید