انتخاب و استفاده از شیردوش

به گزارش مجله کامپیوتر، برخی از مادران فرزندان خود را شیر می دهند بدون آنکه احتیاج به دوشیدن شیر داشته باشند. برخی دیگر حتی برای شیردهی شبانه هم به دوشیدن شیر اقدام می نمایند. اگر شما بعد از زایمان به شغل قبلی خود باز میگردید و یا می خواهید همسر یا مادرتان در هنگام استراحت به نوزاد شیر دهند، استفاده از شیردوش باعث می گردد که نوزاد، حتی در غیاب شما هم از مزایای شیر مادر بهره مند گردد.

انتخاب و استفاده از شیردوش

انتخاب و استفاده از شیردوش

بعضی از مادران فرزندان خود را شیر می دهند بدون آنکه احتیاج به دوشیدن شیر داشته باشند. بعضی دیگر حتی برای شیردهی شبانه هم به دوشیدن شیر اقدام می نمایند. اگر شما بعد از زایمان به شغل قبلی خود باز میگردید و یا می خواهید همسر یا مادرتان در هنگام استراحت به نوزاد شیر دهند، استفاده از شیردوش باعث می گردد که نوزاد، حتی در غیاب شما هم از مزایای شیر مادر بهره مند گردد.

انواع شیر دوش (دستی و برقی)

شیر دوش ها انواع مختلفی دارند ولی کلاً به دو دسته تقسیم می شوند: دستی (که با دست مورد استفاده قرار می گیرند) و برقی (یا باطری دار). بیشتر خانم ها تقریباً یکی از این دو نوع را ترجیح می دهند. به منظور یاری به شما برای انتخاب بهتر، مزایا و معایب هر یک از این شیر دوش ها از نظر استفاده نمایندگان شرح داده می گردد:

شیر دوش دستی

مادرانی که شیر دوش دستی را ترجیح می دهند به سهولت و راحتی اندازۀ آن اشاره می نمایند. بسیاری هم معتقدند که شیردوش دستی به حالتی که نوزاد به طور طبیعی پستان را می مکد شبیه تر است. این افراد دوست دارند که بتوانند عمل مکیدن را با دست کنترل نمایند. شیر دوش های دستی معمولاً مقرون به صرفه تر، کوچک تر، سبک تر و کم صدا تر از انواع برقی هستند. اگر شما علاقه مند هستید که در حالیکه نوزاد یک طرف را می مکد طرف دیگر را بدوشید، احتمالاً نوزاد سکوت شیر دوش دستی را به سر و صدای شیر دوش برقی ترجیح می دهد.

از طرف دیگر در حالیکه بعضی از مادران فن سریع دوشیدن را بخوبی می آموزند بعضی دیگر معتقدند که سرعت این وسیله به نحو دیوانه نماینده ای آهسته است (این امر تا حدی به این بستگی دارد که دستۀ شیردوش را با چه سرعتی می توان فشار داد). بعضی از مادران به سختی می توانند حتی قطره ای شیر با یاری شیردوش دستی بدوشند. عده ای هم معتقدند که شیردوش های دستی نمی توانند سینه ها را بطور کامل خالی نمایند که در نتیجه اندازه ترشح شیر کاهش خواهد یافت. بعضی از مادران ابراز می دارند که دستشان در اثر پمپ زدن خسته می گردد.

شیردوش برقی

سهولت استفاده و کارآئی بالا نکات مثبت این نوع شیردوشها محسوب می شوند. مادرانی که مکرر اقدام به دوشیدن می نمایند - مثلا به منظور ادامه شیردهی پس از بازگشت به کار یا برای تغذیه دوقلوها - معمولا شیردوشهای برقی (یا باطری دار) را انتخاب می نمایند. با بیشتر شیر دوشهای برقی می توان هر دو سینه را در آن واحد دوشید.

از معایب این شیردوشها می توان سنگینی و سر و صدای زیاد را نسبت به انواع دستی نام برد. البته بعضی از انواع هم به نحو تعجب آوری جمع و جور و درعین حال بی صدا هستند.

بهتر است هر یک از انواع شیردوش ها را که می پسندید، قبل از آنکه به سر کار خود برگردید و یا نوزاد را به پرستار بسپارید، تهیه کنید. در حقیقت برترین زمان دوشیدن شیر و تغذیه نوزاد با شیشه درست زمانی است که نوزاد 3 تا 4 هفتـه دارد زیرا بسـیاری از نوزادان اگر دیر شـود شـیشـه را نمی گیرند.

هنگام خرید شیر دوش باید به چه نکاتی توجه کرد؟

قابلیت تنظیم: سطحی از مکش که برای یک خانم مناسب است ممکن است برای خانمی دیگر شکنجه محسوب گردد. شیر دوشی را انتخاب کنید که بتوان پمپ خلا آن را تنظیم کرد. بعضی از مدل های دستی دارای پمپ های قابل تنظیم هستند.

کارآیی: اگر وقت برایتان ذیقیمت است - و برای کدام مادر نیست؟ - ممکن است برایتان بیارزد که با پرداخت هزینه ای بیشتر شیردوشی را خریداری کنید که تعداد مکش آن در هر دقیقه بیشتر بوده و دارای توانایی دوشیدن مضاعف دارد. شیردوشی که بتوان با آن در آن واحد هر دو سینه را دوشید زمان دوشیدن را به کمتر از نصف می رساند. دوشیدن هر یک از سینه ها به طور جداگانه تقریبا 30 دقیقه طول می کشد ولی دوشیدن همزمان حدوداً 12 دقیقه بطول می انجامد، چرا که بعلت تخلیه کامل هر دو سینه فراوری شیر را تحریک می نماید.

سهولت استفاده: دنبال شیردوشی بگردید که استفاده از آن، شستن آن، و هم سوار کردن آن آسان باشد. اگر می خواهید آن را با خود به جاهای دیگر حمل کنید باید یک نوع جمع وجور را خریداری کنید که جعبه ای مناسب دارد و یا یک جعبه جداگانه برای آن تهیه کنید.

از انواعی که شبیه بوق دوچرخه ساخته شده اند بپرهیزید - ممکن است در توپ های پلاستیکی باکتری های مضر رشد نمایند.

لوازم جانبی شیردوش

تهیه لوازم جانبی به شما یاری خواهد نمود کارآیی شیردوش را بالا ببرید و از آن راحت تر بهره ببرید. لوازم جانبی عبارتند از:

کیسه های مایکروویو: می توان قطعات شیردوش را در مایکروویو قرارداد و با بخار تمیز کرد.

پماد وازلین: از درد نوک سینه پیشگیری نموده و آن را بر طرف می سازد.

پوشش نرم مخصوص سینه: با تحریک سینه و نوک آن در حین دوشیدن باعـث جـریان بیـشتر شـیر می گردد.

نوار مخصوص دوشیدن: به دور قفسه سینه بسته شـده و شـیـشه مخصـوص جـمع آوری را در زیـر هر یک از دو سینه نگاه می دارد تا دستهای شما هنگام دوشیدن شـیر آزاد باشد.

کیسه ها و ظروف مخصوص نگهداری: برای جمع آوری، نگهداری و یخ زدن شیر.

نکاتی چند برای مادرانی که میخواهند شیر خود را بدوشند:

مادران جوان اوائل کمی احساس نامانوسی و ناراحتی می نمایند ولی باید بدانند که به شیردوش عادت خواهند کرد. وقتی شما با این احساس و روش انجام این کار خو بگیرید، بخوبی آنرا انجام خواهید داد. نکات زیر را مادرانی که شیر دوشیدن را تجربه نموده اند ارائه داده اند.

شکیبا باشید. شیر پس از چند لحظه به جریان می افتد. اگر از شیردوش دستی استفاده می کنید می تـوانـیـد آنـرا بـرای چـند ثانیـه مثل سر پستـانک فشار دهید؛ بعد از چند پمپ، دوشیدن شروع می گردد.

اگر دوشیدن دردناک است آرام تر و با سرعتی کمتر بدوشید و یا از شیر دوش دیگری بهره ببرید.

از شیر دوش های سوئیچی بهره ببرید. تعویضِ جهت دوشیدن باعث جریان بیشتر می گردد و در نتیجه شیر افزایش می یابد.

اگر هنگام دوشیدن شیر نشت می نماید کمی به جلو خم شوید تا به جریان بیشتر شیر بداخل بطری یاری کنید.

اگر بنظر نمی رسد که شیردوش شما درست کار کند، مطمئن شوید که تمام قطعات در جای صحیح قرار گرفته اند و بخوبی به هم متصل شده اند. یکبار دیگر همه چیز را کنترل کنید. اگر یک دریچه شل باشد و یا یک قطعه پلاستیکی بخوبی فشرده نشده باشد ممکن است مسائل زیادی ایجاد کند.

یک شیردوش با کیفیت خوب بخریـد که همیشه درست کار کنـد. گاهی در اوائـل می توان حتی با یک شیر دوش با کیفیت میانه، شیر زیادی دوشید ولی بعداز 3 یا 4 ماه بهتر است آنرا با یک نوع مرغوب تعویض کنید تا جریان شیر را بهتر تحریک کند. یک شیردوش مرغوب باید مدتها کار کند.

چطور می توان یاری بیشتری گرفت؟

مشـاورین شیردهی می تواننـد شـیر دوش مناسب را به شما معرفی نمایند. بعلاوه اگر پمپ شیردوش برایتان مشکل ایجاد می نماید، می توانند به شما بیاموزند چطور با دست شیر بدوشید. این هنر با ارزشی است که حتی زمانی که شیردوش خراب می گردد به شما یاری خواهد نمود.

منبع: www.ninisite.com

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 64360

به "انتخاب و استفاده از شیردوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب و استفاده از شیردوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید