انحلال شرکت : نحوه و هزینه انحلال شرکت اینترنتی

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرگزاری خبرنگاران-هر کاری یک آغاز و سرانجامی دارد و هر سرانجامی هم به معنی شکست نیست. آغاز یک فعالیت تجاری می تواند با ثبت یک شرکت همراه باشد و سرانجام این فعالیت هم با ثبت انحلال شرکت همراه خواهد بود. از این رو باید اطلاعات دقیقی هم در رابطه با انحلال شرکت داشته باشید، تا در هنگام لزوم بتوانید از آن بهره ببرید.

انحلال شرکت : نحوه و هزینه انحلال شرکت اینترنتی

ثبت انحلال شرکت چیست؟

همان طور که از نام کلمه انحلال بر می آید، انحلال شرکت یعنی عدم فعالیت آن و در واقع تعطیل شدن آن. هنگامی که شرکت منحل می گردد، بر اساس قانون تجارت، افراد مسئول در شرکت موظفند این موضوع را به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری اطلاع دهند. انحلال شرکت توسط مراجع مربوطه به صورت رسمی اطلاع رسانی می گردد و به این فرآیند منحل کردن شرکتها می گوییم.

هنگامی که شما و شرکا با یک دیگر اقدام به ثبت شرکت می کنید، یک شخصیت حقوقی را به وجود آورده اید که همان شرکت شماست. در صورتی که بنا به دلایل مختلف اختیاری یا اجباری، مجبور به منحل کردن شرکتهای خود شوید، موضوع باید به طور رسمی اطلاع رسانی گردد. انحلال شرکت برای تمامی شرکت های مسئولیت محدود، سهامی خاص، تضامنی، تعاونی و... باید اطلاع رسانی گردد.

انحلال شرکت به چه معنی است؟

اولین موضوعی که باید در رابطه با آن اطلاعات داشته باشید، این است که انحلال شرکت به چه معنی است و در چه مواردی به کار برده می گردد. به طور کلی باید بگوییم که انحلال یک شرکت به این معنی است که شرکت شما به هر دلیلی دیگر فعالیتی ندارد. اما گفتنی است که این انحلال به این معنی نیست که خاتمه کار شرکت شما رسیده است.

البته در مواردی هم شاهد این هستیم که انحلال یک شرکت به معنی خاتمه کار آن شرکت خواهد بود. در مورادی مانند این که شما قصد ادغام شرکت خود را با شرکت دیگری دارید، انحلال آن شرکت به معنی خاتمه به فعالیت ها نیست، بلکه شروعی دیگر با شکل و شمایلی دیگر در انتظار شما خواهد بود.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا تصور نکنید، هنگامی که در رابطه با انحلال یک شرکت بحث می کنیم، در رابطه با شکست آن شرکت در حال بحث هستیم، اگر چه در مواردی هم انحلال یک شرکت به منزله خاتمه و شکست آن شرکت به حساب می آید.

علت های انحلال شرکت

همانطور که در مطالب بالا گفتیم، انحلال یک شرکت علت های مختلفی دارد، به همین دلیل در ادامه قصد داریم این علت ها را برای شما بیان کنیم، تا با این موضوع هم به خوبی آشنا شوید.

 • ادغام دو شرکت با یکدیگر
 • ادغام شرکت با شرکتی بزرگتر
 • راه اندازی کسب و کاری جدید
 • خاتمه فعالیت
 • و....

موارد انحلال شرکت

انحلال یک شرکت همانطور که علت های مختلفی دارد، انواع مختلفی هم خواهد داشت. به همین دلیل در ادامه انواع و موارد انحلال شرکت را بیان می کنیم، تا در این مورد هم ابهامی برای مخاطب وجود نداشته باشد.

1) انحلال قهری

همانطور که در مطالب بالا گفتیم، انحلال گاهی به منزله خاتمه برای شرکت شما است و این خاتمه به علت ورشکستی پیش می آید. در این مورد می گوییم که شرکت، انحلال قهری دارد. در هنگامی که شما مجبور به انحلال قهری شوید، نیازی نیست که از دادگاه حکمی برای این کار داشته باشید و به سادگی می توانید این کار را انجام دهید.

2) انحلال با توجه به تصمیم اعضاء شرکت

در ابتدا توجه داشته باشید که در اینجا منظور از اعضاء شرکت، در حقیقت مجمع عمومی شرکت است که اعضاء شرکت باید در آن حضور داشته باشند. در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که تشکیل این مجمع با انحلال اختیاری شرکت همراه است.

حال این کار می تواند علت های مختلفی داشته باشد، اما هنگامی که مجمع عمومی شرکت به این نتیجه برسد که شرکت باید منحل گردد، اجازه این کار را دارد که دیگر مراحل را دنبال کند.

3) انحلال یک شرکت با حکم قضایی

در مواردی شاهد این هستیم که در یک شرکت مسائلی به وجود می آید و به دنبال این مسائل دادگاه تصمیم به انحلال شرکت می گیرد و این تصمیم را به صورت حکمی قابل اجرا به مدیر شرکت اعلام می نماید.

توجه داشته باشید که در ان حالت هم انحلال آن شرکت به صورت اجباری انجام می گردد و نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که دادگاه معمولا یک مهلت 6 ماهه را به شرکت مذکور می دهد و در صورتی که مسائل موجود رفع نگردد، حکم انحلال آن شرکت را صادر می نماید.

نحوه انحلال شرکت اینترنتی

یکی دیگر از مواردی که در رابطه با نحوه انحلال شرکت اینترنتی باید از آن اطلاع داشته باشید، این است که این کار چه مراحلی را برای شما به دنبال دارد. به این موضوع توجه داشته باشید، همانطور که مراحل ثبت یک شرکت با توجه به نوع آن متفاوت است، مراحل انحلال آن شرکت هم با توجه به قالب کلی شرکت متفاوت خواهد بود.

انحلال شرکت سهامی خاص

توجه داشته باشید که مهم نیست علت و دلیل منحل شدن شرکت شما چه مواردی است، برای آن که شرکت شما به طور کامل منحل گردد، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید و این مراحل اهمیت بالایی دارند.

 • سهامدارن شرکت باید با انحلال آن شرکت پیروز باشند.
 • مدیر تصفیه با انجام کار خود موافق باشد.
 • در مجمع عمومی فوق العاده شرکت، این تصمیم بیان شده و همه اعضاء با امضاء صورت جلسه موافقت خود را اعلام نمایند.
 • یکی از اعضاء شرکت را به عنوان مدیر تصفیه معرفی کنید.
 • محلی را برای تصفیه شرکت در نظر بگیرید.
 • در سامانه اداره ثبت اطلاعات خواسته شده را به طور دقیق وارد کنید.
 • صورت جلسه امضا شده را در سامانه اداره ثبت بارگزاری کنید.
 • ثبت نهایی را از قلم نیاندازید.
 • صورت جلسه و اسامی سهامداران شرکت را به طور فیزیکی به اداره ثبت ارسال کنید.
 • مدارک ارسالی شما در اداره ثبت آنالیز می گردد.
 • مدیر تصفیه شرکت به اداره ثبت مراجعه می نماید.
 • آگهی انحلال شرکت در روزنامه به چاپ می رسد.

انحلال شرکت مسئولیت محدود

انحلال یک شرکت مسئولیت محدود شباهت های بسیاری با انحلال یک شرکت سهامی خاص دارد و اگر بخواهیم با شما صادق باشیم، باید بگوییم که فقط در موارد بسیار جزئی با یکدیگر تفاوت دارند. به همین دلیل در ادامه فقط تفاوت های این دو مورد را بیان می کنیم.

 • مدیر تصفیه در یک شرکت مسئولیت محدود می تواند از مدیران شرکت نباشد و شخص خارج از شرکت را برای این کار انتخاب کنید.
 • برای انحلال یک شرکت مسئولیت محدود، هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی این کار را انجام دهید.

نکات مهم در انحلال شرکت

به این موضوع توجه داشته باشید که انحلال یک شرکت به همین سادگی که تصور می کنید، نیست. برای آن که بتوانید شرکت خود را منحل کنید، باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. در ابتدا باید بگوییم که به شما پیشنهاد می کنیم، انحلال شرکت خود را به شرکت معتبری بسپارید، تا این کار را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام دهد.

بعد از آن که مراحل گفته شده در بالا را انجام دادید، باز هم باید کارهایی را انجام دهید، به عنوان مثال برای انحلال یک شرکت، باید مالیات این کار را بپردازید. برای آن که بدانید به طور دقیق بعد از انحلال یک شرکت باید چه کارهایی را انجام دهید، با کارشناس های ثبتینو تماس بگیرید، تا به طور رایگان شما را هدایت نمایند.

هزینه انحلال شرکت با ثبتینو

اطلاع از هزینه انحلال شرکت، اهمیت بسیاری دارد و بسیاری از مخاطب ها به دنبال اطلاعاتی در رابطه با این موضوع هستند. صادقانه باید بگوییم که هزینه این کار برای هر کسی با دیگری تفاوت هایی دارد و این تفاوت هم به دلیل متفاوت بودن شرایط است.

به همین دلیل شما به سادگی می توانید با کارشناس های ثبت انحلال شرکت ثبتینو تماس بگیرید و آن ها بعد از آنالیز شرایط شما، هزینه ای را برای شما مشخص می نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 44821

به "انحلال شرکت : نحوه و هزینه انحلال شرکت اینترنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انحلال شرکت : نحوه و هزینه انحلال شرکت اینترنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید