اوج کارایی مغز در چه سنی است؟

به گزارش مجله کامپیوتر، یافته ها نشان می داد کارایی مغزی اغلب ورزشکاران تا سن 20 سالگی به سرعت رشد می کند، سپس فرایند رشد آهسته می شود تا سرانجام در 35 سالگی به اوج کارآیی می رسد.

اوج کارایی مغز در چه سنی است؟

تیمی مرکب از سه موسسه دانشگاهی در اروپا طی تحقیقی سن اوج کارآیی مغز را دریافته اند. بنابر نتایج این پژوهش، توانایی های رفتاری مغز انسان در 35 سالگی به اوج خود می رسد و سپس از سن 45 سالگی افت می کند.

دانشمندان از سه موسسه پلی تکنیک پاریس، دانشگاه اراسموس روتردام و دانشگاه ماکسیمیلانس مونیخ در این تحقیق برای دریافتن سن بهینه مغز عملکرد 24 هزار شطرنج باز حرفه ای را در 125 سال (از 1890 تا 2014) مورد بررسی قرار دادند.

در این روش جدید پژوهشگران با کمک محاسبات کامپیوتری، بر حرکات شطرنج بازان تمرکز کردند. به این معنی که عملکرد بازیکنان حرفه ای را در طول بازی زیر نظر گرفتند و هر حرکت آنان را با حرکتی که کامپیوتر می گفت بهترین حرکت موجود است مقایسه کردند. سپس این عملکرد را در طول سالیان فعالیت ورزشکار مورد تحلیل قرار دادند.

یافته ها نشان می داد کارایی مغزی اغلب ورزشکاران تا سن 20 سالگی به سرعت رشد می کند، سپس فرایند رشد آهسته می شود تا پایان در 35 سالگی به اوج کارآیی می رسد. محققان می گویند بیشتر شطرنج بازان توانسته اند کارآیی مغزی حدبیشتری خود را برای یک بازه زمانی ده ساله حفظ کنند، اما پس از 45 سالگی این توانایی به تدریج رو به زوال گذاشته است.

پیشتر تحقیقات نشان داده بود که مهارت های شناختی در بیشتر افراد از حدود میانسالی شروع به کاهش می کند و این فرایند در بقیه عمر فرد ادامه می یابد. نتایج پژوهش جدید در نشریه آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

منبع: یورونیوز

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: فرادید
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 50589

به "اوج کارایی مغز در چه سنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوج کارایی مغز در چه سنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید