اکوسیستم دانش بنیان برای یک جهش جدی آماده است، نقش بیوتکنولوژی در مقابله با کرونا

به گزارش مجله کامپیوتر، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تقویت حوزه های زیستی و حمایت از حوزه بیوتکنولوژی گفت: شرکت های دانش بنیان در حال حاضر بیش از 98 درصد داروهای کشور را فراوری می نمایند و داروهای مقابله با این ویروس هم در داخل کشور فراوری می گردد. امیدوارم به جایی برسیم که بیش از 10 درصد کشور را اقتصاد بیوتکنوژی تشکیل دهد.

اکوسیستم دانش بنیان برای یک جهش جدی آماده است، نقش بیوتکنولوژی در مقابله با کرونا

به گزارش خبرنگاران، سورنا ستاری در پیغام نوروزی خود اظهار کرد: خوشحالم که یک بهار دیگر در خدمت شما عزیزان هستم. سال گذشته سال پرباری برای شرکت های دانش بنیان بود؛ البته قطعاً توقعات همه ما بیشتر از این است.

وی ادامه داد: شرکت ها با وجود تحریم های سنگین توسعه قابل توجهی پیدا کردند و در حدود 5 هزار شرکت دانش بنیان توانستند درآمدی بیش از 120 هزار میلیارد تومان ایجاد نمایند. ما در حوزه های بسیاری پیشرفت های قابل توجهی داشتیم که یکی از دلایل آن شاید تحریم های ظالمانه آمریکا بود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور یکی از برنامه های جدی معاونت علمی در سال گذشته را مقابله با مسائل تحریم مطرح کرد و گفت: تهیه اقلام تحریم و مسائلی که در صنایع مختلف وجود داشت و همچنین در حوزه های خاصی مثل بهداشتی، دارویی و سلامت مردم اتفاقات بسیار خوبی افتاد. اکوسیستم خوبی در حوزه دانش بنیان در کشور در حال شکل گیری است. چندین هزار استارتاپ که فرزندان مردم هستند و در مدارس و دانشگاه های این مملکت تحصیل کردند، در این شرکت ها خدمت می نمایند. حمایت شما از این اکوسیستم، استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان باعث بلوغ شرکت ها و توسعه ای می گردد که توسط جوانان خودتان ایجاد می گردد. در ارتباط با اتفاقی که اخیراً درگیر آن هستیم، شاهد هستیم که اکوسیستم دانش بنیان به خوبی در مقابل ویروس کرونا کار انجام می دهد و با آن مقابله می نماید.

ستاری با اشاره به شرکت های حوزه ICT و شرکت های حوزه بیوتکنولوژی؛ محققان و پرستارانی که در این کشور عظیم شدند و آموزش دیدند، گفت: شرکت های دانش بنیان در حال حاضر بیش از 98 درصد داروهای کشور را فراوری می نمایند و داروهای مقابله با این ویروس هم در داخل کشور فراوری می گردد. دستگاه های بسیار پیشرفته آزمایشگاهی و پزشکی، دستگاه های خاص ICU در داخل کشور فراوری می گردد. در حوزه های ICT هم با استارتاپ ها در تماس هستیم و به خصوص روزهایی که درمنزل هستیم، از سرویس های آن ها استفاده می کنیم. امیدوارم به جایی برسیم که بیش از 10 درصد کشور را اقتصاد بیوتکنوژی تشکیل دهد.

وی یادآور شد: ما نیروی انسانی فوق العاده ای داریم و شرکت های فوق العاده ای داریم که در حوزه بیوتکنولوژی کار می نمایند و این حوزه عظیم ترین حوزه تکنولوژی کشور هست. اتفاقات این روزها نشان می دهد ما برای تقویت حوزه زیستی خودمان احتیاج داریم به صورت جدی از حوزه بیوتکنولوژی حمایت کنیم؛ اتفاقی که در سال های گذشته هم به وقوع پیوسته و نتایج آن را امروز شاهد هستیم، به ویژه در حوزه مقابله با کرونا که امروز می توانیم پروتکل های جدید دارویی، درمان و بسیاری موارد دیگر را به نام خودمان به بازار عرضه نموده و در اختیار مردم قرار دهیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: تقاضای من از مردم شریف ایران این است که از این اکوسیستم و زیست بوم که توسط بچه های خودشان ایجاد شده، حمایت نمایند. ما هم سعی می کنیم تمام امکانات لازم را برای ادامه فعالیت این جوانان و ایفای نقش آن ها در جامعه و اقتصاد انجام دهیم.

ستاری توضیح داد: شرایط فعلی کشور شرایط خاصی است؛ خصوصاً این روزها شرایط بسیار خاصی است، اما با تدبیر و صبر حل می گردد؛ ولی کلید آن در دانش است. کشوری که صاحب دانش و نیروی انسانی خلاق باشد، می تواند تمام این مسائل را حل نماید.

وی سپس به شعر حافظ اشاره نمود و گفت:

مرغ زیرک چون به دام افتد تحمل بایدش

رند عالم سوز را با مصلحت بینی چکار

کار مُلک است آنکه تدبیر و تأمل بایدش

تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافری ست

راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در خاتمه اعلام نمود: با توکل بر خداوند و صبر و تکیه بر دانش ما می توانیم مسائل کشور را پشت سر بگذاریم؛ همان طور که تا الان بر مسائل فائق آمدیم. سال 99 سال عظیمی برای شرکت های دانش بنیان خواهد بود و باید رشد قابل توجهی در این حوزه داشته باشیم. در عین حال فکر می کنیم اکوسیستم دانش بنیان برای یک جهش جدی آماده است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 25962

به "اکوسیستم دانش بنیان برای یک جهش جدی آماده است، نقش بیوتکنولوژی در مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکوسیستم دانش بنیان برای یک جهش جدی آماده است، نقش بیوتکنولوژی در مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید