ایران و چین بر حل بحران سوریه تأکید کردند

به گزارش مجله کامپیوتر، محمدجواد ظریف و وانگ یی، وزیران امور خارجه ایران و چین، در ملاقات خود در نیویورک از آمادگی کامل کشورشان برای حل بحران سوریه خبر دادند.

ایران و چین بر حل بحران سوریه تأکید کردند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی مجله کامپیوتر، این ملاقات بر اساس گزارش روز آدینه وزارت امور خارجه چین، شب گذشته و در آستانه برگزاری سومین نشست بین المللی گروه حمایت از سوریه اجرا شده است.

این نشست قرار است از امروز آدینه در نیویورک شروع شود.

بر اساس این گزارش وانگ یی در این ملاقات بار دیگر از آمادگی کشورش برای کمک به حل مسائل کشور سوریه اطلاع داد و گفت که چین از تمام ظرفیت خود برای حل مسائل پیش رو استفاده خواهد نمود.

وزیر خارجه چین با بیان اینکه در دو نشست گذشته مربوط به سوریه پیشرفت هایی حاصل شده، گفت: هنوز در مورد مواردی چون تفکیک گروه های ائتلافی مخالفان با گروه های تروریستی مسائلی وجود دارد که باید نسبت به برطرف آن اقدامات لازم انجام گیرد.

وی گفت که نشست نیویورک که با حضور وزیران کشورهای عضو گروه حامی دولت سوریه برگزار می شود، کوششی جمعی به منظور دستیابی به راه چاره سیاسی مناسب برای برون رفت از شرایط کنونی است.

او با مثبت ارزیابی کردن نشست های قبلی برگزار شده ابراز امیدواری کرد که شرکت نمایندگان در نشست سوم نیز بتوانند به راه چارههای مناسب سیاسی دست یابند.

وانگ یی با تأکید بر اینکه دستیابی به راه چاره سیاسی برای حل بحران سوریه فرایندی سخت را می طلبد، اضافه کرد: ما ضمن حمایت از فرایند کنونی، امیدواریم که سومین نشست همفکری در این رابطه با تمرکز بر مباحث حل نشده، به ایجاد انگیزه ای جدید برای حل و فصل بحران در سوریه منجر شود.

او گفت که پکن همیشه خواهان به کارگیری راه چاره های سیاسی برای حل بحران سوریه است و از دیگر کشورها نیز می خواهد با اجماع و همفکری برای حل مسائل و مسائل این کشور کوشش نمایند.

در گزارش وزارت امور خارجه چین به نقل از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز آمده است: رئیس دستگاه دیپلماسی ایران نیز امیدوار است دور سوم نشست سوریه دستاوردهای به مراتب بهتر و مثبت تری نسبت به دوره های قبل داشته باشد.

این گزارش می افزاید: وزیر امور خارجه ایران نقش چین در نشست های قبلی را مفید دانسته و اعلام نموده است دو کشور می توانند با کمک سایر شرکت نمایندگان به نتایج بهتری دست یابند.

وی یادآور شد که به رغم کوشش های اجرا شده هنوز در پاره ای از مسائل اختلاف نظرهایی وجود دارد.

ظریف همچنین بر اساس این گزارش، از تمایل ایران برای حفظ ارتباط و تعامل با چین در مورد مسائل مربوط به سوریه سخن گفته است.

وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر چهارشنبه (25 آذر ماه) به وقت محلی وارد نیویورک شد و در بدو ورود به این شهر در جمع مجله کامپیوتر گفت که جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر این نکته تاکید نموده است که مشخص سرنوشت و آینده کشور سوریه بر عهده مردم این کشور است.

ظریف گفت: با این وجود ما معتقدیم که هنوز تمامی مقدمات لازم برای برگزاری این جلسه فراهم نشده است ولی به دلیل اینکه جلسه تشکیل شده، جمهوری اسلامی ایران با آمادگی کامل برای بحث در موضوعات مختلف مخصوصا هماهنگی های لازم در جهت مبارزه با گروه های تروریستی و افراطی در آن کشور و کسب اطمینان از اینکه گروه های تروریستی که دستشان به خون مردم مظلوم سوریه آلوده است در آینده کشور سوریه نقشی نداشته باشند در جلسه حضور خواهد داشت.

منبع: تسنیم
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 19663

به "ایران و چین بر حل بحران سوریه تأکید کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و چین بر حل بحران سوریه تأکید کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید