برای مهدی رحمتی: همه رکوردها مال تو

به گزارش مجله کامپیوتر، مدت هاست که می گویند مهدی رحمتی تمام شده اما او مقابل این انتقادها ایستاده و همچنان درون دروازه استقلال می درخشد. دروازه بانی که در این سال ها، هم ثبات داشته و هم آماده بوده.

برای مهدی رحمتی: همه رکوردها مال تو

به گزارش خبرنگاران ، امیر اسدی ، نمی دانیم 36 ساله است یا 38 ساله اما این جمله را در این سن هم تعریف نموده: دود از کنده بلند می گردد. مدت هاست که می گویند مهدی رحمتی تمام شده اما او مقابل این انتقادها ایستاده و همچنان درون دروازه استقلال می درخشد. دروازه بانی که در این سال ها، هم ثبات داشته و هم آماده بوده.

رحمتی را از زمانی که در فجرسپاسی بازی می کرد به یاد داریم. محمود یاوری او را در بازی تدارکاتی مقابل فجرسپاه تهران کشف کرد و خیلی زود دستور انتقالش را داد. انتقال از تهران به شیراز. سال 78 بود که رحمتی را درون دروازه فجرسپاسی دیدیم. دروازه بانی ترکه ای که مرحوم ناصر حجازی، بعد از تماشای تنها یک بازی از او درباره اش گفت: دروازه بانی بزرگ در فوتبال ایران متولد شده است.

رحمتی را بعدها، سپاهان شکار کرد اما رقابت او با کمیل سوسکو، چندان جذاب از آب در نیامد تا او مسیر اصفهان به تهران را طی کند و پیراهن استقلال را بپوشد. در استقلال اما بحث رقابت در پیش بود، میان رحمتی و طالب لو. رقابتی شانه به شانه که گاهی به خارج از زمین هم کشیده می شد و اخبار ناخوشایندی هم درباره اش منتشر می شد.

چند فصل بازی در استقلال و این بار انتقال به مس کرمان. این سرنوشت مهدی رحمتی در اوائل و اواسط دهه 80 بود. رحمتی در چمن مصنوعی کرمان آنقدر درخشید که دوباره استقلال را خواستار خود دید. او خود را برای رقابت با طالب لو آماده کرد و این بار از او سبقت گرفت. بیشتر بازی کرد و به عناوین مهمی با استقلال و امیر قلعه نویی رسید.

رحمتی خیلی زود به دروازه بان محبوب قلعه نویی بدل شد تا همراه او به سپاهان برود و برای چند فصل متوالی قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کند. بازگشت دوباره به استقلال، بازی برای این تیم، اختلاف با امیر قلعه نویی و انتقال به پیکان، همه و همه برای دروازه بانی رخ داد که جای خالی اش درون دروازه استقلال احساس می شد.

بازگشت مهدی رحمتی به استقلال را می شد حدس زد. دروازه بانی که در پیکان هم درخشید و میان تمام هم پستی هایش در لیگ گل های خورده کمتری داشت. رحمتی به استقلال برگشت تا دوباره همکاری با پرویز مظلومی را تجربه کند. از آن موقع تا امروز، او یکی از بازیکنان کلیدی استقلال بوده و حتی با ظهور دروازه بان توانایی چون حسین حسینی نیز صندلی خود را از دست نداده.

رحمتی که تاکنون رکوردهای بسیاری را جابه جا نموده، این فصل هم آمار درخشانی از خود بر جا گذاشته. او در 11 بازی درون دروازه استقلال ایستاده و 8 بار دروازه اش را بسته نگه داشته. وقتی این آمار را با عملکرد حسین حسینی که 2 بازی انجام داده و 2 گل دریافت نموده، مقایسه می کنیم به راز حضور او در ترکیب ثابت استقلال پی می بریم.

رحمتی در طول 11 باری که در ترکیب استقلال قرار گرفته، تنها 4 بار تسلیم مهاجمان حریف شده. یعنی به طور میانگین، هر 247 دقیقه یک گل خورده در کارنامه اش ثبت شده. او حالا به رکوردهای جدیدی هم فکر می نماید. از جمله انجام 200 بازی برای استقلال در لیگ برتر و البته شکستن رکورد تعداد بازی های ابراهیم صادقی در لیگ برتر.

برای رحمتی که همچنان جزو کم اشتباه ترین و البته بهترین دروازه بان های فوتبال ایران است، همین عددها انگیزه بزرگی است تا آمادگی اش را حفظ کند و همچنان شماره یک استقلال باشد. رحمتی تا چند هفته دیگر، تمام این رکوردها را جابه جا می نماید و این می تواند موفقیتی ویژه برای دروازه بانی باشد که انگار با کلمه خاتمه میانه خوشی ندارد.

قفل دروازه

آخرین گلی که مهدی رحمتی در لیگ برتر دریافت کرد، مربوط به بازی مقابل نفت مسجدسلیمان در تاریخ 14 مهر 1397 است. او در دقیقه 88 این بازی مقابل پنالتی حکیم نصاری ایستاد اما نتوانست آن را مهار کند. از آن به بعد، رحمتی مقابل نساجی، پرسپولیس، ماشین سازی، استقلال خوزستان و نفت آبادان کلین شیت نموده و آمار بسته نگه داشتن دروازه اش را به 452 دقیقه رسانده است.

بازی لیگ برتری

رحمتی 431 بازی در لیگ برتر انجام داده و از این حیث در صندلی دوم ایستاده. دروازه بان استقلال تنها 6 بازی با رکورد ابراهیم صادقی فاصله دارد. کاپیتان سابق و مربی فعلی سایپا که با 437 بازی، رکورددار تمام ادوار لیگ برتر است. رحمتی با ادامه همین روند می تواند این فصل و در اواسط لیگ، رکورد جدیدی به نام خود ثبت کند.

بازی در استقلال

مهدی رحمتی با احتساب حضور مقابل نفت آبادان، 190 بازی برای استقلال در لیگ برتر انجام داده. این دروازه بان تنها 10 بازی دیگر با حضور در باشگاه 200 تایی ها فاصله دارد. رحمتی می تواند این رکورد را نیز به نام خود ثبت کند. شاید این اتفاق در هفته بیست و سوم رخ بدهد. تنها شرطش هم این است که رحمتی تا آن موقع دروازه بان ثابت استقلال باشد.

کاپیتانی در استقلال

از زمانی که مهدی رحمتی پیراهن استقلال را پوشیده، مدت زمان بسیاری می گذرد. او در چند سال اخیر جزو بازیکنان باتجربه استقلال بوده و اغلب اوقات بازوبند کاپیتانی را بر بازو بسته. رحمتی مقابل نفت آبادان در تهران، برای صد و بیست و دومین بار جلوتر از سایر بازیکنان استقلال وارد زمین شد و بازوبند کاپیتانی را به بازو بست. او در این بخش رکورددار است.

کلین شیت

رحمتی در 190 بازی برای استقلال در لیگ برتر موفق شده 91 بار دروازه اش را بسته نگه دارد. آماری جالب برای رحمتی که او را با اختلاف در صدر جدول بهترین دروازه بان ها قرار داده. رحمتی تنها 9 کلین شیت با ثبت یک رکورد جدید فاصله دارد. او اگر در بازی های آینده استقلال، 9 بار دروازه اش را بسته نگه دارد به نخستین دروازه بان تاریخ لیگ برتر تبدیل می گردد که به مرز 100 کلین شیت رسیده است.

رکورددار کلین شیت

دروازه بان باتجربه استقلال در این فصل 11 بار در ترکیب قرار گرفته و 8 کلین شیت به نام خود ثبت نموده. رحمتی مقابل پیکان، تراکتورسازی، فولاد، نساجی، پرسپولیس، ماشین سازی، استقلال خوزستان و نفت آبادان گل نخورده و فقط دروازه اش برابر ذوب آهن در هفته دوم، پارس جنوبی جم در هفته چهارم و نفت مسجدسلیمان در هفته ششم باز شده است.

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 2892

به "برای مهدی رحمتی: همه رکوردها مال تو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای مهدی رحمتی: همه رکوردها مال تو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید