برگزاری کارگاه کارگردانی در بندر انزلی

به گزارش مجله یک کامپیوتر، مریم ساحلی - انزلی-خبرنگار: شهر ساحلی بندر انزلی در هفته ای که گذشت، شاهد برگزاری کارگاه کارگردانی با حضور استادان برجسته ملی و بین المللی بود.

برگزاری کارگاه کارگردانی در بندر انزلی

تلاش برای فراهم آوردن فرصت های آموزشی ارزشمند به ویژه در سال های اخیر از سوی انجمن سینمای جوانان انزلی ستودنی است. رئیس انجمن سینمای جوانان انزلی به خبرنگاران گفت: کارگاه کارگردانی با حضور کلمنتین ادروین و محمد گذرآبادی، مدرسان بین المللی و ملی از 9 تا 15 شهریور در بندر انزلی برگزار گشت. زهره زمانی بیان نمود: هدف از برگزاری این کارگاه، فراهم کردن یک فضای آموزشی مطلوب و بهره مند شدن هنرجویان از دانش و تجارب این مدرسان بوده است. در واقع تلاش کردیم تا توسط خانم ادروین، جدیدترین متدهای آموزشی کارگاه های اروپا در انزلی پیاده شود. البته پیش از این هم برای اولین بار در ایران با دعوت از مدرس برجسته عکاسی یوری مچیتف، کارگاه 3 روزه عکاسی در انزلی برپا کرده بودیم. این دومین برنامه بزرگ بود که در این عرصه برگزار گشت.

این فیلمساز اظهار کرد: خوشبختانه اعلام فراخوان ثبت نام برای حضور در این کارگاه با استقبال بسیاری از سوی علاقه مندان حتی از شهرهایی همچون تهران، آبادان و اصفهان روبرو شد. وی بهره مندی هنرجویان از اطلاعات و دانش روز دنیا را انگیزه انجمن سینمای جوان انزلی برای دعوت از استادان خارجی با وجود تمام سختی ها و مسائل مالی دانست و گفت: با دعوت از این مدرسان تلاش می کنیم تا هنرجویان از آموزه های جدید برخوردار شوند و نگرشی دنیای پیدا کنند. همچنین در عرصه فیلم کوتاه، کارگردانی و فیلمنامه نویسی به دیدگاهی نو دست یابند. این مسئول ادامه داد: در برگزاری این کارگاه ما دشواری ها را پشت سر گذاشتیم و با حمایت بعضی از دوستان و بخشی از شهریه ای که از شرکت کنندگان در کارگاه دریافت کردیم، پیروز به تهیه بلیت سفر مدرس خارجی شدیم.

زمانی با تشکر از 2 حامی مالی این کارگاه یادآور شد: کارگاه اگر قرار بود در تهران یا شهر دیگری برگزار شود، برای آن بیش از 3 میلیون تومان شهریه مشخص می شد، اما ما برای این که با توجه به شرایط مالی موجود، هنرجویان شهرستانی بتوانند در این کارگاه حضور پیدا کنند، مبلغ 300 هزار تومان را به عنوان شهریه در نظر گرفتیم. البته برای هنرجویان سینمای جوانان انزلی تخفیف ویژه هم وجود داشت.

  • تولید اثر با موضوع تالاب

در حاشیه برگزاری کارگاه، نیلوفر موسوی از اعضای تیم اجرایی به خبرنگاران گفت: محل برگزاری کارگاه در محل جدید سینمای جوانان انزلی بود، اما بعضی کلاس ها نیز خارج از آن، به عنوان مثال در مرکز بازدید از تالاب و شیلات برگزار گشت؛ چراکه قرار است شرکت کنندگان در این کارگاه با امکاناتی که انجمن سینمای جوان در اختیارشان قرار می دهد، به تولید اثر با موضوع تالاب انزلی بپردازند. وی به رضایت شرکت کنندگان و تعامل خوبی که با مدرس ها داشتند و همچنین برنامه ریزی دقیق و مناسب اشاره کرد و اضافه کرد: برگزاری این کارگاه ها برای هنرجویان شهرستانی بسیار ارزشمند است و فرصتی مناسب برای ارتقای دانش و تبادل تجارب محسوب می شود.

  • نگاهی به نقش ادبیات در سینما

چرا باید سینماگران ادبیات بخوانند عنوان کارگاهی بود که در کنار کارگاه کارگردانی در روزهای 13 و 14 شهریور از سوی انجمن سینمای جوانان انزلی با دعوت از سید فرزام حسینی و احمد رضا توسلی در این شهر برگزار گشت. در این کارگاه علاوه بر فیلمسازان تعدادی از داستان نویسان انزلی نیز حضور داشتند. آرمین ابراهیمی یکی از برگزارکنندگان کارگاه چرا باید سینماگران ادبیات بخوانند گفت: در این 2 روز تلاش شد تا به ظرفیت های ادبیات غرب و ادبیات ایران برای بهره مند شدن از آن در سینما و همچنین روایت و تنوع روایت ها پرداخته شود. در واقع برای هنرجویان توضیح داده شد که با تکیه بر فرم های روایی از کلیشه ها در فیلمسازی رها شوند.

  • آشنایی با مدرسان کارگاه

محمد گذرآبادی مترجم، نویسنده و مدرس فیلمنامه نویسی است. کلمنتین ادروین، مستندساز، تهیه کننده و مدرس چندین کارگاه بین المللی و یک فیلمساز پیروز محسوب می شود که در هلند یک شرکت فیلمسازی را مدیریت می کند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 13452

به "برگزاری کارگاه کارگردانی در بندر انزلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری کارگاه کارگردانی در بندر انزلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید