به بهانه پنجاه وچهارمین سالگرد درگذشت غلامرضا تختی، از گرند سانترال نیویورک تا آتلانتیک؛ کشتی و شیشه!

به گزارش مجله کامپیوتر، جهان پهلوان های پوشالی شاید دهه ای یا کم از آن، عاریه ای تختی زمان شدند اما در 54 سال اخیر هیچ قهرمانی در پهلوانی و اخلاق به گرد پای غلامرضا تختی هم نرسید.

به بهانه پنجاه وچهارمین سالگرد درگذشت غلامرضا تختی، از گرند سانترال نیویورک تا آتلانتیک؛ کشتی و شیشه!

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، نخستین سؤالم از تختی این بود؛ آقای تختی بیماری شما چه بود و چگونه و در کجا معالجه کردید و آیا این بیماری به کلی معالجه شده است یا خیر؟

تختی همانطور که آسمان کبود را تماشا می کرد، گفت: من در بیمارستان گرند سانترال نیویورک تحت عمل فتق قرار گرفتم. این بیماری از مدت ها پیش مرا ناراحت کرده بود و نمی گذاشت آنطور که باید و شاید تمرین کشتی کنم. عده ای از پزشکان هنگام معاینه مرا که صاحب عنوان قهرمانی بودم چپ چپ برانداز می کردند و انگار برای شان عجیب بود که من با داشتن این بیماری چگونه به روی تشک رفته ام.

در این بین بیماری و یا بهتر بگویم ناراحتی دیگر من، وجود قطعات شیشه در پایم بود. چند وقت پیش بر اثر سقوط کمد و شکستن شیشه آن، چند قطعه شیشه داخل پایم شد. در اینجا چند تیکه از شیشه ها را به هر ترتیب از پایم بیرون کشیدند و من فکر کردم که شاید دیگر شیشه ای درپایم وجود نداشته باشد، اما بعد از مدتی پایم ناراحتی های دردناکی پیدا کرد و معلوم شد که چند قطعه شیشه داخل پا مانده است، اما من زیاد به این موضوع اهمیت نمی دادم و در حالی که همیشه چند قطعه شیشه داخل پایم بالا و پایین می رفت کشتی می گرفتم، اما این اواخر آنقدر مرا ناراحت کرده بود که تصمیم گرفتم خود را از شر این همراهان مزاحم خلاص کنم و خوشبختانه در نیویورک پیروز شدند این شیشه های آغشته به خون و گوشت را از پایم بیرون بکشند. گفتم پس به این ترتیب دیگر ناراحتی ندارید و می توانید از همین امروز به تمرینات خود ادامه دهید؟

تختی در حالی که اندام سنگین خود را روی جایگاه جابه جا می کرد و صدای ناله جایگاه را در می آورد، گفت: من هنوز در حال نقاهت هستم. در نیویورک به من پیشنهاد شد که دوران نقاهت خود را در آنجا بگذرانم اما ... در اینجا تختی لبخندی زد و گفت: بالاخره وطن و یاد وطن، ما را به شهر و دیار خودمان کشید و من تصمیم گرفتم دوران نقاهت خود را در کشور خود بگذرانم و برای رفع نقاهت تصمیم دارم دو ماهی به مسافرت بروم.

در اینجا تختی درباره عمل جراحی خود گفت: نکته ای که می خواستم بگویم این بود که پس از عمل جراحی و بلافاصله فردای آن روز پزشکان مرا مجبور کردند که بلند شوم و راه بروم در حالی که در کشور ما چنین بیماری را بعد از عمل جراحی مدتی طاق باز می خوابانند.

رفتیم بر سر سؤال دیگر. از تختی پرسیدم؛ حالا که به وطن بازگشته اید، اولین سؤال مردم بعد از احوالپرسی این است که آیا باز هم به کشتی گرفتن ادامه می دهید؟

تختی در پاسخ به این سؤال کمی مکث کرد. انگار خاطرات 12 سال قهرمانی جهان آن همه فریادها و هورای لذت بخش مردم به هنگام پیروزی در گوشش صدا می کرد، بعد نگاهش را به من دوخت و گفت: حالا نمی توانم قطعی بگویم. بعد از استراحت باید ببینم باز هم آمادگی مبارزه را دارم یا خیر.

پرسیدم اگر تصمیم به ترک تشک گرفتید آیا حاضرید در سمت مربی تیم ملی خدمت کنید؟ تختی باز هم به فکر فرو رفت و من به وضوح در چهره اش خواندم که او از خداحافظی کردن با افتخارات روی تشک حتی اگر روزی مجبور به این کار شود، سخت ناراحت است. در جوابم گفت: آینده و یا بهتر بگویم وضع مزاجی من تکلیف را روشن خواهد کرد، اما فعلاً از قول من بنویسید؛ خیر.، اطلاعات هفتگی - شماره 1085

تختی نه توانست با دل و قلبش کشتی را کنار بگذارد و نه مربی تیم ملی شد. آن وقت که مربیگری تیم ملی را روزنه ای به سوی زندگی می دید، اجازه این کار را پیدا نکرد. کسی چه می دانست او هنوز خرده شیشه ها را در پای خود احساس می کند؟ گویی خرده شیشه ها این بار به قلبش رسیده بودند که از گل فروشی رز، به هتل آتلانتیک رفت.

کسی نتوانسته بود آن خرده شیشه ها را از فکر و قلبش بیرون بکشد، هر چند پزشکان آمریکایی آنها را درآورده بودند و دیگر در حین کشتی گرفتن، بالا و پایین نمی شدند، اما این بار آن خرده شیشه های بُرنده به سرش رفته بود و آزارش می دادند.

فکر ماندن، فکر بزرگ ماندن، فکر مردمی که او را چگونه می خواستند و برای تختی؛ چگونه زیستن باوری بود که تا لحظه مرگ به پای آن ایستاد. مردی که خودش بود و این خود بودن به میزان کافی برای جهان پهلوانی کافی بود.

مردی که بعد از قهرمانی، افتاده تر شد. بار سنگین مردم و رنجهای شان را بیشتر روی دوش خود احساس کرد، مسئولتر شد.

جهان پهلوانیِ یک قهرمان ورزشی؛ نه کلیشه است و نه اغراق. شاید امروز بیش از هر زمان دیگری بزرگی غلامرضا تختی به عنوان یک قهرمان پرافتخار و مثال زدنی و برخاسته از دل مردم که با خودش بودن، تعریف جدیدی از پهلوانی را به ادبیات ورزش ایران افزود، عیان شده باشد.

در روزگاری که نقاب ها حرف می زنند و بعد از چندی برمی افتند؛ خود بودن ارزشمندترین خصلتی است که یک انسان می تواند از انسانیت یدک بکشد. 54 سال بعد از تختی، کسی جهان پهلوان نماند، آنها که بدون داشتن صفات پهلوانی، صرفاً به خاطر قهرمان بودن واژه ای را به عاریه گرفتند، خیلی زود پرده برافتاد و از پهلوانی، جز واژه ای باورناپذیر چیزی باقی نماند و به یک قهرمان خیلی معمولی تنزل درجه یافتند، اما تختی 54 سال بعد از مرگش هم جهان پهلوان تختی ماند.

حتی اگر ادعا کنیم که در آن وقت فضای مجازی و این سرعت فزاینده انتقال اخبار نبود که واقعیت آدم ها در لفافه نماند اما آن وقت و در آن شهر، پچ پچ های زیادی داشت و عناصر دیگری به ضرورت شرایط اجتماعی، حرف ها و پنهانی ها را رسوا می کردند؛ و از او، بدی باقی نماند، جز جفایی که بعد از مرگش در حق همسر و فرزندش شد ...

در عین هوش و ذکاوتی که در کشتی و سیاست داشت، ساده بود و صادق. دلش دریا بود که از نام و اعتبارش برای بویین زهرا و آوج مایه گذاشت و به این فکر نکرد اگر مردم دعوتش را لبیک نگویند و او با آن یال و کوپال در میانه شهر، سنگِ روی یخ شود. عمقِ انسانیت تختی، اگر مرگش و چگونه مردنش نباشد، بی شک رد پررنگی است که در زلزله ویرانگر کشور از خود بر جای می گذارد. چگونه زیستنش را اگر هر سال هفدهم دی ماه (سالروز درگذشت مرحوم غلامرضا تختی) هم مرور کنیم، باز بزرگی اش افزون خواهد شد.

او برای ابد در قامت یک پهلوان در تاریخ می ماند، نیم قرن و اندی از مرگش گذشته و او همچنان جهان پهلوان است، چه اعتباری از این والاتر؟

مگر نگفته اند تاریخ جای خادم و خائن را با هم عوض می کند؟ او 54 سال است که پهلوان تاریخ است. او که امروز 54 سال است که دیگر در بین ما نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 فروردین 1401 بروزرسانی: 29 فروردین 1401 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 72371

به "به بهانه پنجاه وچهارمین سالگرد درگذشت غلامرضا تختی، از گرند سانترال نیویورک تا آتلانتیک؛ کشتی و شیشه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به بهانه پنجاه وچهارمین سالگرد درگذشت غلامرضا تختی، از گرند سانترال نیویورک تا آتلانتیک؛ کشتی و شیشه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید