تأثیر رعایت حق نشر بر کاهش تخلفات علمی، مصادیق تخلف را به محققان آموزش دهیم

به گزارش مجله کامپیوتر، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان یا محققان از مصادیق تخلف علمی بی اطلاع هستند، گفت: مهم ترین عاملی که می تواند باعث پیشگیری از انجام تخلف علمی باشد، آموزش مدون مصادیق آن در کلاس هایی نظیر اخلاق در پژوهش و روش تحقیق است.

تأثیر رعایت حق نشر بر کاهش تخلفات علمی، مصادیق تخلف را به محققان آموزش دهیم

یدالله ابوالفتحی ممتاز در گفت وگو با خبرنگاران، به چالش های انجام پژوهش در رشته های علوم پایه پرداخت و گفت: مسأله اول در این حوزه بحث استفاده صحیح از تحقیقات است و اینکه از نتایج تحقیقات کاربردی در برنامه ریزی ها استفاده شود.

وی توضیح داد: متأسفانه مسأله دیگری که در این حوزه وجود دارد، موضوع تخلفات علمی است. عوامل متعددی باعث می شود افراد به سمت تخلفات علمی کشیده شوند که این موضوع، نه تنها باعث خدشه دار شدن هویت جامعه علمی شده، بلکه منجر به بی اعتمادی جامعه نسبت به نتایج تحقیقات علمی شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی یادآور شد: تخلف علمی چندین نوع است و در واقع مجموعه ای از موضوعات هستند که به عنوان تخلف علمی در نظر گرفته می شود که لازم است به صورت مدون در کلاس هایی نظیر اخلاق در پژوهش، روش تحقیق و ... به دانشجویان آموزش داده شود.

ممتاز اضافه کرد: به عنوان مثال محقق یا دانشجویی یک عکس در مقاله خود آورده که به خیال خودش از اینترنت گرفته و نیازی به ارجاع ندارد، در حالی که همین جزو مصادیق تخلف علمی به حساب می آید و باید تعیین شود که عکاس عکس چه کسی است، عکس را در کجا گرفته و... .

وی ادامه داد: در کشور ما حق نشر رعایت نمی شود اما باید توجه داشته باشیم که ما می خواهیم مقالاتمان بین المللی باشند و باید آن ها را با استانداردهای دنیا تطبیق دهیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی تأکید کرد: آموزش مصادیق تخلف علمی به اساتید و دانشجویان، ابزارها و نرم افزارهای مبارزه با تخلف علمی، دقت بیشتر، برنامه ریزی و قانون گذاری دانشگاه ها در این خصوص می تواند باعث کاهش تخلفات علمی شود.

ممتاز گفت: متاسفانه بودجه هایی که ما به انجام تحقیقات اختصاص می دهیم کم است. این در حالی است که به دست آمدن جواب صحیح از انجام تحقیق نیاز به صرف هزینه بیشتر است و خود نوعی سرمایه گذاری به حساب می آید. از سوی دیگر انجام تحقیق سالم، منطقی و اصولی کار بسیار سختی است که نیاز به تشویق مالی پژوهشگران دارد.

وی سپس به موضوع چاپ مقالات اشاره کرد و گفت: عواملی همچون افزایش قیمت دلار و هزینه ها، سختی نقل و انتقلات پول و ... باعث می شود تأمین هزینه چاپ یک مقاله سخت باشد. دو سال قبل یک استاد دانشگاه با دریافتی ماهانه خود می توانست هزینه چاپ 2 الی 3 مقاله در ماه را تأمین کند. این در حالی است که استاد دانشگاه در شرایط کنونی گاهاً با حقوق دو الی سه ماهش هم نمی تواند هزینه چاپ یک مقاله در سال را تأمین کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی در بخشی دیگر از صحبت های خود با بیان اینکه عدم استفاده از تحقیقات سالم در برنامه ریزی ها می تواند بی انگیزگی ایجاد کند، بار دیگر به موضوع تخلفات علمی پرداخت و تأکید کرد: مهم ترین عاملی که می تواند جلودار انجام تخلف علمی باشد، آموزش است. بسیاری از محققان از مصادیق تخلف علمی آگاهی ندارند و زمانی متوجه این موضوع می شوند که سیستم های بین المللی تخلفات علمی آن ها را شناسایی کنند.

ممتاز در پاسخ به این سؤال که آیا کم شدن گرایش به رشته های علوم پایه، پژوهش در این بخش را تحت تأثیر قرار می دهد یا خیر، توضیح داد: یقیناً فراهم نبودن بازار کار در این رشته ها می تواند انگیزه افراد را کاهش داده و بر کاهش تعداد مقالات و کاهش تولید علم تأثیر بگذارد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 13884

به "تأثیر رعایت حق نشر بر کاهش تخلفات علمی، مصادیق تخلف را به محققان آموزش دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر رعایت حق نشر بر کاهش تخلفات علمی، مصادیق تخلف را به محققان آموزش دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید