ترفند شبکه من و تو در زنده سازیِ هایده چه بود؟

به گزارش مجله یک کامپیوتر، خبرنگاران: حضور هایده، خواننده فقید روی صحنه شبکه من و تو و همخوانی سحر با او شگفتی بینندگان این برنامه را برانگیخت و البته به شدت به دلشان نشست. نگاهی خواهیم داست به تکنولوژی هولوگرام که در این نمایش مورد استفاده قرار گرفته و این روز ها سر و صدای زیادی در دنیای تکنولوژی به پا کرده است.

ترفند شبکه من و تو در زنده سازیِ هایده چه بود؟

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

هولوگرام چیست؟

عکاسی هولوگرام یا هولوگرافی یک تکنیک مدرن تصویربرداری است که در آن ابتدا نور ساطع شده از سوژه را ثبت کرده و سپس همین نور ساطع شده را به شکلی به نمایش می گذاریم که حجم چند بعدی جسم به نمایش در آید. از این تکنولوژی مدرن در فیلم های جنگ ستارگان و مرد آهنی استفاده شده است، ولی می توان گفت که این تکنولوژی هنوز به جایی نرسیده که جادوی مورد نظر سینماگران را عملی کند.

انواع مختلفی از هولوگرام در طول سالیان بوجود آمده اند. یکی از انواع آن هولوگرام های انتقالی هستند که می توانند نوری که در اطرافشان میتابد را به شکل تصویری چند بعدی در طرف دیگر به نمایش گذارند. یکی دیگر از انواع هولوگرام ها، هولوگرام های رنگین کمانی هستند که از آن ها برای اهداف امنیتی مثل کارت های اعتباری و یا گواهینامه ها استفاده می گردد.

تکنولوژی هولوگرافی چطور کار می کند؟

برای ساختن هولوگرام شما نیاز به شیء یا کسی که قصد دارید آن را به صورت چند بعدی نمایش دهید، دارید. هم چنین به یک پرتوی لیزری نیاز دارید تا آن را به اطراف شیء و فضای ثبت بتابانید. منظور از فضای ثبت محیط تمیزی است که پرتو های نور را قادر به تابش و تقسیم کند و تصویر شفاف تر و واضح تری را به نمایش گذارد.

یک پرتوی لیزر به دو پرتوی کاملا یکسان تقسیم شده و با استفاده از آینه هدایت می گردد. یکی از پرتو ها برای نمایش تصویر به کار گرفته می گردد که تصویر شیء را به فضای ثبت منعکس می کند و پرتوی دوم، که نور مرجع نامیده می گردد، مستقیما به فضای ثبت تابانده می گردد. با این روش، این نور با هیچ کدام از نور هایی که از جسم سوژه باز می گردد درگیر نمی گردد و با تناسب نور منتشر شده تصویری بسیار دقیق تر از مکان هولوگرام ایجاد می کند.

دو پرتو با تداخل و برهم کنشی یکدیگر، الگویی در محیط ثبت خواهند ساخت که می توان از روی آن الگو عکس سوژه مورد نظر را برای دیدن بازسازی کرد.

فضای ثبتی که نور ها در آن همگرا می شوند، می تواند از مواد متفاوتی ساخته شده باشد. یکی از متداول ترین استفاده های هولوگرام در فیلم های عکاسی با مقدار مشخصی از نور ذرات انفعالی می باشد. این کار باعث می گردد که دقت عکس برای دو پرتوی تابشی لیزر بالاتر برود و عکس هولوگرام را طبیعی تر از روش هالید نقره، که در سال 1960 رواج داشت، نشان دهد.

تاریخچه هولوگرافی

توسعه تکنولوژی هولوگرام از سال 1962 آغاز شد. زمانی که یوری دنیسیوک در اتحاد جماهیر شوروی سابق و امت لیت و یوریس اوپتانیکس در دانشگاه میشگان امریکا تکنولوژی لیزری را توسعه دادند که می توانست تصاویر را به صورت سه بعدی ثبت کند. آن زمان از امولوسیون هالید نقره به عنوان فضای ثبت استفاده می شد و به همین خاطر وضوح عکس های هولوگرافیک گرفته شده چندان خوب نبود. ولی شیوه های مدرن امروزی مثل روش های تبدیل و انتقالی باعث بهبود روز افزون وضوح تصاویر هولوگرامی شد.

استفاده از هولوگرافی در سیاست

تصویر زیر که در هجدهم آپریل سال 2017 گرفته شده است هولوگرام انتخابات کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه، جن لوک ملنچون، بر روی صحنه طی برگزاری جلسه را نشان می دهد. درحالی که این جلسه برگزار می شد هولوگرام هایش به طور همزمان در تمامی شهر ها ظاهر می شد.

هر چند که این کاندید، برای ریاست جمهوری برگزیده نشد، ولی تا مدت ها تکنولوژی مورد استفاده اش روی زبان ها بود و تعجب همگان را برانگیخته بود.

آینده تکنولوژی هولوگرام

این تکنولوژی که در ابتدا فقط قادر به نمایش تصاویر 3 بعدی و 5 بعدی بود با پیشرفت علم و تکنولوژی حالا قادر به نمایش تصاویر و ویدیو های 7 بعدی نیز می باشد و نه تنها در زمینه هنر و سرگرمی بلکه در زمینه های بسیار دیگری همانند تصویر برداری های زیست پزشکی، تجسم های فکری علمی، طراحی مهندسی و… نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

با تمام این اوصاف می توان گفت که علم و تکنولوژی هرروز در حال پیشرفت است و می توانیم انتظاراتی به مراتب بیشتر از این تکنولوژی داشته باشیم. زیرا این تکنولوژی مدرن می تواند مخاطبان بسیار زیادی را به خود جذب کند.

منبع: livescience

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: برترین ها
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 34824

به "ترفند شبکه من و تو در زنده سازیِ هایده چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفند شبکه من و تو در زنده سازیِ هایده چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید