تشریح آخرین شرایط طرح توسعه حرم امام حسین

به گزارش مجله کامپیوتر، ایسنا/ رئیس ستاد بازسازی عتبات کربلا به تشریح آخرین شرایط طرح توسعه حرم امام حسین پرداخت.

تشریح آخرین شرایط طرح توسعه حرم امام حسین

داستان چیست؟

محمدرضا بنی اسدی راد گفت: با همت عوامل اجرایی و یاری های نذردهندگان، عملیات اجرایی فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر حسینی، مزین به نام صحن حضرت زینب (س) با رعایت پروتکل های بهداشتی در حال انجامست.

او با بیان این که میزان پیشرفت کلی این طرح به 25 درصد رسیده، اضافه کرد: در حال حاضر اجرای سازه بتنی این پروژه حدود 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در بخش هایی از ساختمان نیز عملیات سفت کاری در حال اتمام است.

بنی اسدی راد ادامه داد: با توجه به شرایط بوجودآمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها، در حال حاضر حدود 200 نفر از مهندسان و استادکاران ایرانی با رعایت شدیدترین تدابیر بهداشتی و زیر نظر گروه های HSE مشـغول به کار هسـتند که این تعداد پیش از اعمال محدودیت ها در حدود یک هزار نفر بود.

او با بیان این که طرح جامع توسعه حرم مطهر سیدالشهدا (ع) به مساحت 38 هکتار در چهار مرحله اجرا خواهد شد، اظهار کرد: این طرح که پیرامون حرم مطهر امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) و فضای بین الحرمین اجرا می گردد، دارای سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا با تجلیل از همکاری مردم و مسئولان عراقی گفت: تملک زمینهای اطراف حرم که اراضی بسیار گران قیمتی محسوب می گردد با همت خیران عراقی و تولیت حرم امام حسین(ع) اجرا شده است.

او اضافه کرد: اراضی آزادشده برای اجرای مرحله نخست طرح جامع، شامل بخشی از صحن های حضرت زینب (س) و امام حسین (ع) بوده و در پهنه ای به وسعت حدود پنج هکتار در حال انجام است.

بنی اسدی راد گفت: محدوده کنونی اجرای این طرح بین خیابان باب القبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که شامل فضاهای زیارتی و غیرزیارتی است.

به گفته او، فضاهای زیارتی این مجموعه شامل شبستان های روسطحی و زیرسطحی به همراه مجموعه های خدماتی مرتبط با این بخش است که حدود 45 هزار متر مربع را شامل می گردد. فضاهای غیر زیارتی شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف (مهمانسرا)، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل تاسیساتی اسـت.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی در بخش سرویس های بهداشتی و ساختمان مهمانسرا به مرحله نازک کاری رسیده، گفت: حدود 850 چشمه سرویس بهداشتی و 120 چشمه دوش در بخشهای مختلف این محدوده مکان یابی شده و در حال ساخت است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا با بیان اینکه پیش بینی می گردد با برداشته شدن محدودیت ها، صحن حضرت زینب (س) سال 1403 تکمیل گردد، اضافه کرد: با بهره برداری از این مجموعه، زیربنای فضاهای حرم مطهر حدود 14 برابر افزایش خواهد یافت.

او با اشاره به جغرافیای خاص محل اجرای این طرح از منظر مذهبی و تاریخی، گفت: برای تداعی واقعه عاشورا و تبلور نشان های تاریخی در معماری سعی شده که در طراحی و اجرای پروژه از نمادهای آن روز به نحوی استفاده گردد که یکی از مهمترین این نمادها، تل زینبیه است. این مکان تاریخی به صورت نمادین و به شکل ساختمانی حدود دو متر بالاتر از سایر ساختمانها و روی نمادی از تپه ساخته می گردد.

بنی اسدی راد یکی از ویژگی های خاص اجرای این طرح را توسعه زیرسطحی اعلام و اظهار کرد: با توجه به نبود امکان سـاخت بنا در تراز بالاتر از سـاختمان موجود حرم، ناگزیر از اجرای بخش عمده ای از ساختمان در زیر سطح موجود هستیم.

او یادآور شد: به دلیل بالا بودن سطح تراز آب های زیرزمینی در شهر کربلا، مسائل اجرایی فراوانی پیش روی مهندسان ایرانی قرار گرفته بود که با کوشش شبانه روزی تیم مهندسی، دیوار آب بندی با ضخامت یک متر و به عمق 40 متر دورتادور محدوده پروژه به طول 2500 متر اجرا شد تا جلو نفوذ آب گرفته شده و امکان خاکبرداری تا عمق 14 متر و اجرای شبستان های زیرسطحی فراهم شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات کربلا گفت: بیشترین مصالحی که در ساخت این بنا استفاده می گردد، از داخل کشور تامین شده و به این ترتیب، برکت نذر خیران و یاریهای مردم، دوباره به چرخه اقتصاد کشور برگشته و صرف ایجاد اشتغال و رونق صنایع داخلی می گردد.

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: همگردی
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 45555

به "تشریح آخرین شرایط طرح توسعه حرم امام حسین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح آخرین شرایط طرح توسعه حرم امام حسین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید