تغییر سیستم های رفتاری و اداری با کرونا

به گزارش مجله کامپیوتر، بیماری، مرگ، رکود مالی و بیکاری یک رویِ سکه کروناست اما روی دیگر این بیماری ناخوشایند، تغییرات اصلاحی در جامعه است چون بیشتر امور به وسیله تلفن، فضای مجازی انجام و به بهداشت و کاهش حضور مردم در اداره ها در بیشتر استان ها از جمله مازندران توجه می گردد.

تغییر سیستم های رفتاری و اداری با کرونا

به گزارش خبرنگاران آنلاین، ابتلا بیش از یک میلیون نفر و مرگ بیش از یکصد هزار نفر از تبعات ناخوشایند اپیدمی این بیماری در دنیا است که برای قطع زنجیره بیماری و مقابله با آن طرح هایی توصیه شد از ممنوعیت تردد و یا پرهیز از حضور در فروشگاهها و ترویج عرضه و فروش اینترنتی تا انجام امور اداری به وسیله تلفن یا اموزش از فضای مجازی است تا بدین طریق از قدرت و سرعت انتشار ویروس جلوگیری گردد.

این بیماری تعیین کرد که می توان بخشی از نیازهای حقوقی مردم بدون حضور در اداره انجام گردد و به تبع ان نیروی کار کمتری در ادارات حضور یایند. کاستن از حجم حمل و نقل شهری، کاهش هزینه های اداری، بهبود محیط زیست با کاهش مصرف سوخت تا انجام بخشی از اموزش دانش اموزان به وسیله فضای مجازی و به تبع استفاده کمتر از مدرسه است.

ماه ها و شاید گزافه نباشد که سال ها مسولان جلسه و نشست گذاشتند تا بخشی از کارها بر بستر اینترنت یا تلفن انجام گردد اما با توجه به این که جامعه پذیرا نبوده این برنامه ها و طرح ها هربار به بن بست عدم توجه و یا عدم خواست جامعه بر می خورد. خریدهای تلفنی مشتریان از آن دست برنامه هایی بود که بنا به گفته معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران تا قبل از موضوع کرونا این طرح کلا به بن بست خورده بود.

ابراهیم یعقوبی گفت: در سال های اخیر با رونق فعالیت فروشگاههای عظیم که تمام اقلام موردنیاز مردم در آنها یافت می گردد به همان نسبت تمایل مردم به خرید وسایل از این مراکز افزایش یافته است.

وی با اشاره به فعالیت بیش از یکصد فروشگاه عظیم در مازندران ادامه داد : در این سال ها کوشش و برنامه ها حول این محور بود که خرید از فروشگاه ها به صورت تلفنی باشد یعنی این که فروشگاه این بستر را فراهم بکند تا مشتری قادر به تماس با مجموعه و ارائه لیست خرید باشد.

وی دلایل عدم اجرای این برنامه را عادت کردن مردم به شیوه سنتی خرید عنوان و توضیح داد :برای مردم شیوه حضور در فروشگاه و خرید در محل بیشتر مورد توجه قرار داشت.

یعقوبی گفت : طوری بود که دست اندرکاران بازار مازندران از اجرای این برنامه ناامید شده بودند اما کرونا این مساله را تغییر داد.

وی با اشاره به این که بیش از نیمی فروشگاه های مازندران خدمات تلفنی ارائه می نمایند، اضافه نمود : شرایط خریدهای تلفنی از این فروشگاه ها در یک ماه اخیر نشان می دهد که کرونا باعث شد تا مردم به این شیوه خرید روی آورند.

نایب رئیس اتاق اصناف مازندران نیز با اشاره به زیرساخت های ارتباطی موجود در استان گفت : اینترنت با سرعت بالا از جمله این زیرساخت ها بود که با آن می توان بساط خرید و فروش اینترنتی را فراهم کرد.

عباس رمدانی اضافه نمود : تا قبل از شیوع کرونا خرید و فروش اینترنتی کم رونق بود اما اکنون این نوع بازاریابی 40 درصد رشد یافته است.

وی ادامه داد : توصیه های در خانه ماندن و انجام کارهای خرید به صورت اینترنتی در این زمان تمام معادلات بازاریابی کنونی جامعه ما را تغییر داده است.

فاصله ایران با رفتارهای اجتماعی به روز

یک استاد اقتصاد بین الملل و دکتری مدیریت بازرگانی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : متاسفانه کشورمان از نظر برنامه های دورکاری و دورنگاری با آنچه که در کشورهای توسعه یافته انجام می گردد فاصله زیادی وجود دارد.

عباس احمدی اضافه نمود : خریدهای اینترنتی و تلفنی و یا انجام کارهای اداری از منزل را می توان از جمله این فاصله میان کشورمان با دیگر کشورها نام برد در حالیکه اجرای این شیوه علاوه بر صرفه جویی در هزینه ایاب و ذهاب و زمان می تواند افزایش سرعت کار را فراهم بکند.

وی ادامه داد : توجیه اثرات مطلوب این شیوه های رفتاری که به روز هم می باشند با مقاومت جامعه روبرو می شد.

احمدی به چالش پایبندی به فرهنگ سنتی در مورد دوره دانشجویی خود اشاره نمود و گفت : زمان دانشجویی ام وقتی اجرای ثبت نام اینترنتی در هر ترم مطرح می شد در مقابل این شیوه مقاومت می کردم و همچنان به شیوه سنتی و دستی ثبت نام اصرار داشتم و بعد یکبار انجام این شیوه جدید تغییر را پذیرفتم.

وی درباره اثرات و تبعات سودمند دورکاری به وسیله تلفن و اینترنت گفت: براساس تحلیل اقتصاد دان ها و کارشناسان دنیای انجام کارها به صورت دورکاری 70 درصد برای سازمان مربوطه و 30 درصد برای کاربر منجر به کاهش هزینه می گردد مزایای مثبتی که کشورهای توسعه یافته آنرا به خوبی درک کردند و درحال استفاده از آن می باشند.

وی افزود : اما در کشورمان تجربه نشان می دهد که برخلاف کشورهای توسعه یافته و اروپایی مردم براحتی تغییرات را پذیرا نیستند و در روبرو با آن مقاومت می نمایند.

کرونا، مقاومت های سنتی را شکست

به گفته رئیس دانشگاه پیغام نور بهشهر همچنین در تحربیات تاریخی کشورمان نشان می دهد که وقوع حادثه ای یا توفیق اجباری باعث گردد تا مردم تغییرات آنهم تغییرات به صرفه و مثبت را بپذیرند که اکنون و در روبرو با کرونا با این مساله روبرو شدیم.

احمدی گفت: کرونا را که می توان برای ایرانیان همان حادثه ای که توفیق اجباری را فراهم کرد دانست چرا که این مساله و اتخاذ تدابیر ویژه برای کاستن حضور و تردد افراد در بعضی مکان ها از جمله فروشگاهها منجر شده است.

وی اضافه نمود: در حالیکه پیش از این زیرساخت های لازم برای انجام این دست امور فراهم شد اما جامعه زیر بار این فرایند نرفت تا اینکه کرونا و تدابیر خاص باعث شد تا مردم این تغییر رو به اصلاح و بروز شدن را بپذیرند.

دکتری اقتصاد بین الملل گفت: همچنین کرونا باعث شد تا روال دورکاری در جامعه جا بیفتد و اکنون یک رییس بانک یا یک رییس دانشگاه و یا استاد دانشگاه از منزل کارهای اداری و آموزشی خود را انجام بدهد اقدامی که همیشه این افراد زیربار انجام نمی رفتند.

احمدی گفت: به طور مثال اقناع استاد دانشگاه برای این که 2 واحد درس الکترونیکی برگزار کند و ممانعت اساتید از انجام این کار باعث شده بود تا گاها با اجبار و بخشنامه های اداری ورود پیدا بکنیم.

به گفته احمدی اما کرونا باعث شده تا هم اساتید و هم دانشجویان این شیوه را بپذیرند و بر روی این شکل و شیوه حرکت بنمایند.

وی ماندگاری تغییرات به وجود آمده در زندگی مردم را منوط به تداوم این برنامه ها به مدت 6 ماه بیان کرد و گفت : اگر بخواهیم این تغییر شیوه رفتاری جامعه ماندگار بماند باید امیدوار باشیم دولت با درخواست استمرار عدم حضور در مکان ها مردم را به استفاده از همین شیوه ها تشویق بکند و در آن صورت می توانیم نتایج این کار را ببینیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 28615

به "تغییر سیستم های رفتاری و اداری با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر سیستم های رفتاری و اداری با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید