جدیدترین اظهارنظر سخنگوی انرژی اتمی درباره خسارات وارده حادثه نطنز

به گزارش مجله یک کامپیوتر، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به حادثه روز پنجشنبه مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز) گفت: در موضوع حادثه اولین هدف این بود که اطمینان حاصل کنیم که تلفات جانی نداشته باشیم بعد از آن عامل حادثه را بدانیم و ببینیم که چه میزان خسارت دیده ایم.

جدیدترین اظهارنظر سخنگوی انرژی اتمی درباره خسارات وارده حادثه نطنز

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تصمیمات لازم برای بازسازی سوله آسیب دیده مجتمع شهید احمدی روشن(نطنز) اتخاذ شده و قرار است سوله عظیم تر و با تجهیزات پیشرفته تری در این مجتمع احداث گردد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به حادثه روز پنجشنبه مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز) و اقداماتی که سازمان انرژی اتمی بعد از این حادثه انجام داد، گفت: در موضوع حادثه اولین هدف این بود که اطمینان حاصل کنیم که تلفات جانی نداشته باشیم بعد از آن عامل حادثه را بدانیم و ببینیم که چه میزان خسارت دیده ایم و در نهایت چطور این مجموعه را بازسازی و خسارت های وارده را جبران کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه نمود: ما در مرحله اول متوجه شدیم که خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته اما خسارت های اقتصادی قابل توجه بود. وی اضافه نمود: همان طور که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد، الان مراجع امنیتی کشور می دانند که علت حادثه چیست اما بنا به ملاحظات امنیتی فعلا بنا ندارند در این باره صحبت نمایند.

کمالوندی درخصوص تعیینات سوله ای که این حادثه در آن اتفاق افتاده است، گفت: ساخت این سوله از سال 92 شروع شده بود و نظر آقای دکتر صالحی این بود که برای کارهای نهایی ماشین های پیشرفته و مونتاژ این ماشین ها راه اندازی و تجهیز گردد. در سال 94 ساخت این سوله در حال تکمیل بود که به دلیل بحث برجام کاملاً تکمیل نشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآورشد: قرار بود در این سوله نمونه های بیشتری از ماشین های سانتریفیوژ پیشرفته فراوری گردد. این سوله بعد از خروج آمریکا از برجام و دستور رهبری معظم به سازمان انرژی اتمی مبنی بر ایجاد زمینه لازم برای فراوری 190 هزار سو (در چارچوب برجام) دقیقا دو روز بعد از این فرمایش ایشان یعنی در روز 16 خرداد 1397 افتتاح شد. البته مجموعه به دلیل محدودیت های برجامی با ظرفیت کامل کار نمی کرد در عین حال تکمیل هرچه بیشتر سالن مدنظر بود که تا روز حادثه نیز در دست اقدام بود.

وی گفت: تجهیزاتی که در این سالن وجود داشت تجهیزات اندازه گیری و ابزارهای دقیق بودند که بر اثر این حادثه بخشی از آن از بین رفته و بخش دیگری نیز خسارت دیدند. به دلیل نوع تجهیزات حتی اگر حادثه ابعاد کوچکتری نیز می داشت دیگر نمی توانست قابل استفاده باشد.

کمالوندی ادامه داد: بلافاصله بعد از حادثه، نیروهای امنیتی و کارشناسان مربوطه در محل حضور یافته و نمونه برداری و آنالیز های اولیه را شروع کردند. در این آنالیز های امنیتی، بخش مهمی از امور توسط شورای عالی امنیت ملی مدیریت می گردد. آقای دکتر صالحی رئیس محترم سازمان انرژی اتمی در همان روز حادثه به کارشناسان و مدیران سازمان خاطرنشان کردند که کار بازسازی سالن می بایست هرچه زودتر شروع گردد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که تصمیمات برای بازسازی این سوله به مراجع ذی ربط منعکس شده است، گفت: البته هنوز این بحث وجود دارد که آیا سوله در همان نقطه فعلی ساخته گردد یا با در نظر دریافت ملاحظات پدافندی در محل مناسب دیگری انجام گردد اما آنچه که تصمیم آن گرفته شده و برنامه های آن در طول همین دو سه روز طی چندین جلسه تعیین شده است این است که سوله در ابعادی عظیم تر ساخته می گردد و از تجهیزات بیشتر و پیشرفته تری در آنجا استفاده خواهد شد. در این زمینه تصمیمات لازم اتخاذ و به مراجع ذی ربط منعکس شده و این مراجع هم از موضوع حمایت می نمایند.

کمالوندی با تاکید بر این که این حادثه هیچ وقفه و خللی در کار غنی سازی ایران ایجاد نمی کند، گفت: ممکن است این حادثه در برنامه میان مدت در توسعه و فراوری ماشین های پیشرفته کندی هایی ایجاد کند که با کوشش شبانه روزی و کار جهادی همکاران سازمان این کندی را ان شاءالله جبران می کنیم به نحوی که حتی ظرفیت هایی بیشتر از قبل در این سایت ایجاد گردد. همکاران ما عزم جزم دارند تا در این زمینه تمام کوشش خود را به کار گیرند.

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: چند ساعت قبل آقای دکتر صالحی جلساتی با مسئولین سازمان برگزار و توصیه های لازم را داشتند و اقدامات شروعین لازم برای بازسازی در حال اجرا است. وی یادآورشد: در زمینه بازسازی سوله خسارت دیده باید دو فرایند ایجاد تاسیسات و تامین تجهیزات به موازات و درعرض هم در دستور کار قرار گیرد. در واقع همزمان با احداث تاسیسات باید تامین تجهیزات را هم پیگیری و ابعاد کار را گسترده تر کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: در میان مدت ممکن است این حادثه کندی و یا وقفه ای در کار سازمان ایجاد کند اما حتماً با کار شبانه روزی و حمایت بخش های مختلف و تخصیص بودجه و امکانات و حمایت های سیاسی همه کوششمان را خواهیم کرد که این وقفه را جبران کنیم.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 35595

به "جدیدترین اظهارنظر سخنگوی انرژی اتمی درباره خسارات وارده حادثه نطنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین اظهارنظر سخنگوی انرژی اتمی درباره خسارات وارده حادثه نطنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید