حرکت بسیار سریعِ حوزه مغناطیسی زمین

به گزارش مجله کامپیوتر، این حوزه مغناطیسی توسط یک جریان دوار فلز ذوب شده شکل گرفته و تنظیم می شود که هسته خارجی زمین را می سازد. هنگامی که آهن مایع به اطراف حرکت می کند، جریان های الکتریکی به وجود می آورد که به حوزه های مغناطیسی مورد استفاده روی سطح زمین قدرت می دهد.

حرکت بسیار سریعِ حوزه مغناطیسی زمین

تلاش برای درک تغییر در طول تاریخ بر داده های بسیار ناقصی، چون استفاده از شواهد طبیعی و شواهد ساخت انسان استوار است

دانشمندان می گویند که حوزه مغناطیسی زمین می تواند ده بار سریع تر از آن چه پیش از این فکر می کردیم حرکت کند.

استفاده از شبیه سازی رایانه ای برای شبیه سازی آهنی که در عمق زمین زیر پا های ما در جریان است، نشان می دهد که چه برداشتی از حوزه مغناطیسی داریم. این شبیه ساز ها نشان می دهند که حوزه های مغناطیسی می توانند بسیار سریع تر از آن چه ما تا به امروز دریافته ایم حرکت کنند.

این کشف می تواند دلایلی اساسی برای توان زندگی بر روی زمین ارائه کند. این حوزه مغناطیسی نه تنها برای قطب نما و جهت یابی مورد استفاده قرارمی گیرد، بلکه ما را از اشعه هایی که از فضا می آیند حفظمی کند و جو (اتمسفر) را سر جای خود نگه می دارد.

این حوزه مغناطیسی توسط یک جریان دوار فلز ذوب شده شکل گرفته و تنظیم می شود که هسته خارجی زمین را می سازد. هنگامی که آهن مایع به اطراف حرکت می کند، جریان های الکتریکی به وجود می آورد که به حوزه های مغناطیسی مورد استفاده روی سطح زمین قدرت می دهد.

دانشمندان امروزه با استفاده از ماهواره ها و دیگر ابزار فناوری، قادر به ردیابی تغییرات ایجاد شده اند؛ یعنی تغییرات هنگامی بررسی می شود که این آهن مایع حرکت می کند و تغییری در حوزه مغناطیسی به وجود می آورد. اما درک این حرکت ها در گذشته سخت بود، چون تغییرات آن در مقیاس زمانی بسیار بلندمدت تر از فناوری نسبتا جدید ما است.

تلاش هایی که برای درک تغییر در طول تاریخ صورت می گیرد بر داده های بسیار ناقصی، چون استفاده از شواهد طبیعی و شواهد ساخت انسان استوار است. این کار سخت است و دقت فناوری هایی که در این خصوص مورد استفاده قرار می گیرد را ندارد.

در عوض، در مطالعات جدید برای فهم چگونگی شکل گیری این حوزه از شبیه ساز های رایانه ای استفاده می شود و اطلاعاتی درباره این که چطور حوزه مغناطیسی زمین در طول ده هزار سال تغییر کرده است به دست می دهد.

این مطالعات به این نتیجه منجر شده که حوزه مغناطیسی مسیرش را با سرعتی ده برابر سریع تر از سریع ترین شاخص های گزارش شده تغییر داده است. سریع ترین وقایع زمانی اتفاق می افتد که حوزه مغناطیسی ضعیف تر می شود. این اتفاق زمانی است که این حوزه حرکت ناگهانی یا قطب های معکوس دارد، یا هنگامی که از قطب شمال به قطب جنوب حرکت می کند.

به عنوان نمونه، در یکی از این اتفاقات که 93 هزار سال پیش اتفاق افتاده، جهت این حوزه حدود 2.5 درجه در هر سال تغییر کرده بود. این اتفاق تقریبا بعد از آن افتاد که حوزه مغناطیسی زمین برای مدتی کوتاه حرکت ناگهانی داشت، که به گردش لاشامپ معروف است و حدود 41 هزار سال پیش اتفاق افتاده است.

دانشمندان امیدوارند که با انجام شبیه سازی های بیشتر از این نوع، دریابند که آیا چنین تغییرات بزرگی می تواند در زمان های نسبتا پایدار برای حوزه های مغناطیسی مانند حوزه هایی که ما اکنون در میان آن ها زندگی می کنیم رخ دهد.

کریس دیویس، از دانشگاه لیدز، یکی از افراد پیش رو در این مطالعه می گوید: ما دانش بسیار ناقصی درباره حوزه مغناطیسی که پیش از 400 هزار سال پیش وجود داشته است داریم. او می افزاید: از آن جا که این تغییرات سریع یکی از سریع ترین حرکت های شدید هسته مایع را نشان می دهد، می توانند اطلاعات مهمی درباره رفتار قسمت عمیق درون زمین فراهم آورند.

منبع: ایندیپندنت

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: فرادید
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 36280

به "حرکت بسیار سریعِ حوزه مغناطیسی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت بسیار سریعِ حوزه مغناطیسی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید