حمایت های مرحله دوم سامانه کارا در راه است، تخصیص 2.693 میلیارد تومان تسهیلات به اهالی نشر

به گزارش مجله کامپیوتر، افسر موم وندی، نماینده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاثیرات مخرب شیوع ویروس کرونا بر صنعت نشر، بیان نمود: بحران کرونا، صنایع خلاق و فرهنگی، ازجمله صنعت نشر را آزار داده و آسیب های جدی به آن وارد نموده است؛ به طوری که بیشتر فعالیت ها و رویدادهای مکان محور این حوزه با هدف حفظ سلامت و جان مردم، متوقف شدند. در این شرایط، کوشش های زیادی انجام شد تا آسیب های وارده به فعالان این حوزه به ویژه فعالان نشر جبران گردد.

حمایت های مرحله دوم سامانه کارا در راه است، تخصیص 2.693 میلیارد تومان تسهیلات به اهالی نشر

وی با بیان این مطلب که کشور در شرایط ویژه ای واقع شده است، به کوشش های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تامین تسهیلات برای جبران خسارت به ناشران اشاره نمود و اضافه کرد: موافقت هایی که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در رایزنی با مراجع ذی صلاح برای جذب حمایت دریافت کردند، بی سابقه بود. رقم حدود 800 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره برای اعطا به بخش فرهنگ بی نظیر است.

مو م وندی اضافه کرد: هرچند حوزه بهداشت و درمان در شرایط فعلی کشور در اولویت است، هرگاه امکانی برای ارائه پیشنهادات مرتبط با تامین تسهیلات، به مراجع ذی صلاح وجود داشته، حتی پیش از وزارتخانه های مشابهی که در حوزه فرهنگ فعالیت می کنند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در راس آن شخص وزیر، پیشگام بودهاست؛ نظیر بخگرددگی و امهال تعهدات مراکزی که در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است.

کننده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به محض اعلام اعطای تسهیلات 12 درصدی کارا، نشست های ویژه با کننده های صنوف و تشکل ها برگزار کردیم؛ به ویژه درباره صنعت نشر که جلسه های متعددی داشتیم.

موموندی با تاکید بر نگاه ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حمایت از فعالان آسیب دیده از کرونا، در جریان اعطای تسهیلات، گفت: در جریان تصویب و تدوین شیوه ارائه تسهیلات، نشست ها، بدون حضور کنند های صنوف نشر و حوزه کتاب و حتی چاپخانه ها برگزار نشد. در هر نشست؛ چه در حضور معاونان ریاست جمهوری و چه در سطوح دیگر، حتما کنندگان صنعت چاپ و نشر حضور داشتند تا بتوانیم به بهترین وجه و با امکانات موجود، از آن ها حمایت کنیم.

شروع تدوین دستور العمل مرحله دوم اعطای تسهیلات کارا

وی با بیان این مطلب که در حال تدوین دستور العمل مرحله دوم اعطای تسهیلات کارا هستیم، اعلام کرد: مرحله نخست اعطای تسهیلات کارا، به خاتمه رسیده و در حال تدوین دستورالعمل مرحله دوم هستیم.

موم وندی در پاسخ به این پرسش که در مرحله نخست، چقدر تسهیلات اعطا شد، ادامه داد: بیش از 700 میلیارد تومان، تقاضا برای کل بخش فرهنگ و هنر و رسانه در سامانه کارا ثبت و از این میزان، 423 میلیارد تومان؛ یعنی بیش از 50 درصد رقم مورد تقاضا، به فعالان کسب و کارهای فرهنگی پرداخت شده است و همچنین 2 میلیارد و 693 میلیون تومان به بخش صنعت چاپ و نشر، فعالیت های مربوط به فراوری کتاب و خدمات فرهنگی و صحافی اختصاص پیدا نموده است.

کننده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در مرحله نخست، 566 فعال در حوزه نشر، اعم از موسسات انتشاراتی و یا کسب و کارهایی که در حوزه نشر فعالیت می کنند، به ثبت تقاضا در سامانه کارا، اقدام نموده اند و تعداد 4952 نفر در کارگاه هایی که در سامانه ثبت تقاضا نموده اند، مشغول به کار هستند.

موم وندی اضافه کرد: در نخستین مرحله اعطای تسهیلات، به ازای هر نفر شاغل در کارگاه های رسمی، 16 میلیون تومان تخصیص پیدا می کرد. بیش از 78 میلیارد تومان از سوی شاغلان حوزه نشر برای دریافت تسهیلات، درخواست شد و فقط نیمی از این رقم، یعنی متاسفانه حدود 35 میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی درباره اینکه پرداخت نشدن همه مبلغ درخواستی را نباید پای کم کاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشت و بخش عمده این جریان به نظام بانکی مربوط می گردد، اعلام کرد: مسائل و گلایه مندی های متعددی در این زمینه وجود داشت. گمان می کردیم همه مبلغ باید تخصیص داده گردد؛ اما به دلایل متعدد، سقف تقاضا پرداخت نشد و یکی از دلایل، همکاری نکردن نظام بانکی بود.

کم توجهی نظام بانکی به دستور العمل های ستاد ملی مقابله با کرونا

مو م وندی اضافه کرد: شبکه بانکی، بیش از آنکه دستورالعمل های ستاد ملی کرونا را رعایت کند، به ضوابط داخلی خود توجه می کرد؛ بنابراین بسیاری از کسب و کارهای حوزه فرهنگ، هنر و رسانه، پیروز به دریافت تسهیلات نشدند. مسائل بانکی متقاضیان از جمله، بدهی و چک برگشتی نیز از دیگر موانع تخصیص تسهیلات بود و کوشش شد با اخذ مصوبات ستاد ملی کرونا، این موانع نیز برای متقاضیان برطرف گردد.

وی درباره ارائه مشاوره به متقاضیان دریافت تسهیلات کرونایی، اعلام کرد: اطلاع رسانی گسترده ای برای ثبت نام صاحبان کسب و کار های فرهنگ، هنر و رسانه در مرحله نخست اعطای تسهیلات انجام شد. برای برطرف مسائل ثبت تقاضا، مشاوره و رایزنی چه به صورت آنلاین، تلفنی و حتی حضوری برای همه متقاضیان به ویژه ناشران انجام شد؛ هیات مدیره اتحادیه ناشران به خوبی از ارائه این مشاوره ها با خبر است؛ بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از ناشران کم کاری ننموده است.

مو موندی با بیان این مطلب که بعد از چند ماه از شیوع کرونا، جریان همکاری نظام بانکی شتاب بیشتری گرفت گفت: باتوجه به شرایط ویژه ای که بحران کرونا در کنار تحریم ها ایجاد کرد، موجب شد نظام بانکی با احتیاط عمل کند و جریان اعطای تسهیلات کند گردد. باید در نظر داشته باشیم که تسهیلات از اعتبارات داخلی بانک ها پرداخت می گردد اما به هر حال هدف فعالیت بانک ها، گره گشایی از مسائل مردم است و در چنین شرایطی باید همراهی بیشتری را از خود نشان می دادند.

کننده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره تدوین مرحله دوم اعطای تسهیلات در قالب سامانه کارا، اعلام کرد: ستاد ملی کرونا، با آنالیز شرایط کسب و کارها از جمله تراکنش آن ها، معین کرد چه کسب و کار هایی همچنان متضرر و در آمدشان کاهشی است. حوزه فرهنگ از جمله این حوزه ها است و خوشبختانه مشاغل این حوزه می توانند، در مرحله دوم هم از تسهیلات کارا بهره مند شوند.

مو م وندی درباره بخش های دیگر مصوبه جدید ستاد مقابله با کرونا، اعلام کرد: رویکرد در مرحله نخست اعطای تسهیلات، در قالب سامانه کارا، بیشتر شاغل محور بود؛ به عبارت دیگر، تسهیلات به کارگاه های رسمی که کارکنانش بیمه بودند، به ازای هر شاغل 16 میلیون تومان اختصاص داده می شد؛ اما نه تنها در ایران که در سراسر جهان اشتغال در بخش فرهنگ، بیشتر غیررسمی است.

وی ادامه داد: افراد یا خود اشتغال هستند و یا فعالیت شرکت ها و موسسات برون سپاری می گردد، به ویژه در حوزه نشر؛ از جمله ویراستاری، طراحی و حتی فراوری محتوا. به همین دلیل شاغلان بیمه شده آن ها نسبت به گستره فعالیت مالی شان کمتر است، در حالی که آن ها سرمایه گذاری های بسیار عظیمی در حوزه صنعت نشر دارند.

وی اضافه کرد: رویکرد نخستین مرحله اعطا تسهیلات، موجب می شد، میزان تسهیلاتی که به ازای هر فرد شاغل به فعالان صنعت نشر تخصیص پیدا می نماید رقم کمی باشد که جوابگو نبود؛ بنابراین پیشنهاد شد در مرحله دوم، تسهیلات، بنگاه محور اعطا گردد؛ بنابراین صاحبان بنگاه های فرهنگ، هنر و رسانه، براساس بزرگی، کیفیت و نحوه فعالیت، همچنین فراوریات فرهنگی و هنری، بتوانند از تسهیلات مرحله دوم کارا بهره مند شوند.

تصویب اعطاء 1700 میلیارد تومان به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه

موم وندی درباره میزان اعتبار دومین مرحله اعطای تسهیلات در قالب سامانه کارا اعلام کرد: خوشبختانه در این مرحله، 1700 میلیارد تومان، به بخش فرهنگ و هنر اختصاص داده شد که مصوبه آن از سوی ستاد ملی کرونا منتشر شده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امید وار است دستور العمل پیشنهادی که موافقت های اولیه آن اجرا شده، هفته آینده مصوب و اعلام گردد و بتوانیم ثبت نام فعالان مختلف حوزه فرهنگی و هنر در سامانه کارا اغاز گردد.

کننده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این مرحله، ناشران به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته اند و انتظار می رود، تسهیلات قابل توجهی به آن ها تخصیص داده گردد. تسهیلات 4 درصدی حفظ فرصت های شغلی هم از طرف وزارتخانه اعلام شده و به محض اینکه وجوه مورد نظر به حساب صندوق کارافرینی امید واریز گردد، به مشاغل مختلف هم می توانیم تسهیلات 4 درصدی ارائه کنیم؛ اولویت تخصیص این تسهیلات با ناشران است.

موم وندی درباره ثبت نام ناشران در سامانه تحفه اعلام کرد: بیش از 1500 تقاضا در سامانه تحفه، یعنی بیش از 600 میلیارد تومان ثبت شده است. امیدواریم با همراهی سازمان برنامه و بودجه، هرچه سریع تر این مبالغ و تسهیلات حمایتی کارسازی گردد و صندوق کارآفرینی امید ارائه تسهیلات را با شتاب مناسب تری شروع کند. همه پرونده ها در استان ها و معاونت های تخصصی در حال آنالیز است که به محض گشایش خط اعتباری، به صندوق کارافرینی امید ارجاع می گردد.

به کفته وی، فعالیت های دیگری برای حفظ صنعت نشر هم در حال اجرا است. مانند اعطای کارت های اعتباری برای خرید کتاب از طرف مخاطبان و برنامه هایی برای برگزاری نمایشگاه ها که امیدوارم زنجیره ارزش را در صنعت نشر تقویت کند و این صنعت، همچنان به فعالیت خود ادامه دهد.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 47383

به "حمایت های مرحله دوم سامانه کارا در راه است، تخصیص 2.693 میلیارد تومان تسهیلات به اهالی نشر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت های مرحله دوم سامانه کارا در راه است، تخصیص 2.693 میلیارد تومان تسهیلات به اهالی نشر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید