خبرنگاران جایزه ادبی صلح دیتون به آتوود رسید

به گزارش مجله یک کامپیوتر، تهران- خبرنگاران- جایزه یک عمر دستاورد ادبی صلح دیتون به مارگارت آتوود نویسنده سرشناس کانادایی و خالق رمان های معروفی چون سرگذشت ندیمه و سال سیلاب اهدا شد.

خبرنگاران جایزه ادبی صلح دیتون به آتوود رسید

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، متولیان جایزه ادبی صلح دیتون جایزه ریچارد سی.هولبروک برای یک عمر دستاورد ادبی را که به تجلیل از قدرت ادبیات در ترویج صلح، عدالت اجتماعی و تفاهم جهانی اختصاص دارد، به مارگارت آتوود اعطا کردند.

آتوود یک شاعر، داستان نویس، مقاله نویس و نویسنده پرکار کتابهای غیرداستانی است. وی در سالهای اخیر با رمان پرفروش سرگذشت ندیمه بار دیگر در کانون تحسین و توجه مخاطبان قرار گرفته است. این رمان که در سال 1985 منتشر شد، آینده ای ضدآرمانشهری را به تصویر می کشد که در آن زنان به دنبال سرنگونی دولت آمریکا زیر یوغ یک حکومت زن ستیز قرار می گیرند.

بعضی از خوانندگان سرگذشت ندیمه به وجود شباهت هایی بین رهبران مستبد گیلیاد و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات سال 2016، پی بردند. اقتباس تلویزیونی این رمان با بازی الیزابت ماس نیز باعث شد تفسیرهای بیشتری در این باره ارائه گردد و زنان با پوشیدن شنل های قرمز و کلاه های سفید به سبک لباس های زنان زندانی در گیلیاد، در تظاهرات های سیاسی شرکت نمایند.

شارون راب (Sharon Rab) بنیان گذار و رئیس بنیاد جایزه ادبی صلح دیتون ضمن تحسین مهارت آتوود در خلق آثاری که به مردم درباره عدالت اجتماعی و معضلات زیست محیطی آگاهی می بخشند، در ایمیلی نوشت: مارگارت آتوود به ما یادآوری می نماید نمی توان زیاد روی گزاره مرگ برای همسایه است اتکا کرد. اگر زمینه آن وجود داشته باشد، هر چیزی ممکن است در هرجایی اتفاق بیفتد. با توجه به نادیده دریافت ها و بی حرمتی های فزاینده به نهادهای دمکراتیک، درس هایی که آتوود به مخاطب می دهد این روزها از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری دارند.

اگرچه تمام کتاب های آتوود به موضوع صلح و تفاهم نمی پردازند، این نویسنده سرشناس می گوید داستان ها به افراد یاری می نمایند حس متفاوت بودن از جمع را یاد بگیرند. این امر نیز به خودی خود باعث می گردد با افرادی که شبیه شما نیستند، بیشتر احساس همدلی کنید.

آتوود اولین کتاب شعر خود را با عنوان همزاد پرسفونه در سال 1961 منتشر کرد. از این نویسنده تا به امروز آثار متعددی به چاپ رسیده که از آن میان می توان به چشم گربه (1988)، چهره پنهان (1996)، آدمکش کور (2000) و سه گانه آدام دیوانه (2013 تا 2003) اشاره نمود. کتاب وصیت ها که در ادامه داستان سرگذشت ندیمه در سال 2019 به بازار آمد نیز در مدت زمان کوتاهی به فهرست پرفروش ترین کتابهای این نویسنده راه یافت.

جایزه یک عمر دستاورد ادبی صلح دیتون شامل 10 هزار پوند پول نقد است. از برندگان پیشین این جایزه می توان به استادز ترکل، تیلور برنچ، جان آیروینک، گلوریا استاینم و الی ویزل اشاره نمود.

مراسم اهدای جوایز ادبی صلح دیتون قرار بود ماه اکتبر (مهر-آبان 99) برگزار گردد اما به دلیل شیوع کرونا به بهار سال 2021 موکول شد. آتوود به همراه برندگان بخش داستانی و غیرداستانی این جایزه در این مراسم شرکت خواهد نمود. فهرست نامزدهای نهایی این دو بخش ماه آینده اعلام می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 40518

به "خبرنگاران جایزه ادبی صلح دیتون به آتوود رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جایزه ادبی صلح دیتون به آتوود رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید