خبرنگاران دریافت هزینه فعالیت های فوق برنامه پس از بازگشایی مدارس مجاز است

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران- خبرنگاران- مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ثبت نام حضوری صرفا در پایه های ورودی صورت می گیرد، گفت: دریافت هزینه فعالیت های فوق برنامه پس از بازگشایی مدارس مجاز است.

خبرنگاران دریافت هزینه فعالیت های فوق برنامه پس از بازگشایی مدارس مجاز است

به گزارش روز یکشنبه وزارت آموزش و پرورش، زهرا مظفر در خصوص ثبت نام مدارس در سال تحصیلی 1400-1399 گفت: تنها ثبت نام در پایه اول دوره ابتدایی، هفتم و دهم دوره متوسطه صرفا به صورت حضوری و با حضور اولیا در مدارس انجام می گردد که در این پایه ها والدین باید طبق زمان بندی هایی که از طرف مدیران مدارس اعلام می گردد و با رعایت پروتکل های بهداشتی برای ثبت نام در مدرسه حاضر شوند.

وی اضافه نمود: برای سایر پایه ها احتیاج به حضور در مدارس نیست و کماکان مانند سال های قبل پس از اتمام امتحانات سرانجام سال تحصیلی، ثبت نام در پایه بالاتر توسط خود مدرسه انجام می گردد؛ مگر اینکه دانش آموزی از یک مدرسه بنابر ضرورت به مدرسه دیگر منتقل گردد.

مظفر در خصوص برنامه زمان بندی ثبت نام گفت: طبق برنامه ارائه شده به ادارات و ستادهای ثبت نام استان ها، ثبت نام پایه اول تحصیلی از اول خرداد ماه در مدارس شروع می گردد و ثبت نام پایه های هفتم و دهم دوره اول و دوم متوسطه از ابتدای تیر ماه انجام خواهد شد .

وی با اشاره به سرانجام مرداد ماه به عنوان سرانجام زمان ثبت نام مدارس گفت: زمان ثبت نام برای تمام دوره ها در شرایط عادی تا 31 مرداد ماه اعلام شده و مدارس و اولیا باید ثبت نام دانش آموزان را تا آن موقع جمع بندی نمایند؛ مگر آنکه دانش آموزی به هر دلیلی مجبور به انتقال درون یا برون شهری باشد که در آن صورت ثبت نام در شهریور انجام خواهد شد.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت گفت: توصیه ما به والدین و کادر مدرسه این است که با توجه به مشخص بودن تراکم کلاس ها و ظرفیت مدارس، ثبت نام دانش آموزان را طبق زمان بندی اعلام شده انجام دهند و آن را به روزهای انتهایی شهریور موکول ننمایند تا از بروز مشکل در سرانجام شهریور جلوگیری گردد.

مظفر در خصوص تعداد دانش آموزان هر کلاس در سال تحصیلی جدید گفت: تراکم کلاس ها معمولا براساس سال قبل و محدوده بندی استان و منطقه برای هر مدرسه برآورد و مشخص می گردد. تقریبا محدوده ثبت نام و آمار برای تمام مدارس مشخص است، مگر آنکه در مدرسه ای تعداد ثبت نام براساس انتقال های اجرا شده به تعداد محدودی کم و زیاد گردد.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت با اشاره به احتمال شیوع مجدد ویروس کرونا در مهر ماه آینده گفت: از آنجا که شرایط آموزش به صورت حضوری یا غیرحضوری تاثیری در ثبت نام دانش آموزان در محدوده های ثبت نامی مدارس ندارد، بنابراین بیماری کرونا در تراکم مدارس تغییری ایجاد نخواهد کرد و با شیوع مجدد این ویروس در مهر ماه آینده تنها در صورتی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا مدارس را تعطیل اعلام کند، قطعا پس از تصمیم گیری آموزش و پرورش مبنی بر آموزش حضوری یا غیرحضوری باید با رعایت پروتکل ها در این زمینه تصمیم گیری های جدیدی صورت گیرد که در زمان خودش به آن می پردازیم.

مظفر توضیح داد: برای ثبت نام دانش آموزان در پایه های ورودی دوره ابتدایی و متوسطه مانند سال قبل به مدارک احراز سکونت احتیاج است. اتفاقی که در سال های قبل رخ داد این بود که در بعضی موارد قولنامه یا فیش های آب و برق ارائه شده به مدارس صوری بودند؛ برای جلوگیری از این مشکل سال جاری با واحد بازرسی وزارت صمت مکاتبه ای صورت گرفت و مقرر شد طی ابلاغیه یا بخشنامه به واحد املاک از قراردادهای صوری برای اجاره یا تملیک امتناع گردد. امید است با ابلاغ این بخشنامه و هماهنگی های اجرا شده با اتحادیه های املاک از قراردادهای صوری صرف نظر و امتناع گردد.

مظفر در خصوص ثبت نام دانش آموزان در مدارسی که نزدیک به محدوده ثبت نامی آنان است، گفت: به استناد ماده 31 آئین نامه اجرایی مدارس، دانش آموزانی که در محدوده ثبت نام مدارس هستند، اولویت ثبت نامی را دارند و اگر احیانا در شرایطی مدرسه به محل سکونت دانش آموز نزدیک بود، ولی در محدوده ثبت نامی آن قرار نداشت؛ دانش آموزان می توانند اسناد خود را به ستادهای ثبت نام واقع در منطقه خود تحویل دهند و با دریافت نامه از ستاد در مدرسه موردنظر ثبت نام نمایند.

وی ادامه داد: براساس ماده اجرایی مدارس، والدین کارمند نیز امکان ثبت نام فرزند خود را در نزدیکترین مدرسه به محل کار خود دارند و مدارس هم موظف به انجام این ثبت نام هستند.

مظفر درخصوص اخذ شهریه در مدارس خاص در هنگام ثبت نام دانش آموزان اعلام کرد: در ماده 30 آیین نامه اجرایی به صراحت اشاره شده است که هیچ مدرسه ای هنگام ثبت نام مجاز به دریافت هیچ گونه وجهی نیست؛ مگر مدارس غیردولتی که شهریه مصوب آنها به وسیله ستاد مرکزی اعلام می گردد و باید پوستر نرخ شهریه در مدارس نصب باشد.

مدارس سمپاد مجاز به دریافت 50 درصد نرخ شهریه هنگام ثبت نام هستند

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت اضافه نمود: مدارس هیات امنایی مثل مدارس دولتی هستند و مجاز به دریافت هیچ گونه وجهی نیستند و صرفا پول کتاب و بیمه باید از طرف اولیا پرداخت گردد. مدارس غیردولتی فقط مجاز به دریافت شهریه مصوب هستند. در مدارس سمپاد و تیزهوشان 50 درصد نرخ شهریه مصوب و مدارس شاهد نیز مجاز به دریافت شهریه مصوب ستاد مرکزی شاهد هستند.

وی تاکید نمود: اما در تمام مدارس، هزینه فعالیت های آموزشی و غیرآموزشی فوق برنامه و سرویس مدارس بعد از بازگشایی مدارس و طرح در شورای مدرسه و تصویب آن با اختیار خود والدین دریافت گردد.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت گفت: اگر مدرسه ای غیر از این عمل کند اولیا می توانند هم به وسیله سامانه ثبت شکایات به آدرس shekayat.medu.ir و یا به وسیله سامانه رسیدگی به شکایات در سازمان مدارس غیردولتی به آدرسmosharekatha.ir اقدام به ثبت شکایات نمایند تا حداکثر در مدت 7 روز به آن رسیدگی گردد.

مظفر در خصوص برگزاری آزمون سرانجام سال تحصیلی، گفت: با توجه به دستورالعمل برگزاری امتحانات تنها در دو پایه نهم و دوازدهم امتحانات سرانجام سال تحصیلی به صورت حضوری انجام خواهد شد و در بقیه پایه ها به صورت غیرحضوری خواهد بود. مدرسه نمی تواند با نظر والدین یا به اختیار خودش در این مورد تصمیم گیری کند. در پایه اول ابتدایی اختیار برگزاری آزمون به صورت حضوری یا غیرحضوری بر عهده مدیر و معلم مدرسه است و معلم و مدیر باید اطمینان داشته باشند که در این دوره یادگیری کامل شده است.

استفاده از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان به عنوان ناظرین ثبت نام در مدارس

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت با اشاره به مهمترین اقدام اجرا شده در سال جدید گفت: در راستای اجرای تصویب نامه اصلاح نظام اداری از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان مدارس استفاده کردیم و درحال تدوین بخشنامه ای هستیم که در آن از رییس انجمن اولیا و مربیان مناطق به عنوان ناظرین ستادهای ثبت نام در مناطق استفاده کنیم. والدین هم به عنوان نقش نظارتی و به عنوان بازوان یاریی این اداره کل در حوزه نظارت به ما یاری نمایند. تمهیداتی اندیشیدیم تا در سامانه نظارت هم امکان ثبت گزارش توسط رییس انجمن اولیا در هر منطقه و مدرسه وجود داشته باشد و به صورت غیرحضوری هر روز نظاره گر فرایند ثبت نام در مدارس باشیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 11 مرداد 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 32965

به "خبرنگاران دریافت هزینه فعالیت های فوق برنامه پس از بازگشایی مدارس مجاز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دریافت هزینه فعالیت های فوق برنامه پس از بازگشایی مدارس مجاز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید