خبرنگاران رعایت بهداشت سطوح را در مقابله با کرونا ادامه دهید

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران- خبرنگاران- خبرهایی در روزهای گذشته در رسانه ها بر پایه یافته های علمی یک پژوهش دست به دست شد مبنی بر اینکه ویروس کرونا از طریق سطوح منتشر نمی شود؛ موضوعی که تمام یافته ها و توصیه های بهداشتی قبلی را زیرسوال برد و نگرانی ها برای کم شدن توجهات به رعایت پروتکل های بهداشتی را به دنبال داشت.

خبرنگاران رعایت بهداشت سطوح را در مقابله با کرونا ادامه دهید

مطالب منتشرشده با تکیه بر داده های یک پژوهش نه چندان تازه بود که تمام تلاش ها و زحمات مردم و دولت ها برای ضدعفونی کردن سطوح و عادت دادن عموم به رعایت این موضوع به منظور جلوگیری از ابتلا به کرونا را زیر سوال می برد.

جریان از این قرار است؛ در مقاله ای که جولای 2020 (تیرماه) در مجله پزشکی لنست انتشار یافت، بیان شد که احتمال انتقال کووید 19 از طریق سطوح بی جان بسیار ناچیز است و تنها در مواردی که فرد آلوده روی سطح سرفه یا عطسه کند و شخص دیگری بلافاصله پس از سرفه یا عطسه (در طی یک تا دو ساعت) آن سطح را لمس کند، احتمال انتقال وجود دارد.

همچنین در این گزارش گفته شده که اگرچه ضدعفونی دوره ای و استفاده از دستکش به ویژه در بیمارستان از اقدام های احتیاطی منطقی است اما فومیت هایی (سطوح آلوده) که ساعت ها با حامل آلوده در تماس نبوده اند، خطر انتقال قابل اندازه گیری در محیط های غیر بیمارستانی ندارند.

اوایل فوریه 2021 (بهمن ماه) نیز گزارشی در مجله علمی نیچر منتشر شد که تاکید می کرد ابتلا به ویروس کرونا از طریق سطوح نادر است و ویروس کووید 19 غالبا توسط افرادی که در حال صحبت کردن و بازدم قطره های بزرگ و ذره های کوچک به نام آئروسل اند، منتقل می شود؛ بنابراین ابتلا به ویروس کرونا از سطح، اگرچه امکان دارد، اما به نظر می رسد که نادر باشد.

این درحالی است که مجله نیچر به نقل از سازمان بهداشت جهانی (WHO) در آخرین رهنمود همگانی خود که در اکتبر گذشته (مهرماه) به روز رسانی شد، توصیه می کند که از تماس با سطح ها خودداری کنید، به ویژه در محیط های همگانی، زیرا فرد مبتلا به کووید-19 می تواند پیش از شما سطح را لمس کرده باشد. سطح ها را به طور منظم تمیز کنید. سطوح همچنان به عنوان یک روش احتمال انتقالی در نظر گرفته می شوند.

اما بنا بر همین گزارش مجله نیچر، یک نماینده WHO در ژانویه به نیچر گفت که شواهد محدودی وجود دارد که ویروس کرونا از طریق سطوح آلوده معروف به فومیت منتقل شود اما آنها با استناد به شناسایی RNA ویروس کووید 19 در نزدیکی افراد آلوده به ویروس افزودند که فومیت ها (سطوح آلوده) هنوز به عنوان یک روش احتمال انتقالی در نظر گرفته می شوند.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) ایالات متحده آمریکا نیز در تارنمای خود می گوید که انتقال سطح تصور نمی شود که یک روش معمول برای گسترش کووید-19 باشد اما این سازمان همچنین می گوید که ضدعفونی پی در پی سطح ها و اشیایی لمس شده توسط چندین فرد، اهمیت دارد.

همچنان رعایت بهداشت سطوح را ادامه دهید

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز به نقل از دکتر ایلاد علوی متخصص بیماری های عفونی بر رعایت پروتکل ها تاکید دارد و آورده است: این که یک مقاله منتشر شود و تا حدی مغایر با چندین مقاله ای باشد که ثابت می کند ویروس کووید-19 روی سطوح مختلف تا چند روز قابل کشت است، نظر متخصصان این حوزه را تغییر نمی دهد و همچنان تاکید به رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی کردن سطوح است.

وی اظهار کرد: سهم بالای انتقال ویروس از راه تنفس، از همان روزهای نخست هم بر هیچ کس پوشیده نبود، اما اینکه به طور مطلق انتقال ویروس از طریق سطوح را رد کنیم، اقدامی علمی نیست و به رغم شناخت کم در خصوص این بیماری در ابتدای بحران، امروزه اطلاعات بسیاری در دست است که ثابت می کند باید تمام جوانب پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا، رعایت شود.

عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت در حالت کلی، فارغ از پاندمی کرونا، شرح داد: من به عنوان متخصص این حوزه، هنوز مستندات در این زمینه را کامل نمی دانم و حکم نمی کنم که از ضدعفونی کردن سطوح صرف نظر شود. فارغ از بحران کرونا، چندین سال است که مطالعات بهداشت سطوح نشان می دهد تمام میکروارگانیسم های عفونی از طریق سطوح منتقل می شود، پس هیچگاه اهمیت رعایت بهداشت سطوح را نباید نادیده گرفت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 52385

به "خبرنگاران رعایت بهداشت سطوح را در مقابله با کرونا ادامه دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رعایت بهداشت سطوح را در مقابله با کرونا ادامه دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید