خبرنگاران پژوهشگر: رقابتی کردن اقتصاد راه حل توسعه مالی کشور است

به گزارش مجله کامپیوتر، بیرجند - خبرنگاران - یک پژوهشگر مالی رقابتی کردن اقتصاد را از راهکارهای توسعه مالی کشور برشمرد و گفت: برطرف انحصار، سیاست گذاری های صریح و شفاف برای برطرف تعارض منافع و مبارزه با فساد راه برون رفت از مسائل مالی است.

خبرنگاران پژوهشگر: رقابتی کردن اقتصاد راه حل توسعه مالی کشور است

مهدیه ضیائیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، شفافیت کامل در تمامی ساختارهای مالی را از دیگر راهکارهای توسعه مالی دانست و افزود: فعالان مالی باید اطمینان پیدا نمایند که به حقوق مالکیت آنها احترام گذاشته خواهد شد و آن ها حق فراوری ثروت قانونی را برای همواره خواهند داشت.

مسوول دبیرخانه انجمن اقتصاد خراسان جنوبی با تاکید بر شناخت ظرفیت های مالی و مردمی و تکیه به توان و استعداد جوان ایرانی گفت: پیشرفت مالی و رسیدن به هدف جهش فراوری نیازمند دو امر است؛ نخست وجود ظرفیت در اقتصاد کشور و توجه به موانع و چالش های پیش رو و دوم تأمین الزامات و پیش نیازهای آن به وسیله برنامه ریزی صحیح و استفاده مطلوب از ظرفیت ها و کوشش در جهت برطرف چالش ها و موانع فراوری.

رسیدن به رفاه در زندگی با جهش فراوری ممکن و شدنی است

ضیاییان با اشاره به اینکه تحقق این الزامات و پیش نیازها سبب ایجاد جهش فراوری در اقتصاد خواهد شد گفت: به فعلیت رسیدن ظرفیت های مالی کشور و رسیدن به رفاه در زندگی با استفاده از جهش در فراوری، ممکن و شدنی است، مشروط به اینکه نوع نگاه مسوولان، نخبگان و عموم مردم برای تأمین الزامات و بهره گیری از ظرفیت های مالی کشور تغییر کند.

وی با اشاره به بعضی مسائل مالی، بر ضرورت اصلاحات ساختار نفتی تاکید نمود و افزود: دولت ها به واسطه درآمدهای نفتی عظیم تر شده اند و تمایل چندانی به واگذاری به بخش خصوصی ندارند.

وی بیکاری را از دیگر چالش های مالی کشور ذکر کرد و گفت: مساله نبود اشتغال در هر جامعه ای جزو عمیق ترین مسائل به شمار می رود چرا که بالا بودن میزان بیکاری در جامعه، از یک سو امنیت اجتماعی آن جامعه را به خطر می اندازد و از سوی دیگر، تهیه لوازم و ضروریات زندگی مردم آن جامعه را به صورت جدی با مشکل روبرو می سازد.

این نویسنده و پژوهشگر مالی با اشاره به رکود مالی گفت: زمانی که فراوریی انجام می گردد اما قدرت خرید آن فراهم نیست در واقع ادامه راه برای بنگاه فراوریی با مشکل جدی روبرو می گردد.

ضیائیان افزود: از آنجا که فراوری یک چرخه است، اگر محصول فراوریی به بازار منتقل نگردد و به فروش نرسد، در واقع آن چرخه معیوب می گردد و از حرکت باز می ماند در این صورت قطعا مساله نبود اشتغال و پیامدهای ناگوار آن ظاهر خواهد شد لذا خروج از رکود و در ادامه آن رونق بازار، موضوع بسیار مهمی در اقتصاد است.

قاچاق و افزایش اقتصاد زیرزمینی از آفت های مالی است

دکترای علوم اقتصاد و و عضو اتاق فکر وزارت امور مالی و دارایی، قاچاق و افزایش اقتصاد زیرزمینی را یکی از آفت های مالی برشمرد و گفت: یکی از مسائل اقتصاد زیرزمینی این است که بابت آن مالیات پرداخت نمی گردد و طبیعی است وقتی یک بنگاهی مالیات نمی دهد، با آن بنگاهی که فراوری یکسان دارند ولی مالیات پرداخت می نماید، قیمت تمام شده کاملا متفاوتی خواهد داشت در واقع این دو بنگاه با فراوری یکسان از توان رقابتی یکسانی برخوردار نخواهند بود.

ضیائیان افزود: عاملی که موجب می گردد دلالی و اقتصاد زیرزمینی بیشتر شکل بگیرد، وابستگی ارزی است زمانی که دولت و صنایع به دلار احتیاجی نداشته باشند، بالا رفتن قیمت دلار یا کاهش آن سودی برای افراد نخواهد داشت؛ اما با وجود وابستگی های ارزی است که این دخالت های دلال گونه توجیه و سود پیدا می نماید.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: ایرنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 38098

به "خبرنگاران پژوهشگر: رقابتی کردن اقتصاد راه حل توسعه مالی کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پژوهشگر: رقابتی کردن اقتصاد راه حل توسعه مالی کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید