خشکی پوست در زمستان و درمان آن

به گزارش مجله کامپیوتر، ژنتیک نیز در ابتلا افراد به بیماری خشکی پوست بی تاثیر نیست یکی از آن ها بیماری درماتیت آتوپیک است. این بیماری یک بیماری مزمن پوستی است که می تواند منجر به بروز مسائل پوستی از جمله خشکی پوست در افراد شود.

خشکی پوست در زمستان و درمان آن

گاهی مراقبت از پوست در بهترین شرایط هم می تواند کاری سخت باشد. در فصل زمستان که هوا سرد می شود و از میزان رطوبت هوا نیز کاسته می شود، محافظت از پوست و هیدراته کردن آن ممکن است بیش از پیش سخت شود.

ممکن است سرمای بیرون برای شما خوشایند بوده، اما خشکی پوست در زمستان شایع و بسیار آزار دهنده باشد. آشنایی با روش های از بین بردن خشکی پوست و مراقبت های پوستی در زمستان یاری شایانی به جلوگیری از ایجاد بیماری های پوستی می نماید.

دکتر سحر دادخواه دراین باره می گوید: داشتن رطوبت کافی در پوست از ایجاد ضایعه در لایه شاخی پوست و بروز خشکی محافظت می نماید. پروتئین و لیپید ها فاکتور های طبیعی برای مرطوب نگه داشتن و محافظت از پوست هستند.

دکتر دادخواه اعلام کرد: وقتی که پوست انسان به اندازه کافی دارای پروتئین و لیپید محافظ نباشد، رطوبت می تواند از پوست خارج شود. در پی این اتفاق و زمانی که آب کافی در خارجی ترین لایه پوست بدن انسان وجود نداشته باشد، پوست دچار خشکی خواهد شد.

این متخصص پوست و مو اظهار کرد: سرما، حرارت، داشتن حساسیت به جنس بعضی از لباس ها، بعضی بیماری ها و افزایش سن سبب شکسته شدن سد دفاعی وعدم رطوبت کافی در پوست شده و در نتیجه پوست خشک می شود.

وی بیان نمود: افراد مبتلا به بیماری خشکی پوست نسبت به افراد دیگر بیشتر در معرض آسیب های محیطی قرار دارند به همین خاطر توصیه می شود که به طرق مختلف از سلامت پوست خود محافظت نمایند. دکتر دادخواه در پاسخ به این پرسش که خشکی پوست چه آسیبی به پوست می رساند ، بیان کرد: شاید خشکی پوست به تن هایی مشکل بزرگی برای انسان نباشد، اما ممکن است با بعضی بیماری ها و شرایط دیگر مرتبط باشد که بعضی از آن ها عبارتند از: بروز خارش پوست، ضخیم و خشن شدن مناطقی روی پوست، درماتیت، اگزما وچروک شدن، پیری زودرس پوست و.... این متخصص پوست و مو ابراز داشت: اولین قدم برای درمان خشکی پوست، تشخیص علت خشکی است. آب وهوای زمستان یکی از شایع ترین دلایل خشکی پوست است.

البته اگر پوست فردی به شدت دچار خشکی شده باشد، بهتر است که این موضوع را به منظور تشخیص دلایل معین در آن فرد، با پزشک در میان بگذارد. ممکن است دلایل ایجاد خشکی پوست در افراد مختلف متفاوت باشد و برای تشخیص اختصاصی این موضوع بهتر است با پزشک مشورت شود.

وی با بیان این نکته که با رعایت بعضی نکات می توان از ایجاد خشکی پوست در فصل زمستان جلوگیری کرد، اظهار کرد: افراد برای پیشگیری از خشکی پوست باید از استحمام مکرر خودداری نمایند، زیرا آب می تواند خشکی پوست را تشدید و بدتر کند به خصوص اگر از آب داغ استفاده شود. شستشوی زیاد می تواند چربی و روغن محافظ روی پوست را از بین ببرد و پوست را در وضعیتی آسیب پذیر و مستعد خشکی قرار دهد.

دکتر دادخواه اضافه نمود: به افرادی که ازخشکی پوست رنج می برند، توصیه می شود که از استحمام بیش از دو مرتبه در هفته خودداری نموده و مدت زمان آن طولانی نباشد وبهتر است 10 دقیقه باشد واز آب داغ استفاده ننمایند، همچنین پس از استحمام نیز از مرطوب نماینده های پوست استفاده نمایند.

این متخصص پوست و مو بیان کرد: استفاده زیادی از مواد شوینده و ضدعفونی نماینده ها معمولا منجر به خشکی پوست می شود؛ بنابراین افراد سعی نمایند مصرف مواد شوینده و ضدعفونی نماینده ها خود را به حداقل برسانید و در صورت لزوم از دستکش استفاده نمایند. وی بیان نمود: در اثر سرما، رطوبت پوست کاهش می یابد لذا توصیه می شود افراد موقع خروج از منزل از دستکش استفاده نموده و از مرطوب نماینده استفاده نمایند.

دکتر دادخواه بیان نمود: ژنتیک نیز در ابتلا افراد به بیماری خشکی پوست بی تاثیر نیست یکی از آن ها بیماری درماتیت آتوپیک است. این بیماری یک بیماری مزمن پوستی است که می تواند منجر به بروز مسائل پوستی از جمله خشکی پوست در افراد شود.

این متخصص پوست و مو در سرانجام گفت:: مرطوب نماینده های پوست ابزار بسیار مهمی برای مقابله با خشکی پوست هستند. انتخاب صحیح مرطوب نماینده می تواند باعث پیشگیری و درمان خشکی پوست شود. بعد از شستن پوست خود آن را به آرامی و به طور متوسط خشک کنید و بلافاصله از مرطوب نماینده روی پوستتان بهره ببرید چراکه این لحظه بهترین لحظه برای گیر انداختن بیشترین میزان رطوبت در پوست است.

منبع: آفتاب یزد

منبع: فرادید
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 18790

به "خشکی پوست در زمستان و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشکی پوست در زمستان و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید