خطر هوش مصنوعی برای امنیت کاربران؛ اثر انگشت شما به راحتی جعل می گردد

به گزارش مجله کامپیوتر، نوعی الگوریتم برپایه هوش مصنوعی به کارشناسان امکان تقلید و جعل اصلی ترین شاخص بیومتریک، اثرانگشت افراد را داده است.

خطر هوش مصنوعی برای امنیت کاربران؛ اثر انگشت شما به راحتی جعل می گردد

به گزارش خبرنگار کارشناسان با بهره گیری از قابلیت هوش مصنوعی توانسته اند اثرانگشت جعلی ایجاد نمایند که شباهتی فوق العاده به نمونه اصلی داشته و حتی سبب رد شدن از اسکنر های بیومتریک می گردد.

محققان این کار را با استفاده از طراحی نوعی شبکه عصبی به نام (Network Generic Adversarial) انجام داده و توانسته اند درحدود 5 اثرانگشت جعلی بسیار واقعی فراوری نمایند.

به گفته کارشناسان امکان پذیری جعل اثرانگشت سبب کاهش امنیت استفاده از این شاخص بیومتریک برای حفاظت از داده ها، اطلاعات و ورود افراد به مراکز مختلف می گردد.

به دلیل ماهیت استثنایی و یکتای اثرانگشت، از این معیاربیومتریک برای شناسایی افراد استفاده می گردد که دربسیاری از کار ها مانند بازکردن قفل تلفن همراه یا پرداخت های مالی شاخص شناسایی افراد اثرانگشت کاربرد خواهد داشت.

ساخت اثرانگشت جعلی با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی به نام (DeepMasterPrints) اجرا شده است و می تواند تصاویری واقعی مشابه اثرانگشت فرد بسازد.

شاخصه های بیومتریک، به مواردی، چون اثرانگشت، سیستم تشخیص چهره و اسکن شبکیه چشم گفته می گردد که امروزه دردنیا برای هدف های امنیتی و شناسایی هویت افراد به کار می روند.

به تازگی امضای دیجیتال و سیستم تشخیص صدا نیز جزو شاخصه های بیومتریک به حساب می آید.

کارشناسان اعتقاد دارند حتی مدل راه رفتن افراد نیز منحصربه فرد و مخصوص خود آنهاست، بنابراین دانشمندان دانشگاه منچستر برای شناسایی هویت افراد نوعی سیستم تایید بیومتریک مبتنی برهوش مصنوعی با آنالیز الگوی حرکت آن ها طراحی نموده اند.

پس از توانایی هوش مصنوعی به تقلید اثرانگشت افراد، دانشمندان اعلام نموده اند باید شاخصه های بیومتریکی جدید برای حفاظت از اطلاعات و به طور کلی هویت افراد ایجاد گردد که امنیتی بیشتر داشته باشد.

منبع:Dailymail

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 2583

به "خطر هوش مصنوعی برای امنیت کاربران؛ اثر انگشت شما به راحتی جعل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر هوش مصنوعی برای امنیت کاربران؛ اثر انگشت شما به راحتی جعل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید