خواص شگفت انگیز ارده برای سلامتی

به گزارش مجله کامپیوتر، مجله پزشکی دکتر سلام/ارده از دانه های تفت داده شده کنجد به دست می آید و دارای عطر و طعم بی نظیری است. این ماده بیشتر به عنوان یکی از ترکیبات اصلی تهیه هوموس شناخته می گردد، اما به طور گسترده در بسیاری از غذاها در سراسر دنیا به ویژه در غذاهای مدیترانه ای و آسیایی استفاده می گردد. ارده جدا از مصارف آشپزی فواید زیادی برای سلامتی به همراه دارد.

خواص شگفت انگیز ارده برای سلامتی

به گزارش هلث لاین، در اینجا چندین فایده ارده برای سلامتی شرح داده شده است.

ارده بسیار مقوی است

ارده سرشار از چربی های سالم، ویتامین ها و مواد معدنی است. در واقع، فقط یک قاشق غذاخوری معادل 15 گرم بیش از 10 درصد ارزش روزانه برخی از مواد مغذی را برای بدن تامین می نماید. یک قاشق غذاخوری ارده معادل 15 گرم تاهینی حاوی موارد زیر است:

کالری: 90 کالری

پروتئین: 3 گرم

چربی: 8 گرم

کربوهیدرات: 3 گرم

فیبر: 1 گرم

تیامین: 13 درصد ارزش روزانه

ویتامین B6: 11 درصد ارزش روزانه

فسفر: 11 درصد ارزش روزانه

منگنز: 11 درصد ارزش روزانه

ارده منبع عظیمی از فسفر و منگنز است که هر دو نقش مهمی در سلامت استخوان ها ایفا می نمایند، همچنین سرشار از تیامین (ویتامین B1) و ویتامین B6 است که برای فراوری انرژی مهم هستند. بعلاوه، حدود 50 درصد از چربی موجود در ارده از اسیدهای چرب اشباع نشده تک تشکیل می گردد. اینها خاصیت ضدالتهابی دارند و با کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن مرتبط هستند.

ارده سرشار از آنتی اکسیدان است

ارده حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام لیگنان است که از آسیب رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می نماید و خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد. رادیکال های آزاد ترکیبات ناپایداری هستند. هنگامی که در بدن در سطح بالایی وجود داشته باشند به بافت ها آسیب می رسانند و در ایجاد بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و برخی از سرطان ها نقش دارند. ارده به ویژه در لیگنان سسامین زیاد است ترکیبی که پتانسیل آنتی اکسیدانی امیدوارنماینده ای را در برخی از آزمایش ها در فاز آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده است. به عنوان مثال، خطر ابتلا به سرطان را کاهش داده و از کبد در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می نماید. با این حال، برای درک کامل این تاثیرات تحقیقات بیشتری در فاز انسانی ضروری است.

ارده خطر ابتلا به بیماری های خاص را کاهش می دهد

مصرف دانه کنجد خطر ابتلا به برخی شرایط مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را کاهش می دهد، همچنین عوامل خطر در بیماری های قلبی از جمله سطح کلسترول بالا و تری گلیسیرید کاهش می یابد. یک مطالعه روی 50 فرد مبتلا به آرتروز زانو نشان داد افرادی که روزانه 3 قاشق غذاخوری معادل 40 گرم دانه کنجد مصرف می نمایند در مقایسه با گروه دارونما به طور قابل توجهی سطح کلسترول در آنها کاهش می یابد. مطالعه 6 هفته ای دیگر روی 41 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد آنهایی که بخشی از صبحانه خود را با 2 قاشق غذاخوری معادل 28 گرم ارده جایگزین کردند در مقایسه با گروه کنترل سطح تری گلیسیریدشان به طور قابل توجهی کاهش یافت. علاوه بر این، رژیم های غذایی سرشار از چربی های اشباع نشده تک با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط دارند.

ارده خاصیت ضدباکتری دارد

ارده و کنجد به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های قوی خاصیت ضدباکتری دارند. در حقیقت، در برخی از کشورهای اروپای مرکزی و خاورمیانه، روغن کنجد به عنوان یک درمان خانگی برای زخم های پا مرتبط با دیابت استفاده می گردد. در یک مطالعه روی ظرفیت ضدباکتریایی عصاره دانه کنجد محققان دریافتند این ماده در برابر 77 درصد نمونه های باکتریایی مقاوم در برابر دارو آزمایش شده است. علاوه بر این، یک مطالعه روی موش ها نشان داد روغن کنجد به بهبود زخم ها یاری می نماید. محققان دلیل این امر را چربی ها و آنتی اکسیدان های موجود در روغن اذعان داشتند. با این حال، مطالعات بیشتری در فاز انسانی مورد احتیاج است.

ارده حاوی ترکیبات ضدالتهابی است

برخی از ترکیبات موجود در ارده بسیار ضدالتهاب هستند. اگرچه التهاب کوتاه مدت پاسخی سالم و طبیعی به آسیب است، اما التهاب مزمن به سلامتی آسیب می رساند. مطالعات حیوانی کشف نموده اند کنجد و سایر آنتی اکسیدان های دانه کنجد التهاب و درد مربوط به آسیب، بیماری ریوی و آرتریت روماتوئید را تسکین می دهند، همچنین سسامین در حیوانات به عنوان یک درمان برای آسم مورد آنالیز قرار گرفته است بیماری که با التهاب مجاری تنفسی تعیین می گردد.

لازم به یادآوری است بیشتر این تحقیقات در حیوانات با استفاده از آنتی اکسیدان های کنجد غلیظ کنسانتره صورت گرفته است نه خود ارده.

ارده حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمند به میزان کمی است. علاوه بر این، برای درک کامل چگونگی تاثیر دانه کنجد بر التهاب در انسان تحقیقات بیشتری ضروری است.

ارده سیستم عصبی مرکزی را تقویت می نماید

ارده حاوی ترکیباتی است که سلامت مغز را بهبود می بخشد و خطر ابتلا به بیماری های تخریب عصبی مانند زوال عقل را کاهش می دهد. در مطالعات در فاز آزمایشگاهی نشان داده شده است اجزای دانه کنجد از سلول های عصبی مغز و انسان در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می نماید.

آنتی اکسیدان های دانه کنجد می توانند از سد خونی مغزی عبور نمایند به این معنی که می توانند جریان خون را ترک نمایند و مستقیم روی مغز و سیستم عصبی مرکزی تاثیر بگذارند. یک مطالعه روی حیوانات نشان می دهد آنتی اکسیدان های کنجد به جلوگیری از تشکیل پلاک های آمیلوئید بتا در مغز یاری می نماید که تعیینه بیماری آلزایمر است.

علاوه بر این، یک مطالعه روی موش ها نشان داد آنتی اکسیدان های دانه کنجد اثرات مضر سمیت آلومینیوم را در مغز کاهش می دهد. با این حال، این تحقیقات اولیه در خصوص آنتی اکسیدان های جدا شده کنجد است نه دانه های کنجد کامل یا ارده. قبل از نتیجه گیری تحقیقات بیشتری در خصوص فاز انسانی مورد احتیاج است.

ارده اثرات ضدسرطانی ایجاد می نماید

دانه های کنجد به دلیل اثرات ضد سرطانی در حال آنالیز هستند. برخی از مطالعات در فاز آزمایشگاهی نشان می دهد آنتی اکسیدان های دانه کنجد باعث مرگ سلول های سرطانی روده عظیم، ریه، کبد و پستان می شوند.

2 آنتی اکسیدان اصلی در دانه کنجد به دلیل پتانسیل ضدسرطانی بسیار مورد آنالیز قرار گرفته اند. هر 2 باعث مرگ سلول های سرطانی شده و سرعت رشد تومور را کاهش می دهند. علاوه بر این، تصور می گردد آنها بدن را در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می نمایند که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. اگرچه تحقیقات در فاز آزمایشگاهی و حیوانی امیدوار نماینده است، اما مطالعات بیشتری در فاز انسانی مورد احتیاج است.

ارده به محافظت از عملکرد کبد و کلیه یاری می نماید

ارده حاوی ترکیباتی است که از کبد و کلیه ها در برابر آسیب محافظت می نماید. این اندام ها مسئول دفع سموم و مواد زائد از بدن هستند. یک مطالعه روی 46 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد گروهی که 90 روز روغن کنجد مصرف کردند عملکرد کلیه و کبدشان در مقایسه با گروه کنترل بهبود یافته است.

علاوه بر این، یک مطالعه در فاز آزمایشگاهی نشان داد عصاره دانه کنجد سلول های کبدی موش را از فلز سمی به نام وانادیم محافظت می نماید. علاوه بر این، یک مطالعه روی جوندگان نشان داد مصرف دانه کنجد باعث عملکرد بهتر کبد می گردد. این کار باعث افزایش چربی سوزی و کاهش فراوری چربی در کبد می گردد در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری کبد چرب کاهش می یابد..

اضافه کردن ارده به رژیم غذایی آسان است

ارده به راحتی به رژیم غذایی اضافه می گردد. این ماده به عنوان یکی از مواد اصلی هوموس شناخته شده است، اما در برخی غذاهای دیگر نیز استفاده می گردد حتی می توان از آن در تهیه سس سالادها و محصولاتی مانند کیک و شیرینی نیز استفاده کرد.

در خاتمه

ارده یک روش خوشمزه برای افزودن آنتی اکسیدان های قدرتمند و چربی های سالم به رژیم غذایی، همچنین چندین ویتامین و مواد معدنی است. این ماده خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارد و از جمله مزایای سلامتی آن می توان به کاهش عوامل خطر بیماری قلبی و محافظت از سلامت مغز اشاره نمود، همچنین تهیه آن در خانه بسیار راحت است. به طور کلی، ارده یک رژیم غذایی ساده، سالم و خوش طعم است.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: همگردی
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 58024

به "خواص شگفت انگیز ارده برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص شگفت انگیز ارده برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید