خوش خدمتی مجلس اروپا به ترامپ درخصوص ونزوئلا

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ محمد قادری: اقدام اخیر مجلس اروپا در مورد به رسمیت شناختن دولت خوان گوایدو در ونزوئلا از ابعاد مختلفی قابل تامل است.

خوش خدمتی مجلس اروپا به ترامپ درخصوص ونزوئلا

در اواخر هفته گذشته، مجلس اروپا با اکثریت آراء خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت، این در حالی است که در حال حاضر یک دولت مستقر برآمده از رأی مردم در کاراکاس زمام امور را در دست دارد، دولتی که به رهبری نیکلاس مادورو و تا سال 2025 باید به حضور خود در راس معادلات سیاسی و اجرایی این کشور ادامه دهد.

در چنین شرایطی اقدام مجلس اروپا فراتر از آنکه نماد عدول از قوانین حقوق بین الملل، از جمله به رسمیت شناختن حق حاکمیت کشورها و استقلال ملتها باشد، نشانه ای دال بر بازی مستقیم اروپاییان در زمین دولت ترامپ تلقی می گردد.

نمایندگان مجلس اروپا ضمن تصویب یک قطعنامه غیر الزام آور، رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا (که مورد حمایت کامل دونالد ترامپ واقع شده است) را به عنوان رهبر موقت این کشور پذیرفته و ریاست جمهوری مادورو بر این کشور را غیر قانونی اعلام کردند. در پی آن نیز مجلس اروپا با تصویب این قطعنامه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است تا هر یک جداگانه رهبر کودتاگران در کاراکاس را به رسمیت بشناسند.

بسیاری از رهبران و نمایندگان جریان راست میانه در مجلس اروپا، از جمله استبان گونزالس پونز، نماینده اسپانیا صراحتا هدف از این اقدام را تغییر رژیم ونزوئلا دانسته و بر استمرار رویکرد تقابلی خود با ملت و دولت مستقر در کاراکاس تاکید نموده اند.

اما به راستی چه اتفاقی در مجلس اروپا اتفاق افتاده است؟ به نظر می رسد محصول و خروجی مشترک همفکری جریانهای محافظه کار، سوسیال دموکرات و ملی گرا در مجلس اروپا چیزی جز عدول از دموکراسی نبوده است.

مقامات قاره سبز که مدعی رعایت اصول حقوقی جاری در عرصه روابط بین الملل هستند، صراحتا از کودتا در آمریکای لاتین حمایت می نمایند و حتی از بیان الفاظی مانند تغییر رژیم در ونزوئلا نیز ابایی ندارند!

از سوی دیگر، مقامات اروپایی در طول سالهای گذشته خصوصا یک دهه اخیر بارها موضوع گذار از آمریکا و استقلال اروپا در نظام بین الملل را به عنوان یکی از خواسته های خود مطرح نموده اند. با این حال اقداماتی از جمله تصویب قطعنامه اخیر در مجلس اروپا علیه دولت مادورو نشان داد که اروپا همچنان بازی در زمین کاخ سفید را نسبت به گزینه هایی مانند استقلال در دنیا امروز ترجیح می دهد.

بدیهی است که در چنین شراطی ادعای افرادی مانند امانوئل مکرون، آنگلا مرکل و دیگر مقامات ارشد اروپایی مبنی بر لزوم عینیت بخشی به اروپای مستقل، بیش از پیش شعارگونه و مضحک به نظر می رسد.

واقعیت امر این است که از همان دوران ریاست جمهوری بوش پسر و همزمان با حضور افرادی مانند هوگو چاوز، اوو مورالس، فیدل کاسترو، رافائل کوره آ، دانیل اورتگا و دیگر سیاستمداران ضد آمریکایی در آمریکای مرکزی و جنوبی، اتحادیه اروپا با دولت آمریکا در راستای قطع زنجیره سوسیالیستی و ضد امپریالیستی شکل گرفته در آمریکای لاتین هنم پیمان شد.

این هم پیمانی در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نیز ادامه یافت و هم اکنون در دوران ریاست جمهوری ترامپ شکل علنی تری به خود گرفته است. مجلس اروپا با اقدام اخیر خود ضمن عدول از قوانین بین المللی، بار دیگر دشمنی و کینه عمیق خود با ملتهای آمریکای لاتین را به نمایش گذاشت.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 4237

به "خوش خدمتی مجلس اروپا به ترامپ درخصوص ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوش خدمتی مجلس اروپا به ترامپ درخصوص ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید