درک زبان زنبورها، توسط محقق ایرانی ممکن شد

به گزارش مجله کامپیوتر، وب سایت تک شات: یک محقق ایرانی با طراحی سیستمی هوشمند برای کنترل کندوهای زنبور عسل پیروز به درک نحوه ارتباطات این حشرات شد.

درک زبان زنبورها، توسط محقق ایرانی ممکن شد

اولدوز پویانفر دانش آموخته دانشگاه کانادایی سیمون فریزر در عمل یک کندوی هوشمند ساخته که می توان عملکرد زنبورهای ساکن در آن و آنچه که به یکدیگر می گویند را درک کرد.

این پلتفرم نظارت و کنترل پیشرفته بر روی دیواره کندو نصب می گردد. پلتفرم مذکور مجهز به حسگرهای نازکی است که دارای چندین میکروفون هستند و می توانند اطلاعات مربوط به اصوات و لرزش را جمع آوری نمایند.

قرار است این پلتفرم در آینده به شتاب سنج هم مجهز گردد. حسگرهای گرمایی نصب شده در این کندو هم برای کنترل دما و رطوبت قابل استفاده هستند. سیستم یاد شده بعد از جمع آوری تمامی این اطلاعات آنها را تحلیل می نماید تا هرگونه موردی از نابهنجاری و شرایط غیرعادی مانند مریضی یا مرگ احتمالی ملکه کندو را کشف کند.

اگر این سیستم تشخیص دهد که مسائل موجود جدی است، زنبورداران را آگاه می سازد تا آنها به سرعت برای حل مشکل دست به کار شوند.

امروزه زنبورداران برای آنالیز شرایط کندو و شناسایی مسائل احتمالی چاره ای جز بازکردن روزانه آن ندارند. اما این کار باعث اختلال در فعالیت های زنبورهای عسل می گردد. بنابراین سیستم هوشمند مذکور یک جایگزین مناسب محسوب می گردد.

هدف اصلی از اجرای این طرح یافتن علت کاهش تعداد زنبورها به خصوص در ایالات متحده است. در یک دهه گذشته جمعیت زنبورها در آمریکای شمالی 30 درصد کاهش یافته و هنوز علت قطعی این مساله معین نشده است. تداوم این شرایط موجب کاهش گرده افشانی و تهدید محیط زیست می گردد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 17509

به "درک زبان زنبورها، توسط محقق ایرانی ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درک زبان زنبورها، توسط محقق ایرانی ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید