راز عظیم گلات پرسپولیس

به گزارش مجله کامپیوتر، رقابت های لیگ برتر با قهرمانی پنج باره پرسپولیس به انتها رسید، قهرمانی های که برای طرفداران این تیم تا ابد مایه افتخار است و به نظر می رسد سال ها طول خواهد کشید تا تیمی به این افتخار برسد. قرمز ها در حالی شب گذشته جشن قهرمانی را در استادیوم شهدای قدس برگزار کردند که در طول فصل فراز و نشیب خیلی کمی داشتند، آغاز نه چندان خوب تیم یحیی در اوایل فصل که ناشی از ترکش های از دست دادن لیگ قهرمانان آسیا بود، با ادامه خوب آن ها و حفظ این فرایند، این تیم را در هفته آخر لیگ به قهرمانی رساند. آن ها در این فصل برخلاف چهار فصل قبلی رقیب سرسختی به نام سپاهان را در کنار خود می دیدند، سپاهانی که با ثبت 65 امتیاز لیاقت قهرمانی را داشت و تنها با دو امتیاز اختلاف جام قهرمانی را برای پنجمین بار پیاپی در دستان پرسپولیس دید، چه چیزی کمتر از قرمز ها در طول فصل داشت، اصلا راز قهرمانی پرسپولیس در این پنجگانه تاریخی چه چیزی می باشد.

راز عظیم گلات پرسپولیس

آن ها چرا باید پنج فصل پیاپی قهرمان شوند و پای سکو از بازیکن گرفته تا سرپرست با اعتماد به نفس بالااز همین حالا برای جام ششم خط و نشان بکشند؟

اگر پرسپولیس پروین در سال های 65 تا 69 با پنج قهرمانی پیاپی در رقابت های باشگاه های تهران (مهمترین رقابت باشگاهی آن سالها) به عملکرد ویران نماینده خط حمله و هافبک های بی بدیلش می نازیدو با برترین خط حمله در نیمه دوم دهه 60 پنج سال گلات قهرمانی را در رقابت های باشگاهی تهران به نام خود زدو از سال 65 تا سال 69 دوبار درسال های 67 و 68 صاحب برترین خط دفاعی شد و از سال 65 تا 69 با زدن 141 گل و میانگین 1.9 گل در هربازی صاحب برترین خط حمله تهران شد، پرسپولیس یحیی به خط دفاعی و دفاع تیمی بدون نقصش می نازد.

آن ها در لیگ پانزدهم و در حالی که با استقلال خوزستان هم امتیاز بودند، به علت تفاضل گل کمتر جام را به نماینده خوزستان دادند. تیم برانکو در آن فصل با عملکرد خیره نماینده 50 گل زده و 34 گل خورده جنگ قهرمانی را به استقلال خوزستان با 14 گل خورده و 34 گل زده در تفاضل گل باخت تا برانکو برای فصل نو ساختار دفاعی تیمش را از نو بچیند. برانکو که در یک هفته مانده به انتها لیگ مغلوب نفت تهران با حضور بیرانوند و سید جلال حسینی شده بود، آن دو را به خدمت گرفت و با خط حمله بی همتای خودش که از مهدی طارمی و علیپور استفاده می کرد. معماری قهرمانی پرسپولیس را از پایه ریخت. ستون های محکم دفاعی پرسپولیس با حضور شجاع خلیل زاده و سید جلال به همراه دروازه بانی طراز اول در این تیم، فرمول قهرمانی در لیگ ایران را عوض کرد تا پرسپولیس بر خلاف ذات همیشگی و هجومی اش با تکیه بر مردان خط دفاعی و ندادن موقعیت گل به رقبا، گلات قهرمانی را بعد از سی سال دوباره تکرار کند تا رکوردی جاودانه را رقم بزند.

پرسپولیس در این 5 فصل چهاربار برترین خط دفاعی لیگ برتر را به نام خود زد و تنها در فصل 98-97 این اسم را با اختلاف یک گل به رقیب دیرینه استقلال واگذار کرد. آن ها با تکیه براین خط دفاعی یک بار هم به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیند و در فینال مغلوب دو ضربه پنالتی شدند. قرمز ها در 150 بازی برگزار شده خود در این سال ها تنها 74 گل دریافت کردند و میانگین کمتر از نیم گل را در کارنامه پرارزش خود به یادگار گذاشتند.

رکوردی دست نیافتنی در کم گل خوردن برای پرسپولیس رقم خورده است. رفتن ستاره ها از خط دفاعی هم نتوانست این رکورد را از آن ها بگیرد. شجاع خلیل زاده، علیرضا بیرانوند، صادق محرمی، محمدانصاری و شایان مصلح هر پنج نفر از برترین های پرسپولیس در زمان حضور در این تیم بودند، ولی تاثیری در از دست دادن رتبه یک برترین خط دفاعی لیگ برتر در عملکرد پرسپولیس نداشتند. برای تیم سازمان یافته یحیی گل محمدی که از برانکو به او به ارث رسیده است، نفرات نقش خود را در پازل تاکتیکی تعریف شده ای بازی می نمایند که در آن، هر کسی می داند در هر منطقه زمین چه وظیفه ای دارد. فرقی نمی نماید دفاع چپ تیم امیری باشد یا آقایی، نوع بازی شیری و نعمتی هم در خط دفاعی پرسپولیس تعریف شده است. پرسپولیس در چند بازی سید جلال را نداشت، برخی وقت ها کمال کامیابی نیا در کنار سید جلال نقش دفاع وسط بازی کرد، ولی صورت مسئله تغییری پیدا نکرد. تیم یحیی به شخص وابسته نیست. هر کسی که در زمین بازی می نماید، نقشی را باید بازی کند که برای او نوشته شده است. آن ها برای پرسپولیس بازی می نمایند و نوع بازی خود را فدای ابزار تاکتیکی تیم می نمایند. این قهرمانی ها با برنامه ریزی حاصل شده است و یحیی و شاگردانش برای رسیدن به آن زحمات زیادی کشیده اند.

منبع: ورزش سه

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: فرارو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 61755

به "راز عظیم گلات پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز عظیم گلات پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید