سامانه شبیه ساز باور 373 شهریورماه رونمایی می گردد

به گزارش مجله کامپیوتر، فرمانده مرکز آموزش های تخصصی حضرت صاحب الزمان نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: جهاد خودکفایی در 10 شهریور سامانه شبیه ساز باور 373 را رونمایی خواهد نمود که سامانه ای کاملا راهبردی، فراوری داخل و در ارتفاع بالا است.

سامانه شبیه ساز باور 373 شهریورماه رونمایی می گردد

به گزارش خبرنگاران، امیر سرتیپ دوم مهدی صالحی روز سه شنبه در تبادل نظر با ایرنا با تشریح ماموریت های یگان خود اظهار کرد: ماموریت پدافند دفاع از فضای آسمان جمهوری اسلامی ایران است و همواره کوشش می کنیم حتی در خارج از مرزها تهدیدی به فضای جمهوری اسلامی ایران نزدیک نگردد.

وی اضافه کرد: با همکاری و یاری صنایع داخلی و دانشگاه های معتبر در حوزه سامانه های رادار هشدار اولیه و سامانه های کشف به نتایج خوبی دست پیدا کردیم و مشکل خاصی در این زمینه ها نداریم.

فرمانده مرکز آموزش های تخصصی حضرت صاحب الزمان نیروی پدافند هوایی ارتش ادامه داد: سامانه های کشف و راداری ارتفاع کم و ارتفاع بالا و میانه در سایت ها و بعلاوه پست های دیده بانی و سایت های فاشا وظیفه شناسایی و کشف انواع تهدیدات را در سرحدات جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارند و ما سعی کردیم با بهره گیری از جوانان، نخبگان و ظرفیت های داخلی و بومی، سامانه هایی که مورد احتیاج پدافند است را از طریق صنایع داخلی تامین کنیم.

سرتیپ صالحی گفت: با حمایت های فرماندهی کل ارتش و توجه ویژه فرمانده معظم کل قوا به مقوله پدافند که همواره در فرمایشات خودشان فرمودند اولویت اول پدافند است و آن را حفظ کنید، این رویکرد در صنایع هم توسعه پیدا کرد و توجه ویژه ای به بحث پدافند شد.

وی گفت: واقعیت این است که تهدیدات دشمن به صورت 24 ساعته و شبانه روزی وجود دارد و ما باید همواره آمادگی داشته باشیم که بتوانیم در مقابل تهدیدات پاسخ محکم و کوبنده داشته باشیم.

آسمان ایران امن است

این مقام نظامی با تاکید بر اینکه آسمان ایران یکی از آسمان های امن است، گفت: منطقه خاورمیانه با توجه به بحث انرژی و نفت و ذخایری که دارد، همواره مورد نظر دشمنان و به ویژه دشمنان فرامنطقه ای بوده است. به طوری که در اغلب کشورهای حاشیه خلیج فارس پایگاه دشمن وجود دارد بنابراین تهدیدات همواره برای ما مستتر بوده و هست.

سرتیپ صالحی اضافه کرد: اما با همه این تهدیدات و کوشش هایی که دشمنان در مرزها و خارج از مرزها داشتند، آسمان جمهوری اسلامی ایران به اسم امن ترین آسمان خاورمیانه است که این امنیت با توان مردان غیرتمند نیروی پدافند و نیروهای مسلح برای کشور به ارمغان آمده است.

فرمانده مرکز آموزش های تخصصی حضرت صاحب الزمان نیروی پدافند هوایی ارتش در ادامه درباره آموزش های این مرکز آموزشی گفت: این مرکز ارائه آموزش های تخصصی و مهارت ورزی و آموزش های اولیه و ثانویه برای افسران، درجه داران و کارکنان وظیفه را بر عهده دارد. در حوزه سربازان وظیفه کوشش شده که این جوانان هم در بخش مهارت آموزی و هم در بخش آموزش های تخصصی آموزش های لازم را دریافت نمایند.

سرتیپ صالحی با اشاره به رشد مرکز آموزشی تحت امر خود در سال های اخیر یادآورشد: درحال حاضر بیشتر تخصص های پدافندی را در این مرکز ارائه می دهیم. اساتید از نفرات اول و نخبه هر تخصص انتخاب می شوند و در کنار آن هم از نفرات برگزیده منطقه ها پدافندی و گروه های اجرایی هم استفاده می کنیم و کوشش ما بر این است نفرات بتوانند هم با یگان های اجرایی تعامل داشته باشند و هم اساتید به نوعی با منطقه ها پدافندی ارتباط خود را حفظ نمایند.

فرمانده مرکز آموزش های تخصصی حضرت صاحب الزمان نیروی پدافند هوایی ارتش درباره ویژگی های اساتید این مرکز آموزشی گفت: طبق طرح های مصباح که برای ارزیابی اساتید ارگان ها روی آن تاکید دارند سعی می کنیم با برگزاری دوره هایی، برترین و نخبه ترین افراد را به اسم استاد انتخاب کنیم.

وی اضافه کرد: افسرانی که در مراکز فرماندهی کنترل و در سایر تخصص ها در این منطقه ها مشغول هستند خیلی پرکوشش و فعال هستند چرا که فعالیت های گسترده ای دارند و کارهایشان در منطقه ها اجرایی بسیار سنگین است بنابراین این افراد آماده می شوند که آموزش ها را به خوبی به دانشجویان و هنرآموزان انتقال دهند.

سرتیپ صالحی با اشاره به موادآموزشی ارائه شده در این مرکز اظهار کرد: در مجموعه و مراکز مدیریتی به نام تبا که وظیفه آن تدوین برنامه های آموزشی است و بر اساس احتیاج پدافند کار تدوین می نمایند، هر سال بر اساس تهدیدات روز جهان و احتیاج پدافند مورد بازنگری قرار می گیرد که بخشی از آن را در همین مرکز انجام می دهیم و بخشی هم در منطقه ها پدافندی از طریق مدیریت های آموزشی که عهده دار آموزش در منطقه ها هستند، انجام می گردد.

فرمانده مرکز آموزش های تخصصی حضرت صاحب الزمان نیروی پدافند هوایی ارتش در بخش دیگری از این گفت و گو یادآور شد: در این مرکز، علاوه بر بحث آموزش، وظیفه تربیت افسران و هنرآموزان و درجه داران را از نظر تقویت و ارتقای روحیه سلحشوری، ایثار، از خودگذشتگی را برعهده دارد. ما باید نفراتی را تربیت کنیم که بتوانند در سخت ترین شرایط و در دورترین نقاط پدافندی خدمت نمایند.

وی با اشاره به گستردگی حوزه کاری پدافند گفت:رسالت پست های دیده بانی که سربازان در آن خدمت می نمایند و سایت های فاشا که در نقاط صعب العبور قرار گرفته است، شناسایی اقدامات دشمن به برترین نحو است. بنابراین وقتی که این رسالت بر عهده نفرات و کارکنان است ما هم علاوه بر مهارت آموزی و تخصص محوری وظیفه داریم افسران و درجه داران را به گونه ای تربیت کنیم که بتوانند در سخت ترین شرایط پدافند خدمت نمایند.

آموزش ها متناسب با تهدیدات روز است

وی آموزش های این مرکز را متناسب با تهدیدات روز اسم کرد و گفت: هدف ما این است که از سامانه های به روز که متناسب با احتیاج پدافند است استفاده کنیم، البته هم سامانه و هم سیمیلاتور و امیلاتور سامانه در مجموعه وجود دارد تا نفری که در مرکز آموزش می بیند، بتواند کامل مهارت ها را بیاموزد و به نوعی ترس نفر در این آموزش ها بریزد.

این مقام نظامی با بیان این که سامانه های این مرکز بیشترا آموزشی است، اضافه کرد: به همه نفرات تاکید می کنیم به فکر خراب شدن دستگاه ها نباشد تا جایی که می گردد کار و کوشش نمایند تا مهارت کافی را بدست بیاورند که وقتی در سامانه اصلی پدافند در مجموعه پدافندی قرار می گیرند بتواند به برترین نحو کار خود را انجام دهند.

فرمانده مرکز آموزش های تخصصی حضرت صاحب الزمان نیروی پدافند هوایی ارتش با بیان این که سیمیلاتورهای موجود در مرکز متناسب با احتیاج روز است، گفت: اگر سامانه اس 300 در مجموع پدافند وجود دارد شبیه ساز آن هم متناسب با این سامانه در مجموعه وجود دارد. اگر سامانه 15 خرداد و سامانه سوم خرداد در مجموعه سپاه وجود دارد ما سعی می کنیم شبیه ساز آن را به روز و متناسب با احتیاج طراحی کنیم.

شبیه سازهای خوبی طراحی و ساخته شده است

وی با بیان این که همکاری خوبی بین جهاد خودکفایی و صنایع وزارت دفاع و دانشگاه های معتبر وجود دارد، گفت: تا به امروز شبیه سازهای خوبی طراحی شده است. حوزه تهدیدات روز جهان امروز در حوزه جنگ الکترونیک و سایبر است بنابراین کوشش ما این است که بتوانیم نفرات با تهدیدات و بحث های روز جهان آشنا شوند.

سرتیپ صالحی یادآورشد: ما در این مرکز به نحوی تهدیدات را ترسیم می کنیم که اگر در صحنه واقعی نبرد با این موارد روبرو شدند بتوانند شرایط را مدیریت نمایند چرا که تصمیم گیری درست و به موقع می تواند به ما یاری کند تا بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

وی ادامه داد: افسرانی که در این مرکز آموزشی وارد می شوند، فارغ التحصیلان دانشگاه خاتم هستند بنابراین باید بگونه ای آماده شوند که در مراکز فرماندهی و کنترل چند ماهی تجربه پیدا نمایند تا بتوانند در فرایند تصمیم سازی ایفای نقش نمایند بنابراین این دوره خیلی مهم است.

باید قدرت خود را در بهره گیری از سامانه های پهپادی تقویت کنیم

فرمانده مرکز آموزش های تخصصی حضرت صاحب الزمان نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به تهدیدات سایبری و الکترونیک گفت: در جنگ اخیری که بین ارمنستان و آذربایجان به وقوع پیوست، یکی از معادله های مهمی که بین این دو کشور شاید وجود داشت استفاده از پهپادها بود.

وی با بیان اینکه پهپادها سامانه راهبردی کم هزینه اما اثرگذار هستند، گفت: بنابراین باید در این زمینه قدرت خود را بیشتر کنیم یعنی متناسب با تهدیداتی که وجود دارد توانمندی خود را افزایش دهیم. امروز نیروی پدافند هوایی ارتش در بحث پهپاد حرف برای گفتن دارد و یکی از قطب های فراوری پهپاد و پروازهای راهبری در منطقه هست.

سرتیپ صالحی گفت: کار خیلی ارزشمندی که در رزمایش سال گذشته انجام شد بحث اسکرمبل (پرواز اضطراری) از طریق پهپاد بود. در منطقه ای مانند بندرعباس تعداد پروازهای عبوری و پروازهای نیروهای فرامنطقه ای بسیار زیاد است، اینکه ما بتوانیم در این منطقه پهپادی را به پرواز در بیاریم که اثرگذار باشد، برای نیروی پدافند قابل ارزش است.

این مقام نظامی گفت: برای پدافند بسیار مهم است که می تواند با اقتدار حرف خود را بزند و در مجموعه نیروی پدافند و در فضای جمهوری اسلامی ایران اجازه ندهد حتی یک هواپیمای دشمن ورود کند. این کار اجرا شده و به قوت دنبال می گردد.

وی ادامه داد: در بحث جنگ الکترونیک مدت ها است که نیروهای مسلح و بعلاوه ستاد کل احتیاجهای متناسب با تهدیدات دشمن را شناسایی نموده اند و سامانه های مورد احتیاج تعریف شده است.

در حوزه جنگال قابلیت های بسیار خوبی داریم

سرتیپ صالحی اضافه کرد: خیلی از سامانه های جنگال سری است بنابراین احتیاج است که به صورت بومی فراوری گردد که دشمن از این تجهیزات اطلاعی نداشته باشد. تجهیزات خیلی خوبی هم در بحث جنگال در مقابل اختلال دشمن و خصوصاً در بحث ریزپرنده ها و هلی شات که به نوعی برای ما تهدید به شمار میرود، داریم.

فرمانده مرکز آموزش های تخصصی حضرت صاحب الزمان نیروی پدافند هوایی ارتش یادآور شد: کوشش کردیم و توانستیم در سطح نیروهای مسلح فراوریات خوبی در حوزه الکترونیک برای مقابله با ریزپرنده ها و هلی شات ها داشته باشیم که اثر گذار بوده که اگر به فراوری انبوه برسند، پوشش پدافندی خوبی برای مراکز حساس و مهم برداشتیم.

سرتیپ صالحی درباره بحث اطلاعات فرماندهان و توان رزمی آنها گفت: یکی از کارهای ارزشمندی که در این مجموعه آموزشی در سال گذشته و سال جاری انجام شد بحث این بود که بتوانیم بنیه علمی فرماندهان و اساتید را بالا ببریم بنابراین چندین دوره توانمندسازی برگزار کردیم و از اساتید دانشگاه های بیرون و ستاد آجا دعوت کردیم. برای آنها بحث های اطلاعاتی را باز کردیم تا اشراف اطلاعاتی نسبت به منطقه و کشورهای منطقه داشته باشند.

وی تاکید نمود: هدف این است که همه نیروهای مسلح چه ارتش و چه سپاه با یک هم افزایی و وحدت رویه بتوانند امنیت کشور را عهده دار شده و امنیت پایدار را برای کشور به ارمغان بیاورند.

فرمانده مرکز آموزش های تخصصی حضرت صاحب الزمان نیروی پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه بخشی از تجهیزات و احتیاجمندی های مرکز از طریق جهاد خودکفایی و وزارت دفاع تامین می گردد، گفت: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در فراوری انبوه سیمیلاتورها به ما یاری می نماید که در تمام منطقه ها آموزشی این بخش را تقویت کنیم.

وی در ادامه گفت: در همین زمینه جهاد خودکفایی در10 شهریور سامانه شبیه ساز باور 373 را رونمایی خواهد نمود که سامانه کاملا راهبردی و فراوری داخل است که در ارتفاع بالا فعالیت می نماید. این شبیه ساز باید در مجموعه آموزشی به کار گرفته گردد تا دانشجویان بتوانند با این سامانه کار کند و مهارت لازم را به دست بیاورند.

سرتیپ صالحی درباره فرایند ارائه آموزش به سربازان گفت: قبل از آغاز آموزش جلساتی با سربازان برگزار نموده و علاقمندی های آنها را احصا می کنیم. ما کوشش کردیم که سربازان مهارت های لازم را یاد بگیرند که بعد از خدمت به درد آنها بخورد.

وی ادامه داد: تقریباً 30 درصد از کسانی که از اینجا ترخیص و وارد جامعه می شوند، بر اساس مهارتی که پیدا کردند وارد کار می شوند و با هماهنگی هم که از طرف ستاد کل با شوراهای روستاها و شهرها شده است از مهارت همه سربازان بر اساس مدارکی که می گیرند، استفاده می گردد.

فرمانده مرکز آموزش های تخصصی صاحب الزمان پدافند هوایی ارتش درباره شرایط استخدام در پدافند گفت: معاونت نیروی انسانی به صورت فراخوانی که سالیانه انجام می گردد از بین جوانان علاقه مند نیرو جذب می نماید. از طرف دیگر سربازانی که نخبه و باسواد هستند و می توانند برای پدافند اثرگذار باشند، نشان یابی می شوند و بعد از گزینش از آنها استفاده می گردد.

وی درادامه از تخصص محور شدن پدافند گفت و اضافه کرد: با توجه به اینکه تعداد سربازان ذکور در حال کم شدن است، ارتش باید به سمت حرفه ای شدن برود و از جوانان به صورت پیمانی استفاده کند. که هر فرد بتواند با کسب مهارتهای مورد احتیاج حداقل چند کار را انجام دهد.

ساختار ارتش به سمت چابک تر شدن حرکت می نماید

سرتیپ صالحی گفت: ساختار ارتش و نیروهای مسلح به سمت چابکی حرکت می نماید تا بتوانیم از تمام ظرفیت های نیروی انسانی کارکنان پایور و وظیفه به برترین نحو استفاده کنیم و به سمتی برویم که برخی از سامانه ها بصورت هوشمند شده و از نیروی انسانی کمتری استفاده گردد.

وی با اشاره به شیوع کرونا و تاثیرآن در فعالیت های این مرکز آموزشی گفت: یکی از بخشهای ارتش که به هیچ وجه تعطیلی نداشت، مراکز آموزشی بود. هیات رئیسه ارتش و امیر فرماندهی نیرو در بازدیدهایی که به صورت مستمر از مراکز نظام آموزشی داشتند این حساسیت را داشتند که پروتکل های بهداشتی کامل و دقیق اجرا گردد. فاصله گذاری و رعایت بهداشت نفرات و بعلاوه ضدعفونی محل اسکان و کلاس ها به صورت مستمر انجام گردد و از روز اول هم این کار انجام شد.

سرتیپ صالحی در بخش دیگری از این گفت و گو با بیان اینکه در کشف و رادارهای شناسایی به طور کامل به خودکفایی رسیدیم، گفت: بیشتر رادارهایی که در بحث کشف و شناسایی از آنها استفاده می کنیم، بومی هستند.

وی گفت: در بخش ارتفاع بالا سامانه اس 300 وارد کشور شد اما با توجه به این که کارشناسان و نفرات نخبه این دوره را طی نموده بودند با همت این عزیزان و با کوشش دانشمندان در وزارت دفاع و دانشگاه های معتبر داخلی سامانه باور 373 با کیفیت بهتر و شاید به نوعی خیلی از نظر توانمندی بالاتر ساخته شد که این سامانه سال گذشته آزمایش خود را در رزمایش جواب داد.

فرمانده مرکز آموزش های تخصصی حضرت صاحب الزمان نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: در عین حال واقعیت این است که تهدیدات به روز است و هر چقدر هم کوشش کنیم به نوعی با کشورهای صاحب فناوری فاصله داریم اما جوانان ایرانی با همت و غیرت کوشش می نمایند این فاصله را کم نمایند کما اینکه در بخش جنگ الکترونیک، سایبر و پهپاد هم حرکت های خوبی اجرا شده و بخش اعظم تجهیزات فراوریی در این حوزه ها فراوریات بومی است.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 62482

به "سامانه شبیه ساز باور 373 شهریورماه رونمایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه شبیه ساز باور 373 شهریورماه رونمایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید