سکته قلبی جان رئیس جمهور بروندی را گرفت

به گزارش مجله کامپیوتر، پی یر انکرونزیزا، رئیس جمهور کشور بروندی، یک علاقه مند به ورزش و تناسب اندام که برای حکومت بر این کشور فقیر و بی ثبات آفریقا طی 15 سال گذشته به شدت به سرکوبگری تکیه نموده بود، بر اثر ایست قلبی درگذشت.

سکته قلبی جان رئیس جمهور بروندی را گرفت

به نقل از خبرگزاری رویترز، انکرونزیزا کشوری را از خود به جای گذاشته که لکه ننگ گورهای نامعین مخالفان سیاسی و یک اقتصاد فروپاشیده را بر پیشانی دارد و یک سوال مطرح است که آیا مبارزه برای جانشینی وی منجر به اختلاف و تفرقه در بین روسای امنیتی و ژنرال های قدرتمند این کشور می گردد یا خیر.

پس از آنکه سازمان ملل تجاوز، شکنجه و قتل عام گسترده مخالفان سیاسی توسط فعالان حزب حاکم و نیروهای امنیتی بروندی را گزارش داد، یاری های بین المللی به این کشور آفریقایی به طور عمده قطع شد. روزنامه نگاران مستقل نیز عمدتا در تبعید یا در زندان به سر می برند.

انکرونزیزا که 55 سال داشت قرار بود در اوت امسال میلادی از قدرت کناه گیری کند؛ هنگامی که اوریسته انداییشیمیه، نامزد حزب حاکم که با موفقیت در انتخابات ماه گذشته پیروز شده بود، قرار بود جایگزین انکرونزیزا گردد. اپوزیسیون بروندی اعلام نموده که این انتخابات با تقلب و خشونت ضایع شده است؛ اتهاماتی که دادگاه قانون اساسی بروندی هفته گذشته آنها را رد کرد.

قانون اساسی بروندی تاکید دارد که پاسکال انیابندا، رئیس شورای ملی بروندی باید در حال حاضر زمام امور کشور را به دست گیرد تا زمانی که انداییشیمیه به طور رسمی دوره ریاست جمهوری هفت ساله خود را از اواخر اوت شروع کند.

هنوز معین نیست که انکرونزیزا دقیقا چه روزی فوت نموده است. دولت بروندی در بیانیه ای گفت: رئیس جمهور روز شنبه مشغول تماشای یک بازی والیبال بود اما همان شب بیمار شد و به بیمارستان منتقل شد. شرایط سلامتی او در روز یکشنبه بهبود یافت اما به طور کاملا غیرمنتظره صبح دوشنبه شرایط سلامتی او وخیم شد و ناگهان دچار ایست قلبی شد. پزشکان به مدت چند ساعت بر روی او عملیات احیاء قلبی ریوی انجام دادند اما نتوانستند انکرونزیزا را نجات دهند. بعضی منابع از احتمال ابتلای وی به بیماری کووید 19 خبر داده بودند.

دولت در این بیانیه از مردم خواسته تا آرامش خود را حفظ نمایند و هفت روز عزای عمومی اظهار داشت.

در این بیانیه آمده است: دولت جمهوری بروندی با تاثر و تاسف درگذشت ناگهانی رئیس جمهور پی یر انکرونزیزا را اعلام می نماید.،ایسنا

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 33598

به "سکته قلبی جان رئیس جمهور بروندی را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکته قلبی جان رئیس جمهور بروندی را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید