شورای نگهبان واژه رجل سیاسی را تفسیر کند

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران (پانا) - دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، بانوان ایرانی را به مشارکت گسترده و پرشور در انتخابات ریاست جمهوری 1400 فراخواند و از شورای نگهبان خواست واژه رجل سیاسی را مورد تفسیر قرار دهد.

شورای نگهبان واژه رجل سیاسی را تفسیر کند

شهیندخت مولاوردی امروز - جمعه - در دومین کنگره جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان افزود: سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی تحت تاثیر عوامل مختلف به سطح نازلی رسیده و بی تفاوتی، بی انگیزی و ناامیدی بخشی از مردم از اثربخشی رای و نهادهای انتخابی در مشخص سرنوشت شان مسوولیت احزاب را مضاعف می کند.

وی یادآور شد: تحریم ها، ترورها، جنگ اقتصادی به ویژه در سه سال اخیر و ناکارامدی ها، جامعه را با بحران روبه رو ساخته است که موجب تشدید شکاف ها، گسست اجتماعی و تبعض جنسیتی شده است.

وی خاطرنشان کرد: مطابق اصل 56 قانون اساسی، هیچ کسی نمی تواند حق سرنوشت را افراد سلب کند و به همین خاطر، جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها می شود.

دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان با تاکید بر درک واقع بیانیه از دوران پساترامپ و اغتنام از این فرصت و پرهیز از فرصت سوزی ابراز داشت: با پافشاری بر طرح هایی که موجب کاهش مشارکت مردم می شود و با تعارض سیاست های اعلامی و اعاقتصادی در زمان انتخابات، ممکن بهار انتخابات به پاییز گراییده شود.

زنان در انتخابات مشارکت گسترده و پرشوری داشته باشند

مولاوردی درباره شرایط امروز جریان اصلاحات بیان نمود: این جریان امروز در بزنگاه تاریخی قرار گرفته است. مسوولیت پذیری در شرایط کنونی کشور، پذیرش سهم خود و تن دادن به اصلاحات در اصلاحات نقطه تمایز این جریان با جریان های خود حق پندار محسوب می شود. بازگشت به جامعه، همگرایی، ترمیم و تحکیم پیوند با جریان ها و جنبش های در شرایط کنونی ضروری است.

وی به جریان های مختلف در میان اصلاح طلبان اشاره کرد و گفت: امروز در این جریان برخی خود را پیشرو و برخی خود را عدالت می دانند و معتقدند عدالت دال مرکزی اصلاحات است و اکتفا به راهبردهای پیشین را کافی نمی بینند.

خود را متعهد به برنامه و راهبرد جبهه اصلاح طلبان می دانیم

این فعال اصلاح طلب افزود: اگر جنبش دوم خرداد را یک فرایند و جریان بدانیم و آن را در سیر تکاملی انقلاب اسلامی دانسته و نه یک پروژه و گسست، آنگاه ختم و شکست این جریان را از سر بیرون می کنیم.

مولاوردی با تاکید بر این که جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان خود را متعهد به برنامه و راهبرد جبهه اصلاح طلبان می داند، گفت: جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان به عنوان حزبی با مشی اصلاح طلبانه و رویکردی اجتماعی می کوشد نگاهی به حقوق انسانی به قدرت داشته باشد و نه قدرت به هر بهایی.

به گفته این فعال سیاسی اصلاح طلب، جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان بر این باور است که تحقق اهداف، برنامه و راهبردهای کلان در مرام نامه و اساسنامه این جمعیت مرهون مطالبه گری و مشارکت اعضا است و در این جهت با ممارست بر مدارا در حرکت است.

مولاوردی در بخشی دیگری از سخنان خود به تشریح فعالیت ها و اقدامات جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان پرداخت.

وی إظهار داشت: نخستین کنگره جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان در خرداد 97 برگزار گشت و اینک دومین کنگره با حضور 800 تن از اعضا به همراه اعضای جدید برگزار می شود.

وی با تشکر از مصطفی مشخص برای سخنرانی در این کنگره و مراتب قدردانی از نظام درمان و شهدای مدافع سلامت گفت: تاکید بر احزاب و سمن ها بر تحقق حق سلامت به این دلیل است که کمتر بر نقش احزاب و نهادهای مدنی در این باره شنیده ایم و بیشتر درمورد ظهور و بروز احزاب در زمان انتخابات و بلواهای سیاسی سخن گفته می شد و در زمان طرح مسایل اجتماعی و بحران ها کمتر نقش آفرین هستند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: البته این مسأله بیشتر عوامل بیرونی دارد که به میدان ندادن به احزاب و فقدان شکل گیری نظام حزبی و... ارتباط دارد و از آنجاهایی که دولت ها حزبی نیستند و به احزاب و مردم پاسخگو نیستند، توجهی نیز به احزاب هم ندارند.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 52460

به "شورای نگهبان واژه رجل سیاسی را تفسیر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای نگهبان واژه رجل سیاسی را تفسیر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید