شیب معکوس در تورم فراوری

به گزارش مجله یک کامپیوتر، رئیس کل بانک مرکزی در تازه ترین اظهارات خود از منفی شدن تورم ماهانه فراوری در فروردین سال جاری خبر داده است؛ به عبارت دیگر، در فروردین سال جاری در مقایسه با اسفند سال گذشته، مجموع هزینه های حوزه فراوری برای ساخت یک کالای یکسان 0.8 درصد کاهش داشته است.

شیب معکوس در تورم فراوری

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

بنا به گفته همتی، شاخص بهای فراوری در فروردین سال جاری با کاهش 2.4 درصدی روبرو بوده است.

بر اساس آمارها، در فروردین سال جاری، تغییر شاخص بهای فراوریکننده (تورم نقطه به نقطه) نسبت به فروردین سال گذشته به 20.9 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در اسفندماه 98 حدود 2.9 واحد درصد کاهش داشته است. به عبارت دیگر، مجموع شرایط فراوری ازنظر افزایش هزینه ها نسبت به قبل مساعدتر شده، هرچند شرط اصلی برای اثرگذاری این مسئله، تداوم و پایداری آن است.

یکی از ثمرات کاهش تورم فراوری، سیگنال دهی این شاخص به تورم مصرف کننده است؛ چراکه شاخص بهای فراوریکننده، شاخصی آینده نگر تلقی می گردد که اثرات آن در ماه های آینده بر تورم مصرف کننده نمایان خواهد شد.

بر این اساس، کاهش تورم فراوری در فروردین، می تواند به کاهش شیب تورم مصرف کننده در ماه های بعدی منجر گردد.

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز معتقد است: با توجه به پیش نگر بودن تورم فراوریکننده، این امر می تواند بیانگر کاهش تورم آینده مصرف کننده و موجب کاهش انتظارات تورمی باشد.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 30794

به "شیب معکوس در تورم فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیب معکوس در تورم فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید