طاعون جانوران البرزی را به کام مرگ فرستاد، روزهای سخت درپیش است

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از شیوع مجدد بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه شکار ممنوع طالقان اطلاع داد.

طاعون جانوران البرزی را به کام مرگ فرستاد، روزهای سخت درپیش است

به گزارش خبرنگار گروه استان های خبرنگاران از البرز، فردین حکیمی، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: در روزهای اخیر، محیط بانان منطقه شکار ممنوع طالقان در حین گشت و کنترل و سرکشی زیستگاه های حیات وحش، تعدادی لاشه مربوط به گونه کل و بز را مشاهده کردند و نتایج حاصل از آنالیز ها، حاکی از تلفات حیات وحش در اثر شیوع مجدد بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بود.

او اضافه کرد: ضمن تداوم و تشدید برنامه های پایش منطقه و بهره گیری از ظرفیت جوامع محلی، نمونه برداری و آزمایش های تشخیصی از سوی دامپزشکی البرز انجام شد.

حکیمی گفت: با توجه به سابقه شیوع این بیماری در طالقان، ضمن آماده باش کامل نیروهای یگان حفاظت، به جهت ضرورت ایجاد هماهنگی و برنامه ریزی لازم برای همکاری و مشارکت دستگاه های اجرایی و استفاده از توان و امکانات آن ها، اولین جلسه هماهنگی به ریاست فرماندار طالقان، مدیران دامپزشکی، منابع طبیعی و آبخیزداری، جهاد کشاورزی، هلال احمر، ورزش و جوانان و اعضای شورای جوانان شهرستان تشکیل و بر همکاری همه جانبه با حفاظت محیط زیست در کنترل بیماری تاکید شد.

او با بیان این که بیماری یادشده مختص گونه های نشخوارکنندگان کوچک است، اضافه کرد: گزارش ها حاکی از این است علاوه بر استان البرز، استان های همجوار هم درگیر این بیماری شده اند و به جهت پیشگیری به موقع از شیوع بیماری، محیط بانان در حال اجرا پایش های منطقه هستند و در حال حاضر اندازه تلفات حیات وحش در این منطقه، بیش از پنج راس کل و بز بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در ادامه در خصوص اقدامات پیشگیرانه و کنترل کننده صورت گرفته برای مقابله با طاعون، گفت: هم اکنون با همکاری مامورین یگان حفاظت منابع طبیعی در حال خروج دام ها از منطقه هستیم و اداره دامپزشکی هم واکسیناسیون تکمیلی دام های منطقه را در الویت قرار داده است.

او اضافه کرد: محیط بانان در منطقه در حال شناسایی منطقه ها آلوده، سوزاندن لاشه ها و امحای بهداشتی آن ها و بعلاوه ضد عفونی کردن آبشخورها هستند.

حکیمی با اشاره به این که طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی و خاصیت واگیری بالایی دارد، گفت: اگر شیوع بیماری در استان پیشگیری نشود به دلیل تردد دام های اهلی در منطقه و زمان خروج دام های عبوری، شاهد تلفات گسترده ای خواهیم بود که به جهت پیشگیری از آن، هماهنگی های لازم به منظور خروج فوری دام ها از منطقه ها آلوده و جلوگیری از ورود دام های عبوری در دستور کار منابع طبیعی و محیط زیست قرار گرفته است.

او با اشاره به این که کنترل این بیماری نسبت به سایر بیماری ها دشوارتر است، اضافه کرد: به دلیل جابه جایی دام ها در زیستگاه ها و تردد آن ها حتی در مرز سایر استان ها، امکان انتقال و شیوع این بیماری در سایر استان ها هم وجود دارد.

د.خ

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 65707

به "طاعون جانوران البرزی را به کام مرگ فرستاد، روزهای سخت درپیش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طاعون جانوران البرزی را به کام مرگ فرستاد، روزهای سخت درپیش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید