طرح جدید مجلس برای فرزندآوری ، فرزندان سوم به بعد سهام دار دولت می شوند

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، این طرحی است که سید علی موسوی، نمایندگان ملکان از آن رونمایی کرده و گفته در طرحی که اخیرا برای تشویق افزایش جمعیت و زاد و ولد تدوین کردیم قرار است برای فرزند سوم و چهارم به بعد سهامی از شرکت های معتبر دولتی از جمله پالایشگاه و پتروشیمی ها به عنوان سهام آیندگان تخصیص داده شود.

طرح جدید مجلس برای فرزندآوری ، فرزندان سوم به بعد سهام دار دولت می شوند

موسوی گفته برای اجرای طرح تشویق به فرزندآوری پیشنهاد داده ایم که یا بنیادملی جمعیت تشکیل شود و تمام بحث های ستادی مربوط به هدایت نهادها و سازمان های مختلف برای افزایش جمعیت را انجام دهد یا اینکه معاونت جدیدی در ریاست جمهوری به عنوان افزایش جمعیت تعریف می شود.

اما این طرح هنوز مطرح نشده، با واکنش و شوخی مردم در فضای مجازی روبرو شد. آنها می گویند از این به بعد علاوه بر سهام شاخص ساز، سهام بچه ساز هم وارد واژگان بورس می شود.

سهام، خودرو، مسکن

طرح تخصیص سهام برای تشویق به فرزندآوری، اولین طرح مجلس یازدهم نیست. از ابتدای شهریور تا کنون بعنی تنها ظرف 20 روز کنندگان مجلس حداقل دو طرح دیگر ارائه داده اند، یکی طرح توزیع خودروی رایگان که کمی بعد به طرح توزیع خودروی رایگان با سهام عدالت تغییر کرد و دیگری طرح خانه دار کردن اقشار کم درآمد.

طرح عرضه خودرو رایگان برای خانواده های نیازمند را موسوی، کننده مردم ملکان مطرح کرده بود. کسی که اکنون طرح پرداخت سهام برای تشویق به فرزندآوری را مطرح کرده است.

طرح او بلافاصله نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس رد شد. علی جدی گفته بود ظرف سه هفته گذشته همه کنندگان در حوزه های انتخابیه خود بوده اند و جلسه ای تشکیل نشده و طرحی هم تایید نشده است.

البته موسوی بعد از آن اعلام کرد منظورش از طرح توزیع خودروی رایگان این بوده که خانوارهای نیازمند با بخشی از سهام عدالت صاحب خودرو شوند.

وعده های مجلس به خودرو ختم نشد. بعد از خودروی رایگان، نوبت مسکن شد. آنگونه که سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اعلام کرده بود طرح دو فوریتی ساخت چهار میلیون واحد مسکونی برای اقشار ضعیف آماده شده و به زودی به صحن مجلس می رود.

طرحی که بر اساس آن طی تفاهم نامه وزارت کشاورزی و مسکن، قرار شده زمین های حریم شهرها تحویل وزارت راه داده شود.

بعد از آن هم، رئیس انجمن انبوه سازان قم خبر داد که اولین فاز ساخت مسکن ارزان قرار است در قم اجرا شود. در این طرح با قیمت گذاری مصالح ساختمانی و کاهش هزینه هایی مانند عوارض و شهرداری، قیمت هر متر خانه به دو میلیون و 500 هزار تومان می رسد.

طرح یا آرزوهای شخصی؟

البته همه این طرح ها از جانب مجلس است و دولت هنوز درباره آنها اظهارنظری نکرده است. طرح هایی که گویا تنها توسط یک کننده مطرح شده و حتی مجوز کمیسیون مربوطه را هم ندارد.

به عبارتی گویا بخشی از آنچه که این روزها برای حمایت از اقشار آسیب پذیر و دهک های پایین مطرح می شود، خواسته و طرح های شخصی کنندگان است که نه ضمانت اجرایی دولت را دارد و نه حتی موافقت سایر کنندگان را.

اما در مقابل به افزایش انتظارات عمومی در جامعه دامن می زند.

مانند طرح توزیع خودرو با کمک سهام عدالت. در حالی که افراد بسکمک از عملکرد دولت در پرداخت پول سهام عدالت، شاکی هستند و عده دیگری از تعویق خودروسازان برای تحویل به موقع خودروهای ثبت نامی گله می کنند، کننده ای در مجلس طرح خودرودار کردن خانوارها با کمک بخشی از سهام عدالت را مطرح می کند.

یا در حالی که مردم انتقاد زیادی از عملکرد دولت و شرکت های دولتی در بورس دارند، ماجرای پرداخت سهام به خانوارهای دارای سه فرزند به بالا عنوان می شود.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 40208

به "طرح جدید مجلس برای فرزندآوری ، فرزندان سوم به بعد سهام دار دولت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جدید مجلس برای فرزندآوری ، فرزندان سوم به بعد سهام دار دولت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید