عباس علی آبادی، وزیر تازه صمت کیست؟

به گزارش مجله یک کامپیوتر، عباس علی آبادی با رای موافق نمایندگان مجلس به عنوان وزیر نو وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم انتخاب شد. او به عنوان جانشین سید رضا فاطمی امین ریاست وزارت صمت را عهده دار می گردد. در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 23 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس، با 187 رأی موافق، تصدی وزارتخانه صمت را به علی آبادی سپردند.

عباس علی آبادی، وزیر تازه صمت کیست؟

به گزارش خبرنگاران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ابتدای جلسه علنی امروز به آنالیز برنامه ها و صلاحیت عباس علی آبادی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت پرداختند، این جلسه بدون حضور رئیس جمهور تشکیل شد، چون رئیس جمهور به آمریکا سفر نموده است.

در این جلسه مخبر معاون اول رئیس جمهور، اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور و اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و محرابیان وزیر نیرو و مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفته اجتماعی حضور داشتند. کارنامه و سوابق اجرایی وزیر تازه صمت در ادامه گزارش ارائه شده است.

تحصیلات علی آبادی

عباس علی آبادی، متولد 1340 در شهر اراک و فارغ التحصیل مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد مکانیک با گرایش تبدیل انرژی ازدانشگاه های صنعتی شریف و دانشگاه تهران و درجه دکترای مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با گرایش کنترل بوده و مدرس دروس مختلف مهندسی مکانیک و مباحث مرتبط با موتور های احتراق داخلی (توربین های گازی) در دانشگاه های مختلف کشور است.

مروری بر روزمه کاری علی آبادی

علی آبادی سابقه کار در جهاد سازندگی، مشارکت در اجرا و مدیریت پروژه های نیروگاهی کرخه و کارون 3، مدیریت عاملی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و معاونت وزیر نیرو در امور برق و انرژی را داراست. از جمله برنامه های او حین تصدی معاونت امور برق وزارت نیرو، استفاده از نیروگاه های تتازه پذیر، واقعی کردن قیمت برق و تکمیل نیروگاه های نیمه تمام بود. او در مقام معاونت، اعلام نموده بود به علت عدم مشارکت بخش خصوصی ایران در ساخت نیروگاه، دولت در امر ساخت نیروگاه فعال خواهد شد. علی آبادی در تاریخ 28 مرداد 1398 به جای هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو شد، اما از پذیرش این مقام امتناع کرد و به همین علت به جای فرشاد مقیمی معاون پیشین وزیر صنعت به مدیر عاملی ایران خودرو منصوب شد.

شرکت مپنا از سال 1373 تاسیس شد و از سال 1388 تا به امروز عباس علی آبادی مدیرعامل این شرکت بزرگ بوده است. گفته می گردد در زمان حضور علی آبادی به عنوان معاون وزیر نیرو بوده که بحث واگذاری مپنا به استان قدس نیز مطرح شده و البته به علت مخالفت ها مپنا پس از یک سال واگذاری به استان قدس مجدداً به وزارت نیرو بازگشته است.

مهمترین اقدام. علی ابادی در مپنا را کوشش برای توسعه این شرکت از پروژه های نیروگاهی به دیگر پروژه ها است. در دوران او قرارداد هایی در زمینه نفت و گاز و صنایع ریلی کشور بسته شد و او ورود به ساخت دستگاه های پزشکی برای حوزه سلامت، خودرو های برقی و... در دستور کار قرار داد. در رزومه منتشر شده از علی آبادی آمده است: او تا به امروز قرارداد های بین المللی بیشماری در داخل و خارج از کشور مذاکره، منعقد و اجرا نموده و به واسطه این طرح های بزرگ سابقه تجارت جهانی در مقیاس داشته است. و در این دوره 15 ساله گروه مپنا چندین بار، بزرگترین صادر کننده نمونه و ممتاز صنعتی کشور لقب گرفت.

آثار و تالیفات علی آبادی

علی آبادی استاد دانشگاه و دارای مقالات متعدد در مجلات و کنفرانس های معتبر علمی داخلی و خارجی است و تالیفات و ترجمه کتب فنی و تخصصی و مسئولیت های اجرایی بسیاری از جمله ریاست دانشگاه، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، عضویت در هیات امنای دانشگاه ها، عضویت در کمیته آموزش شورای عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، عضویت در شورای برنامه ریزی و توسعه آموزش عالی کشور به عنوان عضو حقیقی و ریاست و عضویت در بسیاری از انجمن های علمی تراز ملی، کنفرانس ها و همایش های علمی، را در کارنامه خود دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 خرداد 1402 بروزرسانی: 25 خرداد 1402 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 89195

به "عباس علی آبادی، وزیر تازه صمت کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عباس علی آبادی، وزیر تازه صمت کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید