عجیب ترین تحقیقات جهان برنده جایزه ایگ نوبل شدند

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، روز گذشته سی و یکمین مراسم ایگ نوبل (Ig Nobel) برگزار گردید و به بعضی از اکتشافات و تحقیقات علمی عجیب سال تعلق گرفت.

عجیب ترین تحقیقات جهان برنده جایزه ایگ نوبل شدند

به گفته مارک آبراهامز سردبیر نشریه تحقیقاتی Annals of Improbable(اسپانسر اصلی مراسم) ایگ نوبل به علت شیوع ویروس کرونا برای دومین سال متوالی به طور دیجیتالی و از قبل ضبط شده بود. این مراسم 90 دقیقه ای در دانشگاه هاروارد برگزار و طی آن جوایز ایگ نوبل به 10 محقق، اقتصاد دان، پزشک و ریاضیدان از 24 کشور دنیا اهدا شد.

دیوید کریر استاد زیست شناسی دانشگاه یوتا و همکارانش جایزه ایگ نوبل صلح را دریافت کردند. آنها این فرضیه جنجالی را آنالیز کردند که مردان برای محافظت از صورتشان در دعوا ریش هایشان را بلند می نموده اند. تحقیقات کریر حاکی از شواهدی بود که از این فرضیه پشتیبانی می کرد. برای این منظور آنها وزنه ای روی ماده ای شبیه استخوان انداختند که با پشم گوسفند پوشیده شده بود و به این نتیجه رسیدند که پوست پوشیده شده از مو انرژی بیشتری نسبت به پوست بدون مو جذب می نماید.

ایگ نوبل اقتصاد به پاولو بلاواستکی استاد دانشکده اقتصاد مونتپلیر تعلق کرد. او با الگوریتم بصری رایانشی و تصاویر سیاستمداران نشان داد بین چاقی مفرط و فساد در سطح ملی ارتباط بالایی وجود دارد.

جایزه ایگ نوبل فیزیک به تحقیقی تعلق گرفت که نشان داد چرا عابران پیاده به طور مداوم با یکدیگر برخورد نمی نمایند.

ایگ نوبل حشره شناسی به جان مولرنان از نیروی دریایی آمریکا تعلق گرفت. او برای از بین بردن سوسک ها در زیر دریایی روشی نوین ابداع کرد که در حقیقت استفاده از حشره کشی حاوی مواد عالی فسفات دار بود. جایزه ایگ نوبل حمل و نقل به گروهی از محققان تعلق گرفت که در پژوهش خود نشان دادند کرگدن هایی که آرامبخش دریافت نموده اند را بهتر است به حالت سر و ته و هوایی جابه جا کرد.

جایزه محیط زیست به تحقیقی درباره باکتری هایی تعلق گرفت که روی آدامس جویده شده وجود دارند که به کف خیابان ها می چسبند. پژوهش مذکور نشان داد آدامسی که به مدت 3 ماه به سنگفرش پیاده می چسبد حاوی باکتری های ناخوشایندی است. این پژوهش در دانشگاه والنسیا در اسپانیا اجرا شده و لیلا ستاری پژوهشگر ایرانی هم در آن شرکت نموده بود. تحقیق مذکور در نشریه نیچر منتشر شده است.

جایزه زیست شناسی هم به تحقیق دکتر سوزان شوتز از دانشگاه لوند اختصاص یافت. او درباره اصواتی که گربه سانان از آنها برای برقراری ارتباط استفاده می نمایند، تحقیقات ادامه داری انجام داده است.

پروفسور جاناتان ویلیامز شیمیدان مؤسسه مکس پلانک و همکارانش برنده جایزه ایگ نوبل شیمی شدند. تحقیق آنها به چگونگی تغییر انتشار بوی بدن تماشاچیان سینما در ارتباط با نمایش صحنه های خشن، کمدی، تعلیق و غیره تعلق داشت. آنها متوجه شدد سطح ایزوتوپ بوها طی فیلم های ترسناک به شدت فرق دارد.

در این مراسم برندگان واقعی نوبل، جوایز ایگ نوبل را اهدا کردند.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 63730

به "عجیب ترین تحقیقات جهان برنده جایزه ایگ نوبل شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین تحقیقات جهان برنده جایزه ایگ نوبل شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید