فریدون نجفی: فیلم بچه گرگ های دره سیب قصه ای بومی و ملی دارد

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران (پانا) - فریدون نجفی می گوید فیلم بچه گرگ های دره سیب محلی است و قصه ای بومی و ملی دارد، در این فیلم که حاوی خرده فرهنگ های بومی ایران است از بازیگرانی که لهجه بومی دارند استفاده شده است.

فریدون نجفی: فیلم بچه گرگ های دره سیب قصه ای بومی و ملی دارد

نشست خبری فیلم بچه گرگ های دره سیب در خانه اجرایی جشنواره فیلم کودک و نوجوان برگزارشد. در این نشست که اجرای آن را محمدرضا مقدسیان برعهده داشت، فریدون نجفی نویسنده و کارگردان، مجید برزگر و شهروز ابراهیمی تهیه نماینده، مسعود سخاوت دوست آهنگساز، حمید برزگر تدوین گر و بازیگران کار سوگل طهماسبی، علیرضا اوسیوند، محمدرضا عالیور، سمیرا بالی پور، امیررضا فرامرزی حضور داشتند.

فریدون نجفی در ابتدای نویسنده و کارگردان فیلم بچه گرگ های دره سیب در ابتدای این نشست درباره این فیلم گفت: فیلم بچه گرگ های دره سیب محلی است و قصه ای بومی و ملی دارد، در این فیلم که حاوی خرده فرهنگ های بومی ایران است از بازیگرانی که لهجه بومی دارند استفاده شده است. لهجه نکته ای است که به بهتر دیدن فیلم یاری می نماید.

او ادامه داد: در این فیلم سعی کردم تا فرهنگ مختلف منطقه ها را نیز به تصویر بکشم . در مناطق بختیاری تفاوتی در گویش ها و فرهنگ ها وجود دارد. قطعا زمان اکران برای مخاطب عام زیرنویس تهیه شود، در غیر این صورت کار به مشکل برمی خورد من فیلمسازی متعهد به فرهنگ هستم.

مجید برزگر تهیه نماینده این فیلم درباره همکارش اش با فریدون نجفی بیان کرد: دوستی من و آقای نجفی از دوران ساخت فیلم کوتاه آغاز شد، بچه گرگ های دره سیب فیلمی محلی است و هدف از ساخت آن نشان دادن بعضی از فرهنگ ها است. فیلم ساختن بدون هیچ حامیتی در این روزگار سخت است.

علیرضا اوسیوند بازیگر این فیلم در ادامه توضیح داد: از تمام دست اندرکاران تشکر می کنم که در این روزگار بد چراغ فرهنگ و هنر کشور را برای بچه ها که فرهنگساز این مملکت هستند روشن نگه داشته اند همچنین از تمام عواملی که به فرهنگ قومی کشور احترام می گذارند نیز تشکر می کنم.

سوگل طهماسبی بازیگر درباره این فیلم گفت: اولین باری بود که فیلم بچه گرگ های دره سیب را روی پرده سینما دیدم، این اثر تجربه بسیار خوبی برایم بود. اصالت پدرو مادرم به ایل بختیاری برمی شود اما با این حال خودم روی این لهجه تسلط نداشتم.

او ادامه داد: زمانی که فیلمنامه را خواندم بدون در نظر دریافت چیزی نقش را قبول کردم. این فیلم برایم یادآور خاطرات کودکیم بوده است و جای این نوع فیلم ها در سینمایمان خالی است.

سمیرا قلی پور بازیگر کودک در بخش دیگری از نشست خاطر نشان کرد: زمانی که در این فیلم بازی می کردم بسیار به من خوش گذشت و پشت صحنه این کار توصیف ناپذیر بود. بچه گرگ های دره سیب اولین کار سینمایی من است. در یک فضای باز زیر نور آفتاب بازی کردن برایم سخت بود و در ابتدا پدرومادرم مخالف این کار بودند اما قطعا این راه را ادامه خواهم داد.

امیررضا فرامرزی بازیگر کودک نیز بیان کرد: خوشحالم که در کنار این عوامل حرفه ای کار کردم. شخصیت کاراکتری که بازی کردم را بسیار دوست دارم، بچه گرگ های دره سیب سیزدهمین فیلم من بود اولین فیلمم را با آقای نجفی آغاز کردم و برای آن پروانه زرین دریافت کردم.

نجفی در بخشی دیگر از این نشست گفت: بازی دریافت از بچه ها شرایط خاص خودش را دارد و روش کار من اینگونه است که آنها را در شرایطی قرار می دهم تا بتوانند بازی نمایند. اسم فیلم بچه گرگ های دره سیب بوده که گرگ نماد نوعی زورگویی است البته گرگ بخشی از طبیعت منطقه است و این گرگ در لحظه به لحظه فیلم حس می شود.

شهروز ابراهیمی تهیه نماینده دوم این فیلم در ادامه نشست درباره یکی از بازیگران این فیلم توضیح داد: شخصی که در این فیلم حضور داشت از اساطیر موسیقی بختیاری بود و کسی جز آقای نجفی نمی توانست او را به این فیلم بیاورد.

حمید برزگر تدوین گر خاطر نشان کرد: این فیلم گویش بختیاری دارد به همین دلیل مجبور بودم بارها و بارها سکانس ها را ببینم. راش های این فیلم به خاطر نوع اثر، زیاد بود و برای اینکه به ریتم کلی اثر برسیم حذفیات زیادی داشتیم.

کارگردان فیلم بچه گرگ های دره سیب درباره متن فیلمنامه هایش گفت: معمولا فیلنامه ای می نویسم که تمام جهان بیننده آن باشند. طبیعتا فیلم هایی که به زبان محلی ساخته می شوند باید زیرنویس داشته باشند، فیلم قبلی من دوبله شده بود و دوستش نداشتم سینمای واقعی گرا باید تمام چیزهایش واقعی باشند معتقدم اگر فیلمی را دوبله کنیم از ارزش های آن کاسته می شود و حس وحال کارگردان هم با این روش از بین می رود.

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 42769

به "فریدون نجفی: فیلم بچه گرگ های دره سیب قصه ای بومی و ملی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریدون نجفی: فیلم بچه گرگ های دره سیب قصه ای بومی و ملی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید