فواید و خطرات روزه آب ، آیا روزه آب باعث کاهش وزن می شود؟

به گزارش مجله کامپیوتر، روزه داری روشی برای محدود کردن مصرف غذاست و قدمتی هزاران ساله دارد. روزه آب نوعی روزه است که در آن چیزی به جز آب مصرف نمی شود. روزه آب طی سالیان اخیر به عنوان روشی سریع برای کاهش وزن بسیار مورد توجه بوده است.

فواید و خطرات روزه آب ، آیا روزه آب باعث کاهش وزن می شود؟

به گزارش مجله کامپیوتر، عصر ایران به نقل از هلث لاین نوشت: مطالعات نشان داده اند روزه آب می تواند برای سلامت انسان فوایدی داشته باشد. این روش ممکن است خطر برخی بیماری های مزمن را کاهش دهد.

مطالعات با حضور سوژه های انسانی درباره روزه آب بسیار محدودند. همچنین این روش با بسکمک خطرات سلامت نیز همراه است و گزینه ای مناسب برای همه محسوب نمی شود.

 • روزه آب چیست؟

روزه آب نوعی روزه است که طی آن فرد نمی تواند چیزی به جز آب مصرف کند.

بیشتر روزه های آب 24 تا 72 ساعت طول می کشند. شما نباید این روش را بدون نظارت پزشک برای مدت زمان طولانی تری دنبال کنید.

از دلایلی که افراد روزه آب را امتحان می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ دلایل مذهبی یا معنوی

ـ برای کاهش وزن

ـ برای سم زدایی

ـ به دلیل فواید سلامت آن

ـ آماده کردن خود برای یک رویه پزشکی

دلیل اصلی این که افراد روزه آب را امتحان می کنند، بهبود شرایط سلامت خود است.

در حقیقت، چندین مطالعه روزه آب را با برخی فواید سلامت چشمگیر از جمله کاهش خطر برخی انواع سرطان، بیماری قلبی و دیابت پیوند داده اند.

روزه آب ممکن است به بهبود اتوفاژی کمک کند. اتوفاژی فرایندی است که در آن بدن بخش های قدیمی و بالقوه خطرناک سلول ها را تجزیه و بازیافت می کند.

رژیم هایی محبوب مانند سم زدایی لیمویی پس از روزه آب شکل دریافتد. سم زدایی لیمویی فقط اجازه نوشیدن ترکیبی از آبلیمو، آب، شربت افرا و فلفل کاین چند بار در روز و برای هفت روز را می دهد.

گفتنی است روزه آب خطراتی را نیز به دنبال دارد و در صورت دنبال کردن طولانی مدت آن می تواند بسیار خطرناک باشد.

 • چگونه روزه آب بگیریم؟

دستورالعمل های علمی در مورد چگونگی آغاز روزه آب وجود ندارند. با وجود این، برخی افراد نباید بدون نظارت پزشکی این روش را دنبال کنند از آن جمله می توان به افراد مبتلا به نقرس، دیابت (نوع 1 و 2)، افراد مسن، زنان باردار و بچه ها اشاره کرد.

اگر تا پیش از این روزه آب نگرفته اید، بهتر است بدن خود را طی 3 تا 4 روز برای مصرف نکردن غذا آماده کنید.

شما می توانید در هر وعده مقدار کمتری غذا مصرف کنید یا بخشی از روز را روزه بگیرید.

 • مدت زمان روزه داری

زمانی که روزه آب می گیرید نباید چیزی جز آب مصرف کنید. بیشتر افراد در دوره روزه داری خود 2 تا 3 لیتر آب در روز می نوشند.

روزه آب 24 تا 72 ساعت ادامه می یابد و نباید بدون نظارت پزشک مدت زمان بیشتری را روزه بگیرید، زیرا ممکن است برای سلامت بدن خطرناک باشد.

برخی افراد ممکن است دچار ضعف یا سرگیجه شوند و بهتر است از انجام کار با ماشین آلات سنگین و رانندگی بپرهیزند تا از بروز حادثه جلوگیری شود.

 • دوره پس از روزه

پس از روزه آب، شما باید در برابر تمایل به خوردن یک وعده غذایی بزرگ مقاومت کنید.

این به دلیل آن است که مصرف یک وعده غذایی بزرگ پس از روزه می تواند موجب بروز علائم ناراحت کننده شود.

در عوض، روزه خود را با یک اسموتی یا وعده های غذایی کوچک تر خاتمه دهید. شما می توانید وعده های غذایی بزرگ تر را زمانی که احساس راحتی بیشتری داشتید به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید.

مرحله پس از روزه آب به ویژه پس از دوره های طولانی تر روزه اهمیت دارد. این به دلیل آن است که ممکن است در معرض خطر سندرم تغذیه مجدد قرار بگیرید؛ شرایطی مرگبار که بدن تغییراتی سریع را در سطوح مایع و الکترولیت تجربه می کند.

این مرحله معمولا یک روز طول می کشد، اما افرادی که برای 3 روز یا بیشتر روزه بوده اند ممکن است به 3 روز زمان پیش از احساس راحتی هنگام مصرف وعده های غذایی بزرگ تر نیاز داشته باشند.

 • فواید روزه آب

مطالعات با حضور سوژه های انسانی و حیوانی روزه آب را با برخی فواید سلامت پیوند داده اند. در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا می شویم.

 • کمک به بهبود اتوفاژی

اتوفاژی فرایندی است که در آن قسمت های قدیمی سلول های بدن تجزیه و بازیافت می شوند.

چندین مطالعه با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که اتوفاژی ممکن است به محافظت در برابر بیماری هایی مانند سرطان، آلزایمر و بیماری قلبی کمک کند.

مثلا اتوفاژی ممکن است از انباشت قسمت های آسیب دیده سلول ها جلوگیری کند که یک عامل خطر برای بسکمک انواع سرطان محسوب می شود. این ممکن است به پیشگیری از رشد سلول های سرطانی کمک کند.

مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند روزه آب به تقویت اتوفاژی کمک می کند. همچنین معین شده است که این اتوفاژی ممکن است به افزایش طول عمر انسان کمک کند.

مطالعات با حضور سوژه های انسانی درباره روزه آب، اتوفاژی و پیشگیری از بیماری محدودند و پیش از نتیجه گیری قطعی در این زمینه به پژوهش های بیشتری نیاز است.

 • کمک به کاهش فشار خون

پژوهش ها نشان می دهد روزه های آب طولانی مدت زیر نظر پزشک ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک کند.

در یک مطالعه با حضور 68 نفر که دارای فشار خون بالا بودند، معین شد پس از حدود 14 روز دریافت روزه آب زیر نظر پزشک، 82 درصد شرکت کنندگان کاهش فشار خون به سطوح سالم (120 روی 80 میلیمتر جیوه یا کمتر) را تجربه کرده اند. افزون بر این، میانگین کاهش فشار خون سیستولیک 20 میلیمتر جیوه و برای فشار خون دیاستولیک 7 میلیمتر جیوه بوده است که ارقام چشمگیری اند.

در مطالعه ای دیگر با حضور 174 شرکت کننده دارای فشار خون بالا، پس از 10 تا 11 روز دریافت روزه آب معین شد 90 درصد افراد به فشار خون کمتر از 140 بر 90 میلیمتر جیوه مرزی که برای تشخیص فشار خون بالا استفاده می شود دست یافته اند. افزون بر این، میانگین کاهش فشار خون سیستولیک برابر با 37 میلیمتر جیوه بود.

متاسفانه مطالعه ای با حضور سوژه های انسانی برای بررسی پیوند بین روزه های آب کوتاه مدت (24 تا 72 ساعت) و فشار خون انجام نشده است.

 • کمک به کاهش حساسیت به انسولین و لپتین

انسولین و لپتین هورمون های مهمی اند که بر سوخت وساز بدن تاثیرگذارند. انسولین به بدن در ذخیره مواد مغذی از جریان خون کمک می کند در شرایطی که لپتین به بدن در کسب احساس سیری کمک می کند.

پژوهش ها نشان می دهد روزه آب می تواند بدن را نسبت به لپتین و انسولین حساس تر کند. حساسیت بیشتر کارایی این هورمون ها را افزایش می دهد.

مثلا حساسیت بیشتر به انسولین به معنای آن است که بدن کارایی بیشتری در کاهش سطوح قند خون دارد. همچنین حساسیت بیشتر به لپتین می تواند به بدن در پردازش کارآمدتر سیگنال های گرسنگی و در نتیجه کاهش خطر چاقی کمک کند.

 • کمک به کاهش خطر برخی از بیماری های مزمن

برخی شواهد نشان می دهد روزه آب ممکن است خطر بیماری های مزمن مانند دیابت، سرطان و بیماری های قلبی را کاهش دهد.

در مطالعه ای با حضور 30 بزرگسال سالم که برای 24 ساعت روزه آب دریافتد، کاهش چشمگیر در سطوح کلسترول و تری گلیسیرید خون که دو عامل خطر برای بیماری قلبی اند، مشاهده شد.

چندین مطالعه با حضور سوژه های حیوانی نیز نشان داده اند روزه آب ممکن است از قلب در برابر آسیب ناشی از فعالیت رادیکال های آزاد محافظت کند.

رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری اند که می توانند به بخش هایی از سلول ها آسیب وارد کنند. آنها به واسطه نقش خود در بسکمک بیماری های مزمن شناخته شده هستند.

افزون بر این، یک مطالعه با حضور سوژه های حیوانی نشان داد روزه آب ممکن است ژن هایی را سرکوب کند که به رشد سلول های سرطانی کمک می کنند. همچنین روزه آب ممکن است آثار شیمی درمانی را بهبود ببخشد.

توجه داشته باشید که مطالعات با حضور سوژه های انسانی در این زمینه محدودند و به پژوهش های بیشتر برای ارائه نظر قطعی در این زمینه نیاز است.

 • خطرات روزه آب

اگرچه روزه آب ممکن است برخی فواید سلامت را ارائه کند، اما گزینه ای بی خطر محسوب نمی شود. در ادامه با برخی خطرات روزه آب بیشتر آشنا می شویم.

 • از بین رفتن عضلات به جای چربی ها

به دلیل این که روزه آب دریافت کالری را محدود می کند، فرد وزن زیادی را به سرعت از دست خواهد داد.

در حقیقت، پژوهش ها نشان داده اند فرد ممکن است در هر روز از یک روزه آب 24 تا 72 ساعته تا 0.9 کیلوگرم از وزن بدن خود را از دست بدهد.

متاسفانه وزن زیادی که از دست می دهید ممکن است از آب، کربوهیدرات ها و حتی توده عضلانی و نه چربی های دردسرساز سرچشمه بگیرد.

 • کم آب شدن بدن

عجیب به نظر می رسد، اما روزه آب می تواند موجب کم آبی بدن فرد شود. این به دلیل آن است که 20 تا 30 درصد آب مصرفی روزانه ما از مواد غذایی مصرفی سرچشمه می گیرد.

اگر به میزان مشابه روزهای عادی آب بنوشید اما غذایی مصرف نکنید، ممکن است به میزان کافی آب دریافت نکنید.

از علائم کم آبی بدن می توان به سرگیجه، حالت تهوع، سردرد، یبوست، کاهش فشار خون و افت بهره وری اشاره کرد. برای پرهیز از کم آب شدن بدن ممکن است به مصرف آب بیشتر از حد معمول نیاز داشته باشید.

 • افت فشار خون وضعیتی

افت فشار خون وضعیتی شرایطی شایع بین افرادی است که روزه آب می گیرند.

این شرایط براساس کاهش فشار خون هنگام برخاستن ناگهانی تعریف می شود که سرگیجه، سبکی سر و خطر غش کردن را موجب می شود.

اگر افت فشار خون وضعیتی را هنگام روزه تجربه می کنید، از کار با ماشین آلات سنگین پرهیز کنید. سرگیجه و خطر غش کردن می تواند به بروز یک حادثه منجر شود.

اگر این علائم را هنگام روزه آب تجربه می کنید، شاید روزه دریافت برای شما مناسب نباشد.

 • روزه آب برای چه کسانی ممنوع است

اگرچه روزه آب مدت زمان نسبتا کوتاهی دارد، برخی شرایط ممکن است به واسطه آن تشدید شوند.

افراد مبتلا به بیماری های زیر نباید بدون نظارت پزشک روزه آب بگیرند:

نقرس: روزه آب ممکن است تولید اسید اوریک را که یک عامل خطر برای حملات نقرس است، افزایش دهد.

دیابت: روزه دریافت ممکن است خطر برخی آثار جانبی در دیابت نوع 1 و 2 را افزایش دهد.

اختلالات غذا خوردن: برخی شواهد وجود دارد که روزه دریافت ممکن است اختلالات غذا خوردن مانند بولیمیا یا پرخوری عصبی، به ویژه در نوجوانان، را تشویق کند.

 • روزه آب و تاثیر آن در کاهش وزن

همانند دیگر انواع روزه، روزه آب نیز می تواند به کاهش وزن کمک کند.

با وجود این، این روزه می تواند با برخی خطرات سلامت همراه باشد. اگر قصد دارید از فواید روزه بهره مند شوید و همچنین وزن خود را کاهش دهید، روزه متناوب و روزه یک روز در میان احتمالا رویکردهای موثرتری اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 20669

به "فواید و خطرات روزه آب ، آیا روزه آب باعث کاهش وزن می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید و خطرات روزه آب ، آیا روزه آب باعث کاهش وزن می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید