مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو کشور افتتاح شد

به گزارش مجله کامپیوتر، سورنا ستاری در مراسم افتتاح مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو از تمام شرکت های دانش بنیان و فناور برای رفع نیازهای صنعت خودرو و ورود نوآوری به این عرصه دعوت کرد و گفت: همچون گذشته از فعالان زیست بوم نوآوری خودرو حمایت می کنیم.

مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو کشور افتتاح شد

مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو در زیرساختی به مساحت 2 هزار و 500 مترمربع زیربنا با 3میلیون یورو سرمایه گذاری در جهت رفع نیازهای فناورانه صنعت خودرو گام برداشته است. بالغ بر 250 نفر از متخصصان به صورت تمام وقت و 30 دانشجو در مقاطع گوناگون تحصیلی از دانشگاه های برتر کشور در این مرکز نوآوری روی بیش از 120 پروژه فناورانه صنعت خودرو فعالیت می کنند.

استقبال از شرکت های دانش بنیان، خلاق و استارتاپ ها

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم با بیان این که نوآوری و توانمندی طراحی، مهم ترین مؤلفه برای تبدیل خودروسازی کشور به یک صنعت پویا است، ادامه داد: مرز باریک میان کارخانه داری و صاحب صنعت بودن، توانمندی طراحی، ماشین سازی، بهینه سازی و توسعه است.

سورنا ستاری افزود: این توانمندی صرفاً با گشودن درها به روی نوآوری و استقبال از شرکت های دانش بنیان، خلاق و استارتاپ ها به دست می آید.

ستاری، با اشاره به تاثیرگذاری حضور شرکت های دانش بنیان و خلاق در حوزه خودروسازی گفت: برای تبدیل شدن خودروسازی کشور به یک صنعت پویا و رو به جلو، باید نوآوری دانش بنیان ها به این حوزه راه یابد. خوشبختانه این اتفاق مهم در این صنعت در حال تحقق است.

وی افزود: اکنون توانایی تولید بخش قابل توجهی از قطعات و نرم افزارهای خودرویی در شرکت های دانش بنیان داخلی وجود دارد و صنایع باید بازار بزرگ و بالقوه خود را در اختیار این شرکت ها قرار دهند تا ضمن برخورداری از یک صنعت پویا، اقتصاد نوآور و طراح، جایگزین اقتصاد واردات چی شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، از حمایت زیرساختی برای ایجاد پلی میان نوآوری شرکت های دانش بنیان و خلاق با صنایع خبر داد و گفت: از تمام شرکت های دانش بنیان و فناور برای رفع نیازهای صنعت خودرو و ورود نوآوری به این عرصه دعوت و همچون گذشته از فعالان زیست بوم نوآوری خودرو حمایت می کنیم.

ستاری با تاکید بر این که ایران با برخورداری از تاریخ طولانی و فرهنگی غنی باید صاحب صنعت بومی باشد، اظهار داشت: فرهنگ تکیه به مونتاژ و واردات صرف، چالش های بسیاری را برای صنایع به وجود آورده است، اما امید است با ایجاد مراکز نوآوری و هموار شدن راه ورود خلاقیت، صاحب صنعت بومی خود و صادرات آن شویم.

بستری برای تحول خودرو با قطعات ایران ساخت

این مجموعه بزرگ ترین مجموعه فعال این صنعت است و با تبدیل شدن به شرکتی دانش بنیان، زمینه را برای حمایت از ایده های نوآورانه، بی نیازی صنعت خودرو از واردات و تولید خودروهای پیشرفته همگام با فناوری های روز دنیا فراهم کرده است.

بخش قابل توجهی از بخش های الکترونیکی خودرو توسط گروه های فناور مستقر در این مجموعه تولید می شود. تا به امروز بیش از سه مدل کنترل مرکزی خودرو، واحد مرکز کنترل کیسه هوا، ده ها مدل از قطعات الکترونیکی خودرو و قطعات کنترل بدنه خودرو در این مرکز طراحی و تولید شده است.

همچنین سیستم رادار و تشخیص جهت خودرو از بخش های تحقیقاتی و فناورانه آینده این مرکز نوآوری است. این مرکز نوآوری تا کنون 15 پروژه فناورانه را با دانشگاه های کشور به خاتمه رسانده و بیش از 300 قطعه ایران ساخت شده است. این مرکز در حال حاضر فناوری ساخت این قطعات را بومی سازی کرده است.

این مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو توسط شرکت دانش بنیان کروز راه اندازی شده است. 12 هزار و 800 نفر در مجموعه تولیدی کروز اشتغال دارند که 3 هزار و 500 نفر از آن ها بانوان هستند و قطعات گوناگون خودرو از جمله حسگرها، نشانگرها، دسته سبم، سوییچ تعلق و ترمز، قطعات تزیینی و قوای محرکه را ایران ساخت کرده اند. در حوزه یونیت های کنترل تولیدی کروز قطعاتی مانند سنسورهای تهویه، فرمان و ترمز، سیستم های کنترل مرکزی و ایمنی خودرو بومی سازی شده اند.

در مرکز تحقیقات شرکت کروز، پیشرفته ترین دستگاه های اندازه گیری و سیستم های طراحی تولید شده است و 230 نفر از دانشگاهیان کشور در حال تحقیق و پژوهش هستند که حاصل کار و فعالیت آن ها طراحی قطعات پیشرفته مورد نیاز صنایع کشور است. علاوه بر فعالیت های اجرا شده در این مجموعه، در حال حاضر بالغ بر 50 پروژه با دانشگاه های بزرگ کشور از جمله تهران، شریف و امیرکبیر در حال انجام است.

خط تولید قطعات الکترونیکی این شرکت برای قطعات سطحی هشت خط اتوماتیک با ظرفیت 25 میلیون قطعه برای بیش از 340 قطعه ظرفیت دارد. این شرکت در تولید انواع سنسورها، نمایشگرها و قطعات امنیتی و قطعات الکترونیکی و در حوزه کنترل مرکزی خودرو فعالیت می کند.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

datapad.ir: دیتاپد، با مجله فناوری و تخصصی رایانه از همه چیز سر در بیاورید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 49841

به "مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو کشور افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو کشور افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید