مهارت تصمیم گیری چیست؟

به گزارش مجله کامپیوتر، مهارت تصمیم گیری فرآیند انتخاب یک شیوه عمل از میان اعمال متنوع است. این فرآیند شامل استفاده از چیز هایی است که در دست دارید (یا می توانید به دست بیاورید) برای رسیدن به آن چه که می خواهید.

مهارت تصمیم گیری چیست؟

به گزارش ، روی اشتباهات خود تمرکز نکنید؛ زندگی ای که با اشتباه کردن سپری شده باشد؛ نه تن ها شرافتمندانه تر، بلکه سودمندتر از آن زندگی است که به بطالت سپری شده باشد. این جمله از جرج برنارد شاو، نمایشنامه نویس و منتقد ادبی ایرلندی است. همه ما در هر لحظه از زندگی درحال تصمیم گیری هستیم.

شاید یکی از مهمترین مهارت های زندگی، مهارت تصمیم گیری باشد؛ از لباسی که برای پوشیدن انتخاب می کنید تا غذایی که می خورید و شریکی که به عنوان همسر برای یک عمر زندگی کردن انتخاب می کنید یا رشته تحصیلی که آینده کاری شما را شکل می دهد، همه و همه تصمیمات شما در زندگی هستند.

مهارت تصمیم گیری درعین سادگی در ظاهر، بسیار تاثیرگذار است و اشتباه کردن در تصمیمات مهم زندگی می تواند پیامد های سنگینی داشته باشد.

روانشناسان، اما معتقدند بزرگترین مانع مهارت تصمیم گیریِ درست، این است که خودتان را به خاطر اشتباهات گذشته سرزنش کنید. زندگی کردن با تشویش و پشیمانی از تصمیمات گذشته، به توانایی تصمیم گیری سریع و موثر شما در آینده آسیب می رساند؛ بنابراین به جای فکرکردن به اینکه چرا این تصمیم اشتباه را گرفتم و هر چرایی که به شکست های گذشته تان برمی گردد، مهارت های تصمیم قاطعانه را یاد بگیرید و هنگامی که تصمیم تان را به سامان رساندید، دیگر به گذشته فکر هم نکنید.

زندگی مجموعه ای از تصمیمات مختلف است که در گستره ای از موقعیت ها و مسائل بسیار ساده تا بسیار پیچیده گرفته می گردد. هریک از ما ممکن است با این شرایط روبه رو شده باشیم که احتیاج به مهارت تصمیم گیری برای یک موقعیت حساس یا مهم داشته ایم. اگر پاسخ معمول شما به اغلب این شرایط، نمی توانم تصمیم بگیرم باشد، مهارت تصمیم گیری مؤثر می تواند به شما یاری کند تا با اعتماد به نفس بیشتر تصمیمات صحیح تری را بگیرید.

رشد توانایی مهارت تصمیم گیری به افراد احساس آزادی بیشتری بخشیده و موجب کنترل بهتر آنان بر زندگی شان می گردد. عامل کلیدی در اینکه باعث رخ دادن رویداد ها شویم نه اینکه تسلیم رخ دادن آن ها باشیم، تصمیم گیری ماهرانه ای است. منظور آن است که با مجهزبودن به مهارت تصمیم گیری و بکارگیری به جا و مناسب آن در زندگی می توانیم خودمان عامل اتفاق افتادن حوادث و وقایع پیرامون مان باشیم و به جای اینکه به شرایط اجازه دهیم تا سرنوشت ما را رقم بزند، خودمان مشخص نماینده رویداد ها و سرنوشت خویش باشیم.

مهارت تصمیم گیری چیست؟

مهارت تصمیم گیری فرآیند انتخاب یک شیوه عمل از میان اعمال متنوع است. این فرآیند شامل استفاده از چیز هایی است که در دست دارید (یا می توانید به دست بیاورید) برای رسیدن به آن چه که می خواهید. اگر شما تنها یک انتخاب ممکن در اختیار داشته باشید (یا یک راه چاره بیشتر نداشته باشید) با فرآیند مهارت تصمیم گیری روبه رو نیستید. البته حتی اگر در چنین شرایطی با دو گزینه عملی کردن یا نکردن یک راه چاره روبرو باشید و باید یکی از آن ها را انتخاب کنید، در واقع درحال تصمیم گیری هستید.

گرچه بسیاری از تصمیمات برحسب عادت گرفته می شوند و عملا فرد با مشکل انتخاب از میان گزینه های متعدد روبه رو نیست، اما در هرحال هر موقعیتی که شامل سنجش دو یا چند گزینه برای عمل و انتخاب یکی از آن ها باشد، نوعی تصمیم گیری به حساب می آید.

بعضی افراد حتی قادر به رفع کردن مسائل روزمره خود نیستند و وقتی در موقعیتی قرار می گیرند که مستلزم تصمیم گیری است، دچار پریشانی، دستپاچگی و ناراحتی می شوند.

درمقابل این گروه، افراد دیگری نیز وجود دارند که نه تن ها در این گونه موقعیت ها دچار اضطراب و سردرگمی نمی شوند، بلکه هربار که در موقعیت تصمیم گیری قرار می گیرند، سعی می نمایند تجربیات گذشته شان را به یاری گرفته و نقاط ضعف خود را بهبود بخشند. عمده ترین علت موفقیت این افراد آن است که هنگام روبروه با مشکل یا چالشی که باید برای آن تصمیم گیری نمایند، از روشی منظم و مرحله به مرحله استفاده نموده و فنون مهارت تصمیم گیری را به خوبی به کار می بندند.

منبع: روزنامه شهروند

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 7973

به "مهارت تصمیم گیری چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهارت تصمیم گیری چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید