ناسا برنامه پروازهای فضایی انسان را به دو بخش تقسیم کرد

به گزارش مجله کامپیوتر، در تغییری قابل توجه، ناسا برای سرعت بخشیدن به حضور انسان در ماه و مریخ، برنامه پروازهای فضایی انسانی خود را به دو بخش جداگانه تقسیم می نماید.

ناسا برنامه پروازهای فضایی انسان را به دو بخش تقسیم کرد

به اسم بخشی از سازمان دهی مجدد در رده های مدیریتی ناسا، مسؤولیت های کتی لودرز (Kathy Lueders) مدیر فعلی همه فعالیت های مرتبط با پروازهای فضایی انسانی، کاهش می یابد. ناسا بعلاوه یک مدیر ارشد پیشین به نام جیم فری (Jim Free) را به اسم رهبر برنامه کاوش های فضایی انسانی بازگردانده است.

پس از این لودرز بخشی نو با نام اداره عملیات فضایی را راهنمایی خواهد نمود و بر برنامه های عملیاتی مانند ایستگاه فضایی بین المللی و برنامه های سرنشین دار تجاری مانند پرتاب های اسپیس ایکس نظارت خواهد داشت.

بخش دیگر با اسم اداره توسعه سامانه های کاوش، پیشبرد برنامه ماه آرتمیس، از جمله فضاپیمای اوریون، سامانه پرتاب فضایی (SLS) و فرودگر انسانی را مدیریت می نماید که جیم فری راهنمایی آن را برعهده خواهد داشت.

بیل نلسون (Bill Nelson) مدیر ناسا گفت: کتی رهبری بی سابقه ای داشته و به اسم مدیر مشترک همه پروازهای فضایی انسانی، بر پیشرفت فوق العاده اجرا شده نظارت داشته است. ما از حضور دوباره جیم در ناسا هم بسیار خوشحالیم. این دو شخص پرتلاش به آینده کاوش های انسانی یاری خواهند کرد.

به گفته ناسا با ایجاد دو بخش جداگانه برای پروازهای فضایی انسان اطمینان حاصل می گردد که این حوزه های بحرانی، تیم های تخصصی را برای پشتیبانی و اجرای پیروز مأموریت ها، در جای درست متمرکز نموده اند.

این موضوع نشان دهنده تغییر عمده رویکرد ناسا پس از نزدیک به دو دهه است که طی آن فقط یک نفر مدیریت پروازهای فضایی را بر عهده داشت و بعلاوه از گسترده تر شدن برنامه های این آژانس در هر دو بخش برنامه های پروازهای مداری و کاوش دنیا های دوردست حکایت دارد.

فری پیش از این از سال 2016 تا 2017 به اسم معاون طولانی مدت ترین مدیر برنامه پروازهای فضایی انسانی یعنی ویلیام گرستنمایر (William Gerstenmaier) فعالیت داشته است. او به اسم جانشین نهایی درنظر گرفته شده بود اما کار در ناسا را برای در سال 2017 برای حضور در شرکت پیرلس تکنولوژی (Peerless Technologies) و به تازگی فعالیت به اسم مشاور رها نموده بود.

یکی از مقامات آژانس درباره این تغییر اعلام کرد که بازگشت فری نشان دهنده رویکرد نو برای طولانی مدت نبودن صندلی مدیریتی در ناسا محسوب می گردد. این حضور بعلاوه فرصتی برای توسعه سخت افزارهای مأموریت های کاوش اعماق فضا با راهنمایی شخصی باتجربه است.

با این وجود یکی از فعالان صنعت، دیدگاه انتقادی تری نسبت به این تغییر داشت و گفت: این می تواند یک شکست برای برنامه های تجاری فضایی باشد. این فقط یک لایه به فرایند اداری اضافه می نماید و پیغام متفاوتی برای دولت، صنعت و شرکای بین المللی خواهد داشت.

به گفته بسیاری از افراد، لودرز در سال های اخیر کارهای قابل توجهی انجام داده است. تحت رهبری او ناسا و اسپیس ایکس پیروز شدند برنامه پروازهای سرنشین دار تجاری را با پیروزیت کامل نمایند و اکنون فضاپیمای دراگون پروازهای پیوسته ای به ایستگاه فضایی بین المللی انجام می دهد. او همچین برنامه آرتمیس را پیش برد، اسپیس ایکس را برای ساخت فرودگر انسان بر ماه برگزید و با وجود ایجاد چالش در کنگره و شکایت بلو اوریجین، همچنان به این تصمیم خود پایبند است.

او اکنون به وسیله شخصی که آشنایی کمتری با برنامه های فضایی تجاری دارد، از این صندلی اثرگذار کنار گذاشته می گردد. فری به اسم مدیر نو بخش کاوش های انسانی دوردست، از 2013 تا 2016 مدیر مرکز تحقیقات گلن (Glenn Research Center) ناسا بود. پیش از آن هم به اسم مدیر ماژول خدماتی فضاپیمای اوریون فعالیت داشت که باعث شده اطلاعات جامعی از برنامه های فضایی سنتی ناسا و پیمانکاران قدیمی آن مانند لاکهید مارتین و بوئینگ داشته باشد.

فری درباره حضور مجددش در آژانس گفت: من از بازگشت به ناسا هیجان زده هستم. دست به دست همکارانمان در عملیات فضایی، در آینده نزدیک بر پیروزیت مأموریت آرتمیس تمرکز خواهیم کرد و در بلندمدت برای ایجاد یک جهت تعیین و روشن برای کاوش انسانی در مریخ فعالیت خواهیم داشت.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از برنامه آرتمیس ناسا در ماه

Credit: NASA

منبع: Ars Technica

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 64633

به "ناسا برنامه پروازهای فضایی انسان را به دو بخش تقسیم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا برنامه پروازهای فضایی انسان را به دو بخش تقسیم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید