نجفقلی حبیبی بیان کرد: اگر به دانشگاه اعتماد گردد ...

به گزارش مجله کامپیوتر، یک عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها با اشاره به اینکه اگر به دانشگاه اعتماد گردد و دانشگاه محلی برای ارائه راه چاره های مسائل کشور باشد، اساتید و دانشجویان با جان و دل کار خواهند کرد، گفت: همه باید در دانشگاه احساس نمایند که برابر هستند و دانشجو با معیار توانایی علمی سنجیده می گردد نه مسائل سیاسی.

نجفقلی حبیبی بیان کرد: اگر به دانشگاه اعتماد گردد ...

نجفقلی حبیبی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اظهارات رهبر انقلاب درباره وجود جریانی برای ناامیدسازی نخبگان علمی کشور اظهار کرد: انتقال دانشجویان از کشورمان به سایر دانشگاه ها سال هاست که انجام می شود. گاهی خود دولت دانشجویان را بورس می نماید و گاهی هم خود دانشجویان به صورت شخصی به دانشگاه های معتبر جهان رفته و آنجا تحصیل می نماید. دانشگاه های خوب جهان هم دنبال جذب استعدادهای خاورمیانه از جمله دانشجویان کشورمان هستند.

وی ادامه داد: البته جریانی هم وجود دارد که دانشجویان را از تحصیل در کشور ناامید می نماید، اما اینگونه نیست که همه اساتیدی که دانشجویان را به تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان تشویق می نمایند، سوءنیت داشته باشند، بلکه از سر خیرخواهی دانشجویان را تشویق می نمایند که در دانشگاه هایی تحصیل نمایند که امکانات علمی بیشتری دارد؛ زیرا در دانشگاه های کشور همه امکانات علمی لازم وجود ندارد. من همه کسانی که دانشجو را تشویق می نمایند به خارج از کشور برود، متهم نمی کنم؛ زیرا امکانات در دانشگاه های ما برای تحقیقات کافی نیست و نمی گویم این افراد از سر عناد این کار را می نمایند.

حبیبی با اشاره به اینکه وقتی دانشجو به کشور باز نمی شود این کشور است که ضرر می نماید، اعلام نمود: 25 سال برای یک فرد در کشور هزینه می شود اما دانشگاه خارجی با هزینه برای چهار یا پنج سال دانشجو را در اختیار گرفته و از استعداد او استفاده می نماید و کشور از این ظرفیت بی بهره می ماند. من معتقدم برای حل این مشکل باید بودجه دانشگاه ها تقویت شود تا مثلاً دانشجویان مقطع دکتری حقوق معادل کارمند رسمی دانشگاه را دریافت نمایند و در کنار استاد خود به تحقیق بپردازند. در راستا همین تحقیقات است که نوآوری ایجاد می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اگر برای دانشجو انگیزه کافی ایجاد شود پس از تحصیل در دانشگاه های خارج به کشور باز خواهد گشت، گفت: اما اگر این امکانات فراهم نشود دانشجو به کشورمان باز نمی شود. ما اگر می خواهیم تحولی در علم نوآوری ایجاد کنیم باید از دانشگاه آغاز نموده و به دانشگاه انگیزه بدهیم. من معتقدم بودجه دانشگاه باید از درآمد ناخالص ملی افزایش یابد. البته در گذشته این رخ داد اما به جای اینکه پول به دانشگاه داده شود به وزارتخانه های مرتبط با علم و صنعت داده شد، اما بازدهی لازم به دست نیامد.

این عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها اظهار کرد: برای مقابله با ایجاد یاس در دانشگاه ها باید کوشش شود که امید اساتید دانشگاه افزایش یابد؛ زیرا آنها می توانند امیدواری دانشجویان را افزایش دهند. ما اساتید بسیار خوبی داریم اما وقتی امکانات فراهم نباشد بازدهی لازم را نخواهند داشت. از سویی همه باید در دانشگاه احساس نمایند که برابر هستند و دانشجو با معیار توانایی علمی سنجیده می شود نه مسائل سیاسی. اگر مسائل سیاسی معیار شود، افراد نالایق بلدند از این فرصت ها به خوبی استفاده نمایند.

وی ادامه داد: تاکید من این است که دانشگاه برای مدیران جامعه یک محل برای حل مسائل کشور باشد همانطور که رئیس جمهور حل مسئله سیل را به دانشگاه سپرد. اگر به دانشگاه اعتماد شود و دانشگاه محلی برای ارائه راه چاره های کشور باشد، اساتید و دانشجویان با جان و دل کار خواهند کرد. اکنون دانشگاه از این ناراضی است که علم مبنای مدیریت کشور نیست.

حبیبی اعلام نمود: ما برای رسیدن به اهدافی که رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب مطرح کردند امکانات خوبی داریم، اما این امکانات باید در اختیار دانشگاه قرار گیرد. علم باید مبنای تصمیم گیری ها باشد نه اینکه اشخاص تصمیم گیری نمایند. باید علم جوابگوی مسائل کشور باشد نه اینکه مسائل سیاسی بر مسائل علمی چیره شود. جریانی هم دنبال ناامید کردن دانشگاهیان هستند اما اگر به دانشگاه اهمیت داده شود، این جریان نمی تواند پیروز باشد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 8270

به "نجفقلی حبیبی بیان کرد: اگر به دانشگاه اعتماد گردد ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجفقلی حبیبی بیان کرد: اگر به دانشگاه اعتماد گردد ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید