نمایشگاه تهران باستان، از دشت تا کوهپایه در موزه ملی ایران افتتاح شد

به گزارش مجله کامپیوتر، نمایشگاه تهران باستان: از دشت تا کوهپایه، نمایشگاهی از یافته های چشمه علی و قیطریه بعدازظهر دوشنبه 15 مهرماه با حضور احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، مهرشاد کاظمی معاون مطبوعاتی و رسانه ای اداره کل ارشاد اسلامی استان تهران، جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران و جمعی از پژوهشگران گشایش یافت.

نمایشگاه تهران باستان، از دشت تا کوهپایه در موزه ملی ایران افتتاح شد

جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران در خصوص این نمایشگاه گفت: 110 اثر از دو محوطه باستانی چشمه علی در دشت و قیطریه در کوهپایه های استان تهران، به نمایش در آمده است. شاخص ترین آثار این محوطه سفال های منقوش قرمزرنگی هستند که بانام سفال چشمه علی در ادبیات باستان شناسی شناخته شده است که مربوط به سالهای 4800 تا5200 پیش از میلاد هستند.

او در خصوص کاوش های اجرا شده در چشمه علی گفت: این محوطه نخستین بار بین سال های 1313 تا 1315 توسط اریک اشمیت آمریکایی مورد کاوش قرار گرفت، سپس پس از انقلاب اسلامی نیز کاوش های این محوطه به سرپرستی دکتر محمدرحیم صراف و دکتر حسن فاضلی نشلی از دانشگاه تهران ادامه یافت. آثار چشمه علی 37 سفال با نقوش جانوری و گیاهی از دوره های نوسنگی و مس وسنگ است.

نوکنده در خصوص سابقه فلزکاری در تهران گفت: همچنین از چشمه علی، بوته سفالی همراه با سرباره مس به نمایش گذاشته شده که سند مهمی دال بر صنعت فلزکاری بیش از 5500 ساله تهران است. کاسه های لبه واریخته که هم زمان با آغاز نگارش است، از دیگر یافته های چشمه علی است که در معرض دید علاقه مندان قرارگرفته است.

او درباره گورستان قیطریه گفت: این محوطه گورستانی از دوره آهن است که در محل کنونی پارک قیطریه در سال های 1347 و 1348 به سرپرستی زنده یاد سیف الله کامبخش فرد کاوش شده و 73 اثر از جنس سفال خاکستری، اشیا فلز و سنگی با قدمت 1200 تا 1000 پیش از میلاد به نمایش گذاشته شده است. در کاوش های این باستان شناس فقید در محوطه مذکور حدود 350 گور باستانی کاوش شد و آثار متعدد سفالی و فلزی مورد شناسایی قرار گرفت که هم اکنون در موزه ملی ایران از آن ها نگهداری می شود.

این نمایشگاه به همت موزه ملی ایران و با همکاری اداره کل ارشاد و شهرداری تهران به مناسبت گرامیداشت هفته تهران در طبقه اول موزه ایران باستان برگزار شد.

نمایشگاه تهران باستان: از دشت تا کوهپایه، نمایشگاهی از یافته های چشمه علی و قیطریهتا خاتمه مهرماه پذیرای پژوهشگران، تهران پژوهان و سایر علاقه مندان است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 15189

به "نمایشگاه تهران باستان، از دشت تا کوهپایه در موزه ملی ایران افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه تهران باستان، از دشت تا کوهپایه در موزه ملی ایران افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید